Дома убавина Коса Брзи маски за коса

Сега многу жени се жалат на недостаток на време да се грижат за себе. Затоа, тие претпочитаат да не ги користат услугите на козметички салони, туку постапките за грижа да ги прават сами. Една од опциите за грижа за себе се брзите маски кои работат само за неколку минути.

Како да направите брзи маски

Пред да продолжите со анализа на рецепти за ефективни минутни маски, да се запознаеме со некои правила и препораки за нивно спроведување. Значи, до брзо дејствување маскабеше поефикасно, користете ги следниве совети:

  • Состојките што се користат во домашните маски мора да бидат свежи. Ако користите производи, тогаш тие не треба да имаат знаци на расипување.

м2

  • Најдобро е да користите кујнски мешалка за да добиете мазна паста.
  • Не отстапувајте од рецептот, не менувајте ја количината на производи или заменувајте една состојка за друга. Така, ќе се спасите од можни негативни последици, на пример, од алергиска реакција или агресивни ефекти врз косата и дермисот на главата.
  • Ако смесата за маскиизлегува дека е многу течност, погодно е да се нанесе со медицински шприц со извадена игла. За да го направите ова, нацртајте го производот во шприц и нанесете го над површината на главата, делејќи ја косата на разделби. Ова ќе ви заштеди многу време.
  • За подобра апсорпција на активните состојки, се препорачува да мачкате брзи маски во епидермисот на главата.
  • Не мешајте премногу маска. Производите за домашна нега не можат да се чуваат, затоа само сочинете ја количината на маска потребна за еднократна употреба.
  • Измијте ја смесата од насоките користејќи обична проточна вода, ако производот не е измиен доволно добро, можете да користите дополнителен познат шампон.
  • По бришењето маскисо жици, можете да ги исплакнете со лушпа од билки или едноставно да ја нанесете лушпата на косата со прскање од шише со спреј.

Брзи маски за коса

Да се ​​даде на косата раскош и влага, брзо дејство маскасо јајце. Изматете 2 сурови жолчки со жица за матење, постепено, додека изматете, додадете неколку лажици кисела павлака со малку маснотии, 2 капки екстракт од масло од грејпфрут и иста количина раствор на масло од витамин А. Мелете неколку свежи гранчиња магдонос одделно и се меша со добиената маса. Маската се нанесува на насоките измиени и малку избришани со крпа, дистрибуирајќи не само по должината на коренскиот дел, туку и по целата должина на кадрици. По нанесувањето, производот се остава да делува 3 минути и се мие со шампон. После оваа маска, подобро е да не користите фен, туку да ја оставите косата природно да се исуши.

м3

За да спречите разделување на краевите на влакната, треба да направите брза маска од синап на краевите на насоките. За оваа маска, изматете сурово јајце, мала лажица сенф и иста количина вино или јаболков оцет. Додадете уште 30 мл маслиново масло додека матите. Завршената кремаста маса се нанесува на долниот дел од кадрици за должина од околу 8 см.Потоа овој дел е завиткан во филм и се остава да делува 5 минути. После тоа, производот се мие со проточна вода, препорачливо е да не се користи шампон.

Maskелатинска маска ќе помогне да се даде на насоките мазност и да се ослободи од порозноста. За тоа, треба да измешате 2 мали лажици желатин со врело млеко додека не се растворат гранулите. На млекото ќе му требаат околу 20 мл. Оставете го желатинот да отече 3 минути. Потоа исечете го изладениот путер на тенки парчиња и измешајте со топла мешавина од млеко. Дистрибуирајте ја маската над измиените, влажни кадрици, завиткајте ги во филм и оставете да делува 10 минути. Потоа исплакнете го на вообичаен начин.

Брзи маски за лице

Можете да заштедите време не само во грижата за вашата коса. Постојат доста ефикасни рецепти за маски за лице. На пример, маската за сол ќе помогне да се изедначи олеснувањето, да се ослободи заморот и да се врати кадифено. Најдобро е да се користи морска сол во овој случај. Треба само да разредете голема лажица морска сол со половина чаша вода, а потоа да навлажнете салфетка во растворот и да ја нанесете на лицето. За една четвртина од еден час, кожата ќе добие одморен изглед, отокот под очите ќе исчезне.

м4

Протеинската маска одлично делува на мрсниот дермис. Со негова помош можете да го измазните лицето, да ја подобрите неговата сенка и да го исчистите од нечистотии. Изматете ја белката од јајце, заедно со мала лажица сок од лимон и голема лажица масло од бадем, во пена. Раширете ја добиената маса над лицето и оставете ја 15 минути да делува. Користете ладна вода за да ја отстраните маската.

За кожа склона кон сувост, масните маски се одлични. Вие само треба да навлажнете парче газа во загреано маслиново масло или кое било друго растително масло. Нанесете го компресот на лицето 15 минути. Ако маслиновото масло не е достапно, може да се користи кое било друго основно масло.

Слични написи
1 одговор на овој пост

Остави одговор