Дома Семејство и дом Рецепти Модри патлиџани во корејски стил

За подготовка на вкусни салати, се избираат модри патлиџани со мала големина, а со цел да се остави горчината, зеленчукот е претходно исечен и посолен. Модар патлиџан во корејски стил може да се направи од зеленчук печен во рерна. Во оваа статија, ние ќе ви кажам за вкусни рецепти модар патлиџан во корејски стил.

Како да готвите корејска модар патлиџан

frkffys

Првата верзија на салата од модар патлиџан. За готвење, потребни ви се следниве производи:

 • модар патлиџан - 500 гр;
 • Корејски моркови - 100 гр;
 • слатка бугарска пиперка - 3 парчиња;
 • сув цилинтро, лута пиперка;
 • оцет - 0,5 лажиче;
 • соја од соја - 1 лажица масло. л.
 • лук - 2 чешниња;
 • половина куп зелен цилинтро;
 • растително масло - 30 g;
 • сол 0,5 лажичка, шеќер 1 лажичка.

Рецепт:

 1. Зеленчукот се мие и се сече на коцки со дебелина од 1 см.
 2. Потоа мора да се посолат, да се замесат и да се остават 30 минути.
 3. Пиперката се сече на големи ленти.
 4. Подготвениот зеленчук се потопува во врела вода 3-4 минути и се става во сито. Зеленчукот се мие под млаз вода и добро се исцеди.
 5. Оладениот зеленчук се меша со корејски моркови, се додаваат лук, оцет, зачини, билки, шеќер.
 6. Сос од соја и растително масло се ставаат во подготвената салата. Посипете сусам врз садот по желба.

Друга опција за салата од модар патлиџан.

Потребна е следнава количина на производи:

 • модар патлиџан - 4-5 парчиња;
 • домат - 0,5 кг;
 • еден кромид;
 • бугарска пиперка - 2 парчиња;
 • 3 чешниња лук;
 • мелен и зелен цилинтро, лути пиперки;
 • растително масло - 30 гр.

Чекор-по-чекор инструкција:

 1. Модар патлиџаните се мијат и се сечат на средни ленти, се посолуваат и се оставаат под угнетување 2 часа.
 2. Пржете го кромидот додека не порумени, додадете ситно исецкани домати.
 3. Исецкајте лута пиперка, зелен цилинтро и исечете ја пиперката во тенки ленти.
 4. Модар патлиџаните се мијат со вода и добро се исцедат.
 5. Додадете модри патлиџани, бугарска пиперка и лута пиперка на готовиот кромид со домати, пржете 5 минути со постојано мешање.
 6. На крајот, додадете мелен и зелен цилинтро и лук.

Третата опција за салата од модар патлиџан.

Подготвено од:

 • модар патлиџан - 4 ЕЕЗ;
 • бугарска пиперка - 2 парчиња;
 • зелен кромид, копра, цилинтро;
 • лук, мелен цилинтро;
 • сок од лимон - 3 лажички;
 • 1 лажиче пржени семе од сусам;
 • растително масло - 30 гр.

Рецепт:

 1. Модар патлиџаните и пиперките се печат во рерна или се печат на скара.
 2. Зеленчукот се лади, се сече на половина прстен, а пиперката се сече на големи ленти.
 3. Зеленчукот се истура со сок од лимон, се зачинува со зачини, сецкани билки, се попрскува со сусам, а на крајот салатата се истура со растително масло.

Корејски модар патлиџан за зима

Треба да се снабдите со следниве производи:

 • модар патлиџан - 2 кг;
 • пиперчиња - 0,5 кг;
 • моркови - 400 гр;
 • кромид - 200 гр;
 • лук - 1 глава.

За марината ви требаат:

 • растително масло - 150 ml;
 • сол - 10 g;
 • шеќер - 25 g;
 • оцет 9% - 75 ml;
 • црн пипер од зрна - 1 лажица масло. л.
 • мелен коријандер - 1 лажиче;
 • 150 мл врела вода.

Рецепт:

 1. Измиени модри патлиџани се сецкаат на мали коцки, варени 7 минути. Потоа, водата се исцеди, модрите патлиџани треба да се оладат.
 2. Моркови и бугарска пиперка се сецкаат на тесни ленти, кромидот е ситно исечен, лукот сецкан.
 3. Подготвените производи се малку солени, измешани и потопени во маринадата. За подготовка на маринадата, промешајте вода со сол и шеќер, а потоа измешајте со остатокот од зачините.
 4. Зачинетиот зеленчук се става цврсто во стерилизиран контејнер, малку притискајќи надолу.

Теглата треба да се полни со зеленчук што е можно повеќе. Капак се става одозгора, модри патлиџаните се стерилизираат 25-35 минути. Покријте го готовиот зачувување со топло ќебе.

Кисела модар патлиџан за зима

Да се ​​подготви за подготовка:

 • модар патлиџан - 2 кг;
 • излупен лук - 1 чаша;
 • копра - 1 голем куп;
 • ловоров лист, 3 лисја за секоја тегла;
 • сол, шеќер, оцет.

Чекори за готвење:

 1. Модар патлиџаните се мијат, стебленцата се сечат и се варат 8-10 минути.
 2. Оладениот зеленчук се става во чисти тегли, заедно со сите зачини.
 3. Подгответе саламура за која се вари вода, додадете 2 лажици за еден литар вода. л сол и 1 лажица масло. л Сахара Модар патлиџан се става со топла саламура, 2 лажици се истураат на врвот. л оцет 9%, и завиткајте го капакот.
 4. Во зима, салатите се подготвуваат од кисели модри патлиџани, зачинувајќи ги со моркови, пржен кромид, сув и зелен цилинтро.

Полнет модар патлиџан за зима

Е ви требаат:

 • модар патлиџан - 2 кг;
 • Корејски моркови - 1 кг.

Рецепт:

 1. Мали модри патлиџани се собираат, се мијат, стебленцата се сечат и се варат 6 минути.
 2. Корејските моркови за полнета модар патлиџан се зачинети поостри, мора да се додаде повеќе сол, оцетна киселина и горчина.
 3. Модар патлиџаните не се сечат по должина до крај, морковите се ставаат на едната половина и се врзуваат со конец за да не испаднат морковите.
 4. Модар патлиџаните се цврсто спакувани во стаклен или пластичен сад, се истураат со сок од морков и се притискаат со угнетување.

Најбрзиот корејски рецепт за модри патлиџани

Подготвено од:

 • 4 модар патлиџан;
 • 2 домати;
 • 4 бугарска пиперка;
 • 1 кромид;
 • 2 чешниња лук;
 • 2 лажиче оцет;
 • од зачини: лута пиперка, мелен коријандер, копра.
 1. Модар патлиџани и пиперки, исечете ги по должина на две половини и пржете ги во тава додека не се сварат половина.
 2. Кромидот се сецка и се става со оцет.
 3. Оладените модри патлиџани се сечат на големи половина прстени, пиперката се сече на долги ленти.
 4. Во нив се додаваат ретко сецкани домати, кисел кромид, лук, зачини, билки.

Завршената салата се истура со растително масло.

Слични написи

Остави одговор