Дома Семејство и дом Рецепти 3 најдобри салати со треска

Рибата треска е многу вкусна и доста честа. Можете да направите скоро сè со тоа: печете, пржете, вриете. Неговиот вкус е секогаш убав. И, исто така има важен аспект, оваа риба е прифатлива. Во оваа статија, ќе ви покажеме три опции за салата што ќе одговараат и на секојдневните и на празничните трпези.

Класична салата од црн дроб од треска
671571_98137-640x480

За готвење, потребни ви се следниве производи:

 • свежа краставица 1 ЕЕЗ;
 • кисела краставица 2 ЕЕЗ;
 • конзерва црн дроб од конзерва;
 • домат 1 компјутер;
 • компири 3 ЕЕЗ (средна големина);
 • јајце 3 ЕЕЗ;
 • 1/2 конзерви грашок;
 • зелен кромид по вкус;
 • зелена боја 1 куп;
 • мајонез за облекување.

Подготовка:

 1. Варете компири, јајца. Смири се.
 2. Следно, сите состојки се сечат на ленти или коцки, ако сакате, и се поставуваат во слоеви: компири, јајца, кисела краставица, грашок, зелен кромид и завршен слој на треска од црн дроб.
 3. Не заборавајте да премачкате со мајонез низ слојот.
 4. Доматот и краставицата се сечат на парчиња и се поставуваат околу салатата за декорација.

Класичен рецепт за салата од треска

539993

За готвење ќе ви требаат:

 • филе од треска 600 g (може да се замени со конзервирана);
 • моркови 1 компјутер (голем);
 • кисела печурка 300 гр;
 • грашок од конзерва 1/2 конзерва;
 • сирење 150 гр;
 • мајонез за полнење гориво.

Подготовка:

 1. Јајцата и морковите се варат и ладат.
 2. Треска се вари и се лади.
 3. Варената риба (конзервирана храна) се меси со вилушка и се става на дното на садот за салата.
 4. Печурките се сечат во следниот слој. Подмачкајте одозгора со мајонез.
 5. Потоа следува слој рендан морков (или исечен на тенки ленти).
 6. Слој варени јајца, рендан на груб ренде. Подмачкано со мајонез.
 7. Сирењето се нанесува и се попрскува со последниот слој.

Можете да ја декорирате салатата како што сакате, користејќи зелена боја и состојки вклучени во составот.

Салатаготов Останува уште малку да се стори. Оставете го да се вари половина час на ладно место и може да се сервира.

Салата од треска со краставица

523695

За готвење ќе ви требаат:

 • треска црн дроб 250 гр;
 • два краставици;
 • еден куп зеленило;
 • две јајца;
 • лисја од зелена салата;
 • сусам;
 • сол, бибер по вкус;
 • сок од лимон (свежо исцеден) лажици

Подготовка:

 1. Краставици, црн дроб на треска и јајца се сечат на мали коцки.
 2. Сусамот лесно се пржи во тава и се додава на останатите состојки.
 3. Зелените се сецкаат ситно и се истураат на остатокот.
 4. Сите состојки се пренесуваат во сад за салата. Зачинете со сол и бибер, зачинете со сок од лимон и промешајте.
 5. Покријте ја салатата и оставете да кисна околу еден час.
 6. Салатата се служи разладена, поставена на лисја од зелена салата.

Слични написи

Остави одговор