Дома Семејство и дом Рецепти 4 вкусни рецепти за топла салата

Вкусно подготвена и убаво дизајнирана салата ќе биде прекрасен украс за празнична трпеза и хармонично ќе се вклопи во секојдневната трпеза. Во оваа статија, еве четири вкусни и лесни за правење топли салати кои сигурно ќе ви бидат омилени во вашето семејство.

Топла салата од модар патлиџан

4d507bb35a5cfc9b0523953fec430fb2

За да направите топла салата од модар патлиџан, ќе ви требаат:

 • слатка пиперка 1 ЕЕЗ;
 • млада модар патлиџан 1 ЕЕЗ;
 • пилешки гради 200 гр;
 • млади тиквички 1 ЕЕЗ;
 • сладок кромид (по можност јоргована, за убав изглед) 1 компјутер;
 • домат 1 компјутер (голем);
 • соја од соја lt;
 • маслиново масло 2 лажици;
 • сол, бибер по вкус;
 • зеленило куп.

vostochniy-salat-retsept-s-foto-s-baklazhanami-7

Подготовка:

 1. Тиквички и модар патлиџан мора да се мијат. Потоа исечете ги на големи парчиња, но не премногу.
 2. Измијте ја пиперката и исечете ја на ленти.
 3. Оставете го доматот и исечете го на ленти.
 4. Исечете го кромидот на половина прстен.
 5. Пилешко исечете ги градитесредни парчиња.
 6. Загрејте тава и соте го месото пет минути. Потоа додадете го кромидот и варете уште неколку минути.
 7. Додадете модар патлиџан и тиквички. Пржете малку и одозгора ставете со сос од соја. Оставете го на оган уште две минути.
 8. По некое време, додадете слатка пиперка, црн пипер, сол. Измешајте добро. Гответе уште пет минути.

Салата од топла риба

4d507bb35a5cfc9b0523953fec430fb2

За готвење ќе ви требаат:

 • ориз 150 гр;
 • риба, најдобро е да земете семејство лосос 350 - 400 гр;
 • светилка;
 • мала чили пиперка;
 • слатка пиперка 1 ЕЕЗ;
 • Кинеска зелка 100 гр;
 • половина тиквички;
 • 1 краставица;
 • 1 морков;
 • цилинтро 1 ЕЕЗ;
 • сок од лимон 20 ml;
 • соја од соја 50 ml;
 • ѓумбир 20 гр (кисела);
 • пиперка 10 g;
 • маслиново масло 50 ml;
 • сусам;
 • 2 чешниња лук;
 • домат 1 ЕЕЗ.

Подготовка:

храна-516044_1280

 1. Треба да започнете да ја подготвувате салатата со сос. Земете маслиново масло, ѓумбир, сок од лимон, црвен пипер, соја сос и измешајте. Исецкајте ги билките ситно, исцедете го лукот, додадете во сосот. Промешајте и оставете да кисна. Полнењето е подготвено. Во сосот може да се додаде кафеав шеќер за да се додаде сладост.
 2. Исечете го целиот зеленчук, освен краставицата, морковот и зелката, во ленти.
 3. Загрејте ја тавата и лесно испржете го зеленчукот.
 4. Фрај Риба... Големината на парчињата е по ваша дискреција.
 5. Исечете ја зелката во тенки ленти.
 6. Изрендајте краставица и моркови.
 7. Комбинирајте состојки, зачинете со сос, ставете семе од сусам.

Топла пилешка салата

52ea15b0bde2a5d5f36373b5c7bf3dc4

За готвење ќе ви требаат:

 • пилешки гради 1 ЕЕЗ;
 • конзерва грав;
 • шампињони 200 гр;
 • сирење 250 гр;
 • сладок кромид 2 ЕЕЗ;
 • еден куп зеленило;
 • мајонез.

dsc_5671

Подготовка:

 1. Подгответе сад за салата отпорен на топлина, бидејќи за време на процесот на готвење веднаш ќе поставите слоеви во неа.
 2. Исечете го кромидот на квадрати и пржете го до златно. Легнете на дното.
 3. Следниот слој е печурки. Исто така, треба добро да се пржат. Сол
 4. Тегла грав е поставена на врвот на печурките и сè е намачкано со мајонез.
 5. Исечете го прегратот на мали парчиња, лесно пржете. Се шири во следниот слој. Сол
 6. Исецкајте ги билките и посипете ги со пилешкото. Четкајте со мајонез.
 7. Изрендајте го сирењето и покријте великодушно со горниот слој. За посветол вкус, секој слој може да се ароматизира со сирење.
 8. Поднесете салатаво рерна дваесет минути.

Топла салата со домати

f53f0c62e7cab1c59573894eb489829d

Следниве производи се потребни за готвење:

 • домати 5 парчиња;
 • 2 чешниња лук;
 • масно урда 400 гр;
 • 1 тиквичка;
 • цилинтро;
 • мајонез;
 • сол;
 • пипер

Подготовка:

 1. Исечете ги тиквичките на парчиња и пржете ги додека не поруменат.
 2. Ситно исецкајте го цилинтро, измешајте со урда, исцедете го лукот на истото место. Се меша.
 3. Исечете ги доматите во кругови.
 4. Земете сад за салата и изложете во слоеви: тиквички-урда-домат.
  Последниот слој тиквички е намастен со мајонез. Не заборавајте да додадете малку сол на секој слој.
Слични написи

Остави одговор