Дома Здравје Антицелулитни масла

ОД целулитмногу од поубавиот пол се познати, дури и оние кои немаат прекумерна тежина. Овој проблем најмногу се чувствува во пролет и лето, кога станува жешко и сакате да носите кратки здолништа или да ги разголите рацете. Сепак, не е можно само да се справите со тоа, туку и потребно, и ова не е секогаш многу скапа деловна активност, како што рекламираат многу салони. Доволно е, покрај правилна исхрана и редовно вежбање, да извршите некои домашни процедури со антицелулитни масла.

Есенцијални антицелулитни масла

Ако сте го забележале првиот знаци на целулит, не барајте веднаш скапи производи во специјализирани салони. Прво пробајте третмани со масло. Постојат два вида масла: етеричнии основни. Првите веќе долго време се користат во индустријата за убавина. Масажата со нив значително го подобрува процесот на циркулација на крвта, метаболизмот, што доведува до регенерација и чистење на кожата на клеточно ниво. Како резултат на тоа, кожата станува помазна и порамномерна, знаците на целулит исчезнуваат.

Маслата од рузмарин, смрека, грејпфрут, лимон, портокал имаат поживописен антицелулитен и дренажен ефект, како и изразен ефект на согорување на маснотии. Отстранувајќи вишок течност и токсини од кожата, тие ја прават еластична, мазна и кадифена.

Во борбата против целулитот, маслото од цимет е добар помошник, кој има одличен ефект на кршење маснотии и го отстранува вишокот течности од телото.

Основни антицелулитни масла

тело2

Во борбата против целулитот не се користат само есенцијални масла, туку и основни масла, од кои многу не се помалку ефикасни. Најпознато основно масло за согорување на маснотии е маслото од семе од грозје. Лекот може да се купи во аптека по прифатлива цена или да се подготви дома самостојно. Покрај тоа, таквото масло може да се користи не само за козметички цели, туку и да се додава во храната. Ова во голема мера ќе го подобри неговиот ефект врз проблематичните области на кожата. За ова:

  1. Исцедете порција грозје и исушете го матено.
  2. Потоа поминете го преку мелница за месо и покријте го со растително масло.
  3. 24 часа чувајте ја смесата во водена бања, нежно загревајќи ја.
  4. Соберете го горниот ароматичен слој - ова ќе биде маслото од грозје.

Друго подеднакво добро познато масло - роза, исто така, помага во борбата против омразената кора од портокал.

Како да користите антицелулитни масла

тело3

Важно е правилно да користите есенцијални масла, во спротивно, како резултат, наместо убава и рамномерна кожа, може да добиете изгореници и други проблеми на телото. Затоа, невозможно е да се нанесат неразредени есенцијални масла на телото; тие мора да се разредат во базни масла или да се комбинираат со други состојки. За овие цели, маслата од маслиново, праска, морско млеко се добро прилагодени. За масажа, следниве пропорции се сметаат за идеална комбинација: есенцијално масло 11-18 капки на 35-40 мл основно масло.

За капење со масло, растворете го маслото во пена или измешајте со морска сол пред да го додадете во вода. Овие манипулации ќе му помогнат да се шири порамномерно на целата површина на водата.

Како што покажува практиката, се разгледува најефективната постапка со масло масажа, што за да се постигне посакуваниот резултат мора да се спроведува редовно, два пати на ден. За на работа, можете да користите кое било есенцијално масло кое има антицелулитно дејство, откако ќе го разредите со кое било основно масло. Можете да комбинирате неколку есенцијални масла, во согласност со потребните пропорции, или да додадете мед во составот. Времетраењето на постапката е околу 8 минути.

После масажата, задолжително истурете се со топол туш и тријте го телото со тврда крпа.

Obertyvanye_uksus

Следната постапка е исто така ефикасна ако се прави редовно и правилно. тоа обвива... За на работа, можете да користите какви било есенцијални масла кои имаат антицелулитен ефект во комбинација со базни масла. Други компоненти може да се додадат за да се забрза ефектот. На пример, јаболков оцет, мед, алги, глина. Еве го рецептот за најефикасна комбинација на состојки за борба против нерамномерноста во организмот.

  • Комбинирајте 1: 1 јаболков оцет и топла вода, додадете неколку капки масло од лимон, смрека и рузмарин.

Нанесете го составот на проблематичните области на кожата, завиткајте се во филм и топло ќебе. Времетраењето на постапката е 40-45 минути.

Употребата на не едно, туку неколку видови есенцијални масла за завиткување ќе донесе побрзи резултати, бидејќи работејќи во комбинација, тие го подобруваат едни на други ефекти. По завршување на постапката, задолжително тријте го телото со тврда крпа за миење, а по туширањето не ја бришете кожата сува и нанесете млеко за тело со разредено масло од грејпфрут.

Есенцијалните масла може да се додадат во морската сол и да се користат како а пилинг за тело... За време на чистењето, кожата се чисти, порите се откинуваат, а маслото што се нанесува на кожата го уништува масното ткиво.

Друга опција за употреба на масла во борбата против целулитот е бањи... Ова е едноставен и ефикасен метод. Главната работа што треба да се запамети е дека пред да додадете масло во вода, мора да се комбинира со морска сол или со пена за бања. Времетраењето на постапката е околу 25 минути. За да се добие видлив ефект, мора да се земат најмалку 1-2 бањи во рок од една недела.

Користете состав од неколку масла за процедури за вода, ова во голема мера ќе ја подобри ефикасноста на постапката.

Забележете дека за време на бременоста, мора да се консултирате со специјалист пред да користите антицелулитни производи, а исто така да бидете внимателни при изборот на лек ако имате индивидуална нетолеранција кон која било компонента.

Слични написи

Остави одговор