Дома убавина 10 модерни варијации на јакна

Францускиот маникир е класика на сите времиња. Строга, уредна и привлечна, ги инспирира занаетчиите да создадат нови, се повеќе и поинтересни верзии на неговото извршување. Како можете да изведете француски маникир, дајте му кора од лимон и уникатност - прочитајте ја нашата статија.

Класична јакна

космо-640х660

Класик е класика со цел да остане непроменета со текот на времето. Французите успеваат во ова со брилијантен успех. Се појави во 1976 година и до денес, тој за момент не ја изгуби лидерската позиција меѓу жените. Убавината на класичната јакна е дека е совршена за апсолутно секоја пригода, било да е тоа забава, работни денови или редовна прошетка, одлично одговара со сите тимови, дури и со најневообичаените бои. Затоа, ако не знаете каков маникир треба да направите, направете француски јазик.

Некои претпоставуваат дека одговара на исклучително долгите нокти, но ова е заблуда. Францускиот ги прави ноктите уредени, негувани и изгледа одлично и на долгите, и на средните и на кратките нокти.

Друга предност на францускиот ноктисо тоа што може да се направи дома без никакви проблеми. Продавниците продаваат цели комплети, кои ги содржат најважните работи за неговото создавање, вклучително и матрици. Тие ќе помогнат да се создадат уредни невен без дополнителна помош.

А за да не трошите постојано пари на лепенки, можете да креирате линија за насмевка со тенка четка за нокти. Takeе трае подолго и ќе ви треба да развиете вештина, но тогаш, ќе можете да создадете маникир многу побрзо и во исто време без купени матрици.

И со цел некако да ја диверзифицирате едноставноста на јакната, можете да користите дискретна декорација во форма на леплива лента. Ваквата декорација вреди само пени, а во ролната има толку многу материјал што ќе трае долго време, сепак ноктите ќе изгледаатневообичаено убава, привлечна и во исто време не вулгарна.

Но, ова не е крај на дизајнот на ноктите. Следно, ќе разгледаме други интересни опции за нејзино спроведување.

Француски маникир со дезен

Едноставен маникир, ако се прави редовно, може да стане досаден. И кога душата бара новини, време е да ги замениме класиците со нешто ново, но во исто време слично на она што беше. Ох, кои опции за модел на француски маникир не постојат. Од нежни цвеќиња на ноктите до деликатна чипка. Тука целата работа е ограничена единствено на имагинацијата на мајсторот.

Одлична опција за секојдневниот живот, ако сакате да направите цртежи на сите нокти, е да нацртате цвеќе од истиот бел лак. Тие нема да бидат толку маркантни, но нема да останат ниту незабележани. Деликатен дизајн за романтична девојка.

слика-21Би сакал нешто позабележително - заменете го белиот лак за накит со црно, или само усогласете ја нивната комбинација. Точно, постои опасност невенот со таков контраст да изгледа несмасен. За да го избегнете ова, не украсувајте ги сите нокти, одете со декор 1-2 (средно или неименувано). Ова ќе додаде боја на сликата, а во исто време ќе ја зачува нејзината естетика.

dBleFcBwiHQАко желбата за новина е едноставно надвор од обем, можете радикално да го промените пристапот, оставајќи го само принципот на извршување од класичната јакна. Додадете боја и поголема осветленост, вклучете ја имагинацијата и следете ја. На пример, интересна излезна опција за невенсо лакови и бои а ла „бубамара“. Тоа е направено сосема едноставно, но изгледа одлично.

14-4Друга интересна техника на извршување е јакна со чипка. Колку и да сакате да цртате украс, запомнете дека невенките ќе изгледаат нежно и невино само ако цртежот е поставен на само 1 невен од раката. Обидите да се рафинираат сите нокти ќе доведат до фактот дека целата кора од лимон ќе се изгуби.

француски89-e1432950373594Можете сами да креирате цртежи користејќи тенка четка и повеќебојни лакови или да купите специјални налепници за нокти. Главната работа е хармонично да комбинирате модели, елементи и запомнете дека е подобро да се набудува минимализмот со такви работи.

човекот4

Француски маникир со rhinestones

Тешко е да се најде девојка која не сака rhinestones. Единствената разлика е во количината на оваа декорација. Стандардно, општо е прифатено дека сè што сјае е во врска со празничен изглед. Сепак, компетентен пристап и чувство за стил помага да се користат камења во секојдневниот маникир. Минималната количина на rhinestones на ноктите совршено ќе се вклопи дури и во строг кодекс на облекување.

Кога изведувате маникир со rhinestones, главната работа што треба да ја запомните: ако сакате да нанесете што повеќе камења, тогаш направете жесток нагласок на едната рака, оставајќи ги другите во класичната варијација; со минимализам, rhinestones може да се постават на сите нокти.

Француско-маникир-со-rhinestones

Бел француски маникир со rhinestones на прстенот на прстот

419-e1452695706643

Можете да одите понатаму и да комбинирате два вида на дизајни: дезен и rhinestones. Хармоничната комбинација на овие елементи не се меша едни со други, туку само се надополнува.

frantsuzskiy-manikyur-so-strazami-foto

222-e1452695594486

Постојат два начина на лепење на rhinestones на ноктите: на лак и на козметички лепак. Последниот метод се карактеризира со зголемена јачина. Добар козметички лепак може да се добие од професионални продавници.

72eb2024e3b3400bffa9e7ca7bccd975c749d1df

Повеќебоен француски маникир

Вистински летен, сочен и светла маникир, користејќи различни бои. Главното правило е компатибилноста на употребената боја. И тогаш само вашите вкусови и преференции. Ако на почетокот се сомневате во препорачливоста на таквиот маникир, можете да пробате комбинација од класични бои, а потоа постепено да преминете на посмели нијанси, на пример, како на фотографијата подолу.

3

Mnogotsvetnyj-француски

04d563cc3

Како класика во боја, можете да размислите за вообичаената замена на белиот лак со различна нијанса, но нанесете ја на сите нокти. На пример, црвениот лак изгледа убаво и релативно строго.

66ac50ac6Следниот чекор, за кој можете брзо да се осмелите, е да ги насликате вашите нокти во различни бои.

58758277

И тука е прекрасна комбинација на обоени маникир со модел. Вториот се базира на истата боја што се користеше за боење на врвовите на ноктите.

француски2

Одлична опција за празничен настан. Светла и сјајна јакна, надополнета со rhinestones од различни големини.

56580217

Црн француски

Црна јакна, дури и без дополнителен декор, ќе се издвојува „од толпата“. Изгледа многу убаво и лаконско, но пред да го направите тоа, треба да знаете една од карактеристиките. Ако ноктите се кратки, а слободниот врв се протега 2-3 мм над врвовите на прстите, тогаш е подобро да ја оставите црната боја за француски маникир за подоцна. Факт е дека визуелно ќе го „исече“ ноктот и ќе го направи целосно невидлив. Но, на средни и долги нокти, тоа ќе изгледа одлично.

Црна јакна, како бела, предвидува класици, т.е. нанесување на основен слој и црн лак на слободниот крај на ноктот.

bb33a754635fd63f9b3d216d8b657aae

Но, дури и тука, ако ја замените розовата боја, на пример, со мат беж, истата класика ќе остане, но со уникатна свежина.

Идеално-черновски-француски

Сепак, за разлика од белата, црната јакна може брзо да стане досадна. Затоа, многу почесто ќе се појави желба да се промени и додаде нешто. За среќа, црната боја е комбинирана со многу работи и со вклучување на доста фантазија, можете да создадете цело уметничко дело на вашите нокти.

На пример, вообичаените украсни ленти за нокти, кои ги споменавме погоре, ќе го направат маникирот скап и ќе додадат боја дури и без силни промени. Дополнителен талент може да се додаде со комбинација на сјај и мат.

Черниј-француски-03

Дури и без панделки, двете страни спроти сјај изгледаат невообичаено.

c91c994dbdddad0d2bfc0443cebe2b56

Некој може да најде црн лак премногу груб за јакна, но сè може да се реши со помош на цртеж. Дури и едноставен цвет на прстенестите прсти на двете раце, направен во контрастна боја, радикално ќе го смени впечатокот на некогаш „грубите“ нокти.

5-1

И уште една многу убава и невообичаена изведба на црна јакна, која не изгледа грубо и мрачно.

маникир-француски47

Француски маникир црвено

Претходно го допревме францускиот маникир користејќи црвена боја. Ова е еден од видовите на јакна во боја главно за оние кои сè уште се плашат да се префрлат на повеќебоен и контрастен маникир. Црвената боја, како и повеќето други, има еден недостаток, се чини дека не е случај за сè. Затоа, ако сакате сè да се комбинира на сликата (боја на лак и облека), тогаш размислете над гардеробата додека носите таков маникир, особено ако сакате да направите шелак.

маникир-француски-красни

Како и другите видови на јакна во боја, црвената боја може совршено да се комбинира со различни декоративни елементи. На пример, rhinestones на едниот нокт и сјајното раб на линијата за насмевка изгледаат необично и привлечно.

злато-640х515

Друга слична опција, само наместо големи rhinestones и голем кластер од нив, се претпочита минимализмот.

оди до

Највпечатлив дизајн поради алтернација. Црвена јакна во тандем со целосно насликани нокти и украсни влошки од златна и бела шема. Точно, таквата смела комбинација може да им даде на ноктите непотребен несмасен, затоа, при изборот кон нешто невообичаено и свежо, треба да бидете исклучително внимателни, бидејќи сепак тоа се нокти, а не пано.

Krasnyiy-frantsuzskiy-manikyur-s-blestkami-i-tsvetami-na-naroshhennyih-nogtyah

Француски маникир со цвеќиња

Цветовите се универзален модел, кој веројатно е секогаш на место, без оглед на тоа каков маникир ќе изберете. Секогаш ќе го освежува дизајнот и истовремено ќе изгледа нежно. Но, се разбира, во најголем дел сето тоа зависи од видот на цвеќето и шемата на бои избрани да го нацртаат. Можете да дадете предност како едноставен, дискретен цртеж:

romashka6-640x480

dscn3637

и посложено извршување на контрастни нијанси.

11.2

Францсуски-маникир-с-необијчним-дизајном-линии-улибки

интересно-француско-маникир-со-цвеќиња-10

risunki-na-nogtyakh-frantsuzskiy-manikyur

Во секој случај, треба да се запомни дека ќе биде многу тешко да се изврши таква креативност од свои раце, особено ако пред тоа се ограничивте на класичен маникир. Затоа, не очекувајте инстант резултати, бидете трпеливи, вежбајте постојано и дефинитивно ќе успеете.

Лунарен француски маникир

Маникир за месечинаова е иста јакна, само превртена. Тој дојде во нашето време од далечното минато. Но, чудно е, секоја година станува сè попопуларно, а опциите за негово извршување не се малку помалку од вообичаеното.

Класичен маникир за месечина е многу сличен на обичен француски, само што покрај горниот дел на ноктот, тука е насликана и нејзината дупка, во иста бела боја. Сето ова изгледа вака.

maxresdefault

Во принцип, не секој се обидува да го украси горниот дел од ноктевата плоча. Директен доказ за ова е следната фотографија, каде целиот акцент падна на дупката.

Целосна слобода при избор на палета на бои. Добредојдени се комбинации на светли бои.

001

Дури и ако не сте особено омилени за остри транзиции, можете да го комбинирате бизнисот со задоволство. На пример, оваа верзија на нежна хармонија на бело и сино ќе биде соодветна во повеќето случаи.

42

Комбинацијата на бели и црвени бои е светла и прилично позната за окото. Умерено препреки и лаконски.

месечина_5

Нежна јакна

И сега да разгледаме едноставни примери за најделикатната јакна.

maxresdefault (1)

780116

72J-WzW3X9A

Неименуван-1

84-2

francuzskiy_manikyur_2014_2

Убави жени's manicure with purple polish on the nails

Син француски маникир

За loversубителите на светли и невообичаени за нивните нокти, погоден е маникир со сини нијанси. Дизајнот, како и во претходните варијации, е многу различен и е дизајниран за неговиот познавач.

siniy-frantsuzskiy-manikyur

1384181915_сина-маникир-16

Обоени-француски-маникир1

Womanена раце

120035019551b99c6c33a854.51597900_articles_slide_big

Слични написи

Остави одговор