Дома Здравје Чај од морско млеко

Морското леќа е уникатно Бери кое содржи многу витамини, минерали и елементи во трагови. Од него се прави вкусен џем, сокот, компот, тинктура... Вкусен и здрав чај се подготвува од бобинки и лисја кои можат да ве загреат во најстудено време.

Придобивките од чајот од морско млеко содржина_oblepihvyy_chay1__econet_ru

Чајот од морето помага да се загрее во ладни денови, пијалокот има многу светла вкус и прекрасна арома. Морскиот леќата содржи витамини Б9, Б1, Б2, Ц, П, А, К - тие помагаат да се зајакне имунитетот, циркулацијата, кардиоваскуларниот и нервниот систем. Витаминот А помага да се подобри видот, да се ослободи од габични инфекции. Морското леќа содржи киселини Омега-7 и Омега-3, тие се одговорни за младоста на кожата и здравјето на косата. Бобинки содржат и железо, калиум, фосфор, калциум и магнезиум.

Таквиот пијалок е корисен за оние кои сакаат да изгубат тежина, бидејќи чајот од морето помага да се намали телесната тежина и да се елиминира холестеролот. Корисен е и при дијабетес, гастритис, стоматитис, атеросклероза, хипертензија, артритис, туберкулоза, труење, гихт, несоница, настинка, депресија, стрес. Самиот морето помага да се забрза заздравувањето на раните, изгорениците и помага во лекување на заболувања на кожата и окото. Лисјата на Бери го поддржуваат тонот на телото и го зајакнуваат васкуларниот систем.

Чајот може да се подготви со додавање на бобинки од морето или заминува, покрај нив, можете да додадете ѓумбир, цимет, парче лимон или друг цитрус, нане, круша, анасон и други природни вкусови на пијалокот.

Контраиндикации за чај од морско млеко 78i58307f56eb93d4.21336714

Со сите корисни својства на пијалокот, постојат и контраиндикации, во кои е подобро да се одбие да се пие чај со морето. Прво на сите, тоа е алергија и индивидуална нетолеранција. Покрај тоа, не треба да консумирате пијалок за луѓе со заболувања на гастроинтестиналниот тракт, холециститис, панкреасни заболувања, панкреатитис, гастритис, уролитијаза, хепатитис, треска од сено, нарушена рамнотежа на солта во телото.

Како да направите чај од морско млеко 36-облепиха

Остава buckthorn мора да се исуши, тие едноставно се парат со врела вода и се внесуваат за одредено време. Подобро е да се земат самите бобинки свежи, отколку сушени, тогаш ќе има повеќе придобивки, а вкусот и аромата ќе бидат поинтензивни. Бобинки се мелат во грутка или едноставно можете малку да ги изгмечите за да извадите сок. Во пијалокот можете да додадете зачинети зачини, агруми и свежа или суво нане. Еве неколку наједноставни, но многу вкусни рецепти за правење морско леќа чај.

Едноставен рецепт

Што е потребно:

 • чаша врела вода;
 • лажица суви лисја од морето.

Како да се направи:

 1. Исецкајте ги лисјата и истурете вода што врие.
 2. Покривајќи го со капак, оставете 30-40 минути.

Со зачини

Што ви треба:

 • половина портокал и вар;
 • 800 мл вода;
 • 250 гр морско леќа;
 • стапче цимет;
 • некои каранфилчиња;
 • 2,5 лажици шеќер од трска;
 • свежа нане.

Како да се готви:

 1. Истурете вода во тенџере и додадете бобинки.
 2. Гответе на тивок оган 5-7 минути, а потоа малку изгмечете ги бобинки.
 3. Во тенџере ставете пире од бобинки, шеќер, агруми, исечени на парчиња, нане и зачини. Оставете да делува 7 минути.

Мед пијалок

Што е потребно:

 • неколку лажици мед;
 • половина литар вода;
 • 170 гр плодови од морско млеко;
 • неколку лажици лисја од црн чај.

Како да се готви:

 1. Поделете ги чистите бобинки на три дела. Пасира две од нив во грутка.
 2. Истурете лисја од чај, третина од преостанатите бобинки и врела вода.
 3. Оставете да делува 12 минути. Додадете малку мед по вкус пред употреба.

Со струготини од ѓумбир

Што ти треба:

 • малку мед;
 • 2,5 см корен од ѓумбир;
 • 120 гр морско леќа;
 • стапче цимет;
 • 700 мл вода;
 • пар парчиња анасон.

Како да се готви:

 1. Изрендајте го ѓумбирот.
 2. Бобинки изгмечете ги во пире од компири.
 3. Ставете пире од бобинки, анасон во тенџере, ѓумбир струготини, истурете вода што врие над сè и оставете четвртина час.

Со брусница

Што е потребно:

 • 210 гр бобинки од морско леќа;
 • половина лимон и цел портокал;
 • 70 гр гранулиран шеќер и брусница;
 • 70 мл сок од портокал;
 • пар стапчиња за јадење цимет;
 • 700 мл вода.

Како да се направи:

 1. Исечете ги цитрусите на парчиња.
 2. Ставете цитруси, бобинки во чајник и истурете ја со врела вода.
 3. Измешајте гранулиран шеќер со вода, варете сладок сируп. Испратете го до котелот.
 4. Додадете стапчиња цимет и оставете ги 10-15 минути.
Слични написи

Остави одговор