Дома Совети Направи нараквици

Рачно изработени, или рачно изработени производи, влегоа во човечкиот живот многу долго време. Тоа би можело да биде сапун, панел, рамки за фотографии, украси за домови, бижутерија, играчки, свеќи... И секоја година ваквите производи добиваат сè поголема популарност, бидејќи секој производ има своја душа, своја историја, свој шарм.

Направи белегзии за монистра 186825

Веројатно една од наједноставните опции за накит е нараквица за монистра. На крајот на краиштата, тоа е многу лесно, и што е најважно, обемот на имагинацијата не е ограничен. Монистра може да се купат во која било занаетчиска продавница, како и остатокот од додатоците - клипови, прицврстувачи од разни видови, празни места за нараквици и многу повеќе.

За основата, можете да користите конец, метална линија за риболов, риболов што се протега, ланец, панделки и многу повеќе. И монистра може да се направат од стакло, акрилик, метал, камења, бисери, пластика. На пример, едноставна опција е да се нанижат сите идентични или различни мониста на истегнување. За таква декорација, дури и не ви треба прицврстувач, доволно е да врзете јазол, да ја отсечете вишокот должина и да ги скриете краевите на риболовната линија во мушка. 1

Можете исто така да најдете монистра со куки во продавниците, можете да кажете приврзоци. Овие можат лесно да се прицврстат на прекрасен ланец по различен редослед. Покрај тоа, можете да закачите само 5-7 мониста на ланец, или можете да закачите мушка на секоја врска. Така, ќе добиете многу обемна и необична нараквица.

Нараквиците Шамбала сега се многу популарни. Се верува дека тие носат многу значење, му помагаат на оној што го поседува. Таквите украси се направени од дебели конци, често се користат големи монистра, мониста со мали rhinestones, понекогаш се додаваат елементи во форма на крстови, лица на богови, животни. Таквите нараквици може да се направат во еден ред, или во неколку.

Патем, за нараквици во неколку редови. Тие изгледаат многу убаво, и, и покрај нивната масивност, тие се елегантни. За ваква декорација ќе ви треба риболов, многу монистра, разделувач на конец за да направите редови. maxresdefault

Нараквиците можете да ги надополните со монистра со разни приврзоци, монистра, сатенски ленти или лакови од органза и многу повеќе.

Самостојна кожа нараквица 7b913c2ba20ab65e7f5e500f34ea19fc

Не е толку тешко да направите украс за вашата рака од парче кожа. Прво, одлучете каква ќе биде вашата нараквица. Можеби е само лента од кожа со затворач на раката. Лесно е да се направи плетен кожен ремен - парче кожа треба да се исече на три или повеќе ленти, но не целосно. Сега, од парчиња, започнете да ткаете пигта, нејзиниот врв мора да биде зашиен или притиснат со посебен клип. 2

За loversубителите на карпа, нараквица со секакви заковки, коски, скелети, шила и други метални додатоци што може да се најдат во која било занаетчиска продавница ќе биде идеална опција. Таквите елементи се лесно прицврстени. adcfbfd503dc7f7b143589e1a8460bfb

Можете да направите мулти-обоена нараквица од кожа - прво, лента е направена, на пример, од црна кожа. Пеперутка, срце, aвезда, цвет и што било друго може да се исече од парче бела кожа. Оваа декорација може да биде голема или мала, во тој случај можете да исечете неколку мали фигури. Елементот на декор е прицврстен на црно ремче со помош на лепак, игла и конец или занитвам. Не заборавајте да ги запалите рабовите на исечениот накит со запалка. 1dd33ddd56050f2f7a8d83ace8ba8c0b

Ако имате кожни врвки, тогаш можете да ткаете пигтај од нив, додавајќи прекрасни мониста при ткаење. Постојат специјални уреди за обработка на кожа. Со помош на такви алатки, можете да направите врежан образец на парче кожа, печатејќи поштенски марки со разни слики.

Направи нараквици со монистра br14

Мониста- не е нова одлика. Идеално за накит, не злато со камења, се разбира, но таков накит изгледа прилично скап, необичен, многу убав и достоинствен. Постојат многу книги што им овозможуваат на дури и најпознатите почетници да достигнат нереални височини во оваа уметност, па ако никогаш не сте работеле со монистра, тогаш дури и наједноставната нараквица што можете да ја направите со тоа што прво ќе земете риболов со монистра. нараквици со монистра

Патем, наједноставната верзија на нараквицата, но добиениот накит е погоден за забава, обична прошетка, па дури и за одмор на плажа. Е ви треба тенка метална риболов линија, многу мониста од која било нијанса, можете, на пример, да земете килибар, кафеава и златна боја. Пожелно е монистра да бидат транспарентни. Риболовната линија е извртена околу раката и се мери во зависност од избраната големина на идната нараквица. После тоа, се прави јазол на едниот крај, а монистра се нанижани на другиот крај. Резултатот е змија нараквица. Braslet-s-romashkami-iz-bisera-1-450x400

За поискусните луѓе, постојат многу различни опции за ткаење нараквици - накит со цвеќиња, starsвезди, бранови, во неколку редови и, воопшто, цели уметнички дела. Сè зависи од искуството, желбата и вештината.

Можете да купите метална основа за нараквица во продавниците. Ова може да биде украсено со различни монистра, rhinestones и монистра. Најчесто, декоративните елементи едноставно се лепат на специјален лепак или смола. Елегантни нараквици со игла-игла-обележани

Друга едноставна, но интересна опција е игла нараквица. Многу пинови се земаат, на нив се нанижани монистра. Откако секоја игла е нанижана, не е риболов, на крајот се зацврстува со затворач.

Можете исто така да везете парче чипка со монистра, идеална опција ќе биде црна чипка и црни сјајни мониста. Може да се надополни со средно сјајни мониста и rhinestones.

Интересни DIY нараквици 503935

Всушност, нараквиците направени сами може да се направат од апсолутно било што. Имате стари патенти - направете креативна декорација за вашата рака од нив. Можете да исечете пар патенти на три дела и да направите пигтај од нив, а патентите може да бидат еднобојни или повеќебојни. 1367533903_zi_1

Или шијте убави мониста на патент, голем ланец, ако има метални навртки, тогаш тие се совршени. Предноста на оваа декорација е тоа што патентот може да се затвори со патент, или половина да се затвори, што ќе му даде малку кора од нараквицата. 2-66

Можете да направите прекрасна нараквица користејќи копчиња со различна големина, силна нишка и затворач. Помалите копчиња се зашиени на големи копчиња, и сето ова е прикачено на конец. df508ce0b31c3271d129bc20bb3e653a

Говорејќи за конци, можете да користите едноставна нишка за нараквица. Може да биде од апсолутно било која боја, а за украсување можете да додадете рамен украс на конецот. clip_image020 (68)

За летна "вкусна" декорација, можете да купите прекрасни мониста за приврзоци во форма на летно овошје или бобинки. Најчесто, тие доаѓаат со прицврстувач, останува само да ги закачите на ланец, да направите затворач и нараквицата е подготвена. 10911901

Покрај рачно изработените додатоци, во продавниците може да најдете празни места за нараквици. Тие можат да бидат изработени од метал, пластика, дрво и, во принцип, веќе можат да се носат како готов украс. Но, многу жени со игла ги надополнуваат овие празни места со камења, монистра, медалјони и други работи. Од такво празно, можете да направите плетена нараквица, под услов што можете да плетете... Ако не знаете како, тогаш празното може да се украси со парчиња стари непотребни фармерки, тантела, велур и сè што ќе ви падне на рака. 7cb4d108817e7808386badc890f1bdef

Слични написи
0 412

Остави одговор