Дома Релаксација Комплет за прва помош покрај море

Дојде долгоочекуваниот одмор, билетите се купени и сега се подготвувате да одите. Откако ги собравте сите потребни документи и работи, не заборавајте комплет за прва помош. Важно е да ги изберете вистинските лекови, во овој случај ќе се заштитите себеси и вашите најблиски од можни проблеми. Денес ќе ви кажеме како правилно да соберете комплет за прва помош на море.

На море со дете: комплетен список на лекови

e4c249b786e2cc3a4230f3e155ecdad9

Ако одите на море со вашето дете, обидете се да ги најдете сите потребни лекови. Ние составивме за вас целосен списоклекови што треба да се стават во пакет за патувања. Можеби не ви требаат повеќето од нив, но најдобро е да играте безбедно.

Значи, го собираме комплетот за прва помош.

Што е најважно, не заборавајте на лекови кои имаат антипиретични ефекти:

 • Нурофен;
 • Парацетамол.

Бидете сигурни да земете олеснувачи на болка:

 • No-shpa;
 • Папаверин.

За да заштитите од алергии, легнете;

 • Супрастин;
 • Визин (капки);
 • Фенистил-гел;
 • Капки Левомицетин.

Во случај на труење, ќе ви помогнат:

 • Смекта;
 • калиум перманганат;
 • Мезим.

Бидете сигурни да ставите лекови кои помагаат во борбата против цревната инфекција:

 • Ентефурил;
 • Реџидрон;
 • Linex.

Не заборавајте за проблемите што можат да ги предизвикаат инсектите, а лековите што го олеснуваат чешањето ќе ви помогнат да се борите против нив:

 • Фенистил;
 • Совентол.

Да се ​​ослободи болката од модринка и да се отстранат ефектите од разни повреди ќе помогнат:

 • Хепаринска маст;
 • Троксевазин.
 • Хидроген пероксид;
 • јод или брилијантен зелен;
 • завои, памучни влошки и стапчиња;
 • бактерициден малтер;
 • салфетки;
 • Крем Бепантен.

За секој случај, земете неколку лекови за настинка и кашлица:

 • Лазолван;
 • Грипферон;
 • Тантум Верде.

Позитивните емоции имаат многу возбудливо влијание врз детето, затоа не заборавајте на билните чаеви за да го смирите вашето дете.

Многу деца на патот страдаат од „морска болест“, за да им помогнат да се справат со болеста, да складираат драмин или друг лек од слична акција.

Пијте барем еден антибиотик на патот. На пример:

 • Еритромицин;
 • Амоксиклав;
 • Маропин.

Не е потребно да ги земате сите наведени лекови на патот. Само изберете по еден лек од секоја група што најмногу ви одговара.

Ако патувате со бебе

apt1

Кога одите на пат со бебе, треба да изберете лекови соодветни на возраста на вашето бебе. Не заборавајте лекови кои ќе му помогнат на вашето бебе во случај на дигестивни проблеми, треска или каснување од инсект.

Јод, брилијантен зелен, водород пероксид, завои, леплив малтер мора да бидат присутни во вашиот комплет за прва помош.

Стоматитис често се јавува кај доенчиња. Земете со вас обична сода, раствор на сода (2 лажички на 200 ml вода) добро се справува со оваа несреќа.

За да ги ослободите симптомите на конјунктивитис, земете таблета Фурацилин на патот, растворете ја во вода, избришете ги очите на бебето.

Стандарден комплет за прва помош за возрасно лице

комплет за прва помош3

Пред да соберете комплет за прва помош, треба да одлучите за личноста на секој член на семејството. Проверете ги датумите на истекување на сите лекови и користете ги само според приложените упатства. Во случај на сериозни здравствени проблеми, веднаш посетете лекар. Сега, да разгледаме подетално комплет за прва помош за возрасен. Вклучува:

Средства и лекови потребни за ублажување на болката при траума.

 • завои;
 • јод и брилијантна зелена боја;
 • Хидроген пероксид;
 • лепенка;
 • Диклофенак (неопходен за истегнување)
 • Фенистил-гел (го олеснува чешањето од каснување од инсекти).

Лекови кои ја ублажуваат болката во стомакот.

 • Maalox;
 • No-shpa;
 • Хилак-форте.

Лекови со аналгетски и антипиретични ефекти.

 • Парацетамол;
 • Кетанов.

Антивирусни и антиалергиски лекови.

 • Зиртек;
 • Супрастин;
 • Виферон.

Капки за нос, како и капки за уши и очи.

 • Ксимелин (за нос);
 • Тизин (за нос);
 • Лидокаин (капки во увото);
 • Гаразон (капки за очи).

Тантум верде ќе ви помогне при болки во грлото.

Не заборавајте за лекови кои штитат од изгореници.

Во принцип, ги наведовме сите можни непредвидени ситуации, вие само треба да ги изберете оние лекови што се соодветни за вас.

Лекови за бремени жени

крај морето

Идната мајка треба да заземе најодговорен став кон своето здравје, бидејќи сега таа е одговорна не само за себе, туку и за идното бебе. Затоа, таа мора да собира лекови за себе индивидуално.

Почнуваме да собираме комплет за прва помош со антисептици. Водород пероксид, раствор на фурацилин, Бепантен, завои, малтери, памучна волна, памучни брисеви мора да бидат присутни во вашиот арсенал.

Некои жени често страдаат од запек, во овој случај, клизма со микролакс ќе ви помогне, што нема да му наштети на вас или на вашето бебе. Рени ќе ви помогне при надуеност.

Комплет за прва помош на бремена жена мора да содржи витамини што ви ги препишал вашиот лекар.

Секој знае дека жената што чека бебе е премногу раздразлива и лелекава. Појдете валеријана на пат и ќе бидете порелаксирани.

Во случај на алергиска реакција, можете да користите Кларитин.

Земете лекови кои можат да помогнат во олеснување на чешањето од каснување од инсекти. На пример, спасител или sterвездичка.

Покрај наведените лекови, не заборавајте да ставите на пат:

Пред да заминете на одмор, и да соберете комплет за прва помош, задолжително консултирајте се со вашиот лекар, тој ќе ви помогне да изберете лекови кои се соодветни за вас.

Слични написи

2 одговори на овој пост

Остави одговор