Дома убавина 12 најпопуларни пилинзи за лице

Денес жените се обидуваат внимателно да ја следат нивната кожа. Ако пред некое време, главната побарувачка беше за пени и гелови за миење, тогаш денес жените активно совладуваат серуми, маски и, се разбира, пилинзи.

Во неговото јадро, сè пилинзисе исти во однос на технологијата на изложеност на кожата: некои тврди трошки се додаваат на густата конзистентност која има разни корисни својства. Овие честички отстрануваат слој на мртви клетки од кожата на нашето лице. Како резултат, поради неговите корисни својства, пилингот делува на нашата кожа со негување или тонирање, а трошките ги чистат мртвите клетки од нашата кожа.

По чистењето, нашата кожа станува почувствителна на околината. Затоа, императив е да нанесете хидратантна крема или серум, и да направите хранливи маски навечер, додека кожата е сè уште свежа и „дише“.

brazil_cosmetics_market_beauty_personalcare_trend-1024x682

Во оваа статија, ќе ги разгледаме најпопуларните пилинзи од разни брендови. Ајде да ги споредиме, да ги потенцираме карактеристиките.

Прочистете го лицето Гарние

Овој пилин се здоби со популарност кај девојчињата поради таканаречениот троен ефект. Чистењето е истовремено гел, пилинг и маска. Всушност, дури и домапилинзите може да имаат троен ефект, но пилингот Гарние е омилен кај девојчињата заради леснотијата на користење.

Овој производ има свеж мирис, по што кожата навистина изгледа чиста и мазна. Составот со кој е богат овој пилин, ви овозможува да се борите против мозолчиња, црни точки и задебелен сјај. Цинкот се бори против воспаленија, салицилната киселина ја чисти кожата и ги затегнува порите, а еукалиптусот освен што дава свеж мирис на чистота, ја дезинфицира и навлажнува кожата.

Честичките за чистење во овој производ се трошки од пемза. И, составот се базира на бела глина, која ви овозможува да ја користите оваа алатка како маска за стеснување на порите.

Пилингот за лице на Гарние е исто така многу достапен. И употребата на природни состојки ви овозможува да го замените овој лек домашни маскисо недостаток на време за нивно производство.

38485

Лореал пилинг за лице

Тимот на Лореал отиде подалеку и создаде пилинг со седум ефекти, нарекувајќи го „Ultimate Clean 7-in-1“.

Наместо трошки или, како што уште се нарекуваат, честички, овој пилинг користи полимерни топчиња. За разлика од пемза, тие се помеки, не ја гребеат кожата, затоа ја чистат понежно од пилинзите од Гарние. Овој пилинг е посоодветен за луѓе со чувствителна кожа. Иако во ова пилингсе користи и салицилна киселина.

Мирисот на пилингот е исто така многу свеж. Покрај тоа, составот вклучува ментол, кој не само што ја освежува, туку и ја тонизира кожата на лицето, ја затегнува.

Лошата страна на овој пилин е тоа што не ја чисти целосно кожата на лицето од масло и козметика. Можете да го проверите ова ако, по употребата на пилингот, избришете дел од лицето со памучна подлога натопена во алкохол или вотка: траги од украсна козметика ќе останат на дискот. Затоа, овој пилинг е одличен во борбата против акните, но само заедно со други средства за чистење. На пример, исто така можете да купите тонер за лице што ќе го користите за да го избришете лицето откако ќе го користите пилингот.

Во составот на овој производ има недоволно количество детергенти, иако има неколку хидратантни креми. На пример, глицерин, кој е најмногу во пилингот.

Прочистете го лицето Natura Siberica

Овој пилин не е вообичаен како другите. Производителите дури го нарекоа не пилин, туку пилинг, обидувајќи се да го истакнат овој производ на пазарот.

Овој пилинг, според производителите, е насочен кон мрсна кожа. Во принцип, мрсната кожа секогаш бара повеќе третмани отколку нормалната кожа. И за чувствителна кожа, пилингот може да изгледа премногу груб и несоодветен за постапката.

Во овој пилинг, наместо пемза и полимерни зрна, производителите користеа семе од бобинки како честички за пилинг. Составот на семето од малина во Арктикот во комбинација со други компоненти ветува не само за чистење на кожата, туку и за нежно масирање. Исто така, пилингот вклучува јапонски екстракт од Софора. Софора е големо дрво од семејството мешунки. Тие велат дека медицинските својства на ова растение сè уште не се идентификувани во целост, но овој екстракт активно се користи во медицината како антиинфламаторно средство.

Пилинг за лице Свежо лице

Овој пилинг е погоден за loversубителите на сауни. Покрај тоа, производителите тврдат дека се природни. Пилингот се разредува во вода непосредно пред да го нанесете на кожата. Ова овозможува да не се користат вештачки супстанции со цел да се задржи свежината на составот подолго време отворена. Прочистете длабоко чисти. Покрај тоа, како што велат производителите, дефинитивно ќе го забележите ефектот од користењето на производот. На крајот на краиштата, составот вклучува екстракт од жад, сребро, бисери, талк, морска сол, цинк, магнезиум и калиум.

yak-pozbutisya-vd-chornih-krapok-v-domashnh-umovah_142

Органска продавница пилинг за лице

Овој производ не се продава во сите супермаркети, но најчесто го има во салони за убавина. На крајот на краиштата, ова е цела линија на пилинзи, кои, според производителите, се исклучиво природни.

Прочистете "ingerумбир Сакура" - еден од многуте производи во оваа линија. Покрај стандардните производи, овој бренд има маски против стареење, гелови за креми за раце, пилинзи за лице и тело, масла за стапала. Сите производи имаат многу пријатен мирис и необичен состав. Имињата во целост ја одразуваат привлечноста на оваа линија: „Спадиски педикир Барбадос“, „Длабочини на море“ итн.

„Ingerумбир Сакура“ е името на пилингот за лице. Тој нема мириси, бои, штетни материи и хемикалии. Колку често користите природен пилин за чистење? За малку повеќе од просечната цена, можете да си дозволите еколошко и навлажнувачко чистење на кожата Gумбир Сакура.

Пилинг за лице Зелена мама

„Орев од бор и усури хоп“ - ова е името на пилингот за лице од брендот „Грин мама“.

Наместо чистење честички - бор ореви, наместо основа - целосно природни масла. Производителите исто така се фокусираат на длабоко чистење, еколошка чистота и безбедност при користење на овој производ. Според прегледите, можеме да кажеме дека пилингот е одличен за мрсна кожа. Поради адстрингентно дејство, пилингот успева да го регулира производството на лојните жлезди и да го намали главниот недостаток на мрсна кожа - зголемени пори. Овој производ има постојани обожаватели кои сметаат дека е најоптимално и најефикасно средство за чистење на кожата на лицето.

Пилинг пилинг за лице

Првично, Пилинг се нарекуваше само супстанца што беше дел од средства за чистење. Овој концепт беше дури и рамноправен со „пилинзи“ и „лушпи“. Тоа е, треба да разберете дека ова е супстанца која, во составот на пилинзи и пилинг, делува на кожата, справувајќи се со своите несовршености.

Пилинг за лице Црн бисер

Многу луѓе го поврзуваат Црниот бисер со козметика против стареење. Иако производителите работат за сите категории жени. Црна бисерна линија на пилинзи за лице, исто така, се состои од неколку производи. На пример, има пилинг за обновување, има благо чистење.

Покрај тоа, производителите се фокусираат на ефектот на таков силен и природен состав - додаваат префикс „био“, нагласувајќи го нежното чистење на кожата и исполнувајќи го со корисни материи. За многу жени, овој производ стана задолжителен, кој не може да се замени.

Авон пилинг за лице

Компанијата Авон секогаш нуди широк спектар на козметика за чистење. Линијата на пилинзи е исто така претставена од неколку производи.

Постои пилинг за краставици и чајно дрво. Аромата на овој пилинг е многу пријатна, а самиот пилинг има нежна текстура. Во пилингот има малку честички, така што за мрсна кожа, овој пилинг може да замени гел за секојдневна употреба.

И покрај демократските вредности, производителот беше во можност да и даде на својата козметика многу висок квалитет. Авон-пилинзите активно се дискутираат на форумите. Многу луѓе користат пилинзи исклучиво од оваа марка.

Интересен пилиндер е пробивањето на порите на Clearskin. Има ефект на ладење и содржи ментол и алое. Кожата по редовна употреба на пилингот станува рамномерна и мазна.

10838444_613487428779603_2122394248_n
Пилинг за лице Орифлеим

Орифлеим е популарна шведска козметика. Нивните производи се разновидни и се вели дека се квалитетни. Линијата на пилинзи постојано се ажурира.

Постои регенерирачки пилинг што ја прави кожата малку полесна. Во составот нема изразени состојки, има мириси и вештачки супстанции.

Измазнувачкиот пилин "Шведски СПА-салон" има основа за омекнување и честички од малахит, кои ја чистат кожата од мртвите клетки на кожата.

Опсегот на цени варира до 460 рубли за цевка за чистење.

021664

Пилинг за лице Чиста линија

Производителите на оваа марка се фокусираат на природноста и, соодветно, на нежното чистење. На дното на пилингот, наместо честички за чистење, се користат трошки од јатки од кајсија или малини.

Исто така, Clean Line има аналог на мултифункционален производ 5-во-1. Се базира на бела глина, која ви овозможува да го користите производот како негување и маска за затегнување на порите. Исто така, содржи еукалиптус и цинк. По користењето на пилингот, кожата останува досадна 12 часа, а по 3 дена исчезнуваат воспаленија и мали мозолчиња.

Пилинг за лице од агафија

Рецептите на баба Агафија се бренд на целосно природна козметика, 100%!

Низата производи е прилично богата: пилинз за чистење малина и јаболко, пилинз за женшен за мрсна кожа, камилица. Дискусијата за овој бренд на форумите не е помалку активна од дискусиите на други производители на пилинзи, но квалитетот на овој бренд се проценува на различни начини.

Не заборавајте да го користите пилингот редовно, но не и секојдневно. Пилинг за кожата не е само хемиски, туку и физички ефект. За кожата, 1-3 пилинзи неделно и дневно навлажнување се доволни. Особено се препорачуваат пилинзи за мрсна кожа, треба да внимавате да користите пилинзи и пилинг за сопствениците на сува и чувствителна кожа.

Многу девојки воопшто не користат пилинзи. Но, не е во ред! Кога ќе го измиете лицето со пена или гел по еден ден, го отстранувате само горниот слој на нечистотија и прашина. Во овој случај, кератинизираните клетки и нечистотијата заробени во порите остануваат на лицето. Поради оваа причина, со текот на времето кожата не станува мазна, се појавуваат црни точки и иритации. Невозможно е целосно да го исчистите лицето со едноставен сапун, а уште помалку да го навлажнете.

По пилингот, кожата станува рецептивна за корисни материи од креми и маски.

И запомнете, секој козметички производ мора да се нанесува по линиите за масажа на лицето.

Слични написи

Остави одговор