Дома Рецепти Десерти и колачи Како да ја зачините салатата

Традицијата на полнење гориво салатидошле од античкиот свет и преживеале до денес. Во Антички Египет, оцет и растително масло со зачини се користеле за салати, а во Кина се користеле разни варијации. соја сос... Денес, најпознатите преливи за салата се растително масло или мајонез. Но, има толку многу различни производи што можат да се користат како прелив за секоја салата.

Како можете да облечете салата 452df1d52945c56d213c96124f1db152

Преливи за салати, или, како што уште се нарекуваат, преливи, се поделени во два вида: дебели преливи за "тешки" салати и преливи врз основа на оцет и растително масло, кои главно се користат за салати од зеленчук.

Масните преливи се многу добри затоа што, брзо се апсорбираат во дигестивниот тракт, обезбедуваат брза заситеност на телото. Како резултат, јадевте 2 пати помалку отколку што сакате и останавте сити. Но, малку луѓе користат масло за салати.

Најчесто оди на салати мајонез, поретко не е толку замена за маснотии - павлака. Бифидобактериите се присутни во павлаката, кефирот, природниот јогурт, кои помагаат во варењето на влакната, што на крајот ќе ве спаси од надуеност и метериоза. Ферментирано млеко сосовинискокалорична, така што не можете да се плашите за вашата фигура. И ако додадете сос од соја и малку сенф во павлака, тогаш дури и Оливие може да се зачини со таков сос.

Некои кулинарски експерти користат вински оцет за салати, на пример, белиот оцет може да се меша со обично сончогледово масло, а црвената боја е идеална со маслиновото масло. Ако немате оцет во вашата кујна, секогаш можете да го замените со сок од лимон. Соја сосмајонезот и солта често се заменуваат, салатата на крајот ќе добие необичен вкус, минимум калории и малку солен вкус.

Облек од сенф или сенф со мед е исто така одличен за салати. И некои loversубители на сезонски салати со ферментирани млечни производи со малку маснотии урда, има вкус приближно сличен на мајонезот. Се меша со билки, зачини, сок од лимон.

Салати со јајца или мисиркиможе да наполни гориво хумусДали сос е направен од мешавина од лук, сок од лимон, паста од сусам, маслиново масло и рендано леблебија. Има специфичен вкус што ќе го има во салата.

За некои салати, пестото е совршено - сос направен од босилек, лук и маслиново масло. Некои преливи за салата се прават со мешање на различни состојки: зачини, масла, билки, вино, оцет, мед, сенф, млечни производи и многу повеќе.

Како да ја зачините овошната салата фруктовј-завтрак1

Салатите не се само зеленчук, Рибаили месо... Тие исто така доаѓаат во овошје. Таквите салати се особено релевантни во текот на летото, кога се достапни сите бобинки и овошја. Овошните салати го заситуваат организмот со витамини и микроелементи, брзо го задоволуваат гладот ​​и се многу вкусни сами по себе и, згора на тоа, брзо се подготвуваат.

Најпопуларниот облекување е камшикуван крем... Вкусно, задоволувачко и многу калорично. На второ место е природниот јогурт, може да биде со или без адитиви. Третото место е цврсто заземено сладолед... Одлично одговара на сите бобинки или овошја, можете да купите едноставно сладолед, сладолед од чоколадо или сладолед со парчиња овошје. Оставете го малку да се стопи и можете безбедно да измешате сладолед со овошна салата. fruktoviy-salat-s-morozhenym

За овошни салати, можете да користите и кондензирано млеко, мед, павлака, крем или крем од путер, овошни сосови, стопено чоколадо, кефир, џем, крем маскарпоне... Можете да додадете рендан во преливи чоколадо, мелени ореви, зачини. За возрасни, можете да користите преливи со додавање на коњак, алкохол, или вина.

Рецепти за облекување салата a41f2e680795d7676eb3762c63a732fc

Прелив од овошна салата од ванила

Што е потребно:

 • две чаши млеко;
 • грст ореви;
 • две лажици гранулиран шеќер;
 • два жолчки;
 • половина лажица ванилин.

Како да се направи:

 1. Темелно победи ги шеќерот, ванилинот и жолчките.
 2. Доведете го млекото до вриење и внимателно истурете ја јајцевата маса во неа.
 3. Гответе додека не стане густо, не заборавајќи да мешате.
 4. Пополнете ореви и лади.

Чоколаден крем сос

Состојки:

 • неколку лажици гранулиран шеќер;
 • две лажици рендано чоколадо;
 • две лажици какао во прав;
 • 170 мл крем или павлака.

Како да се готви:

 1. Шлаг, какао, гранулиран шеќер.
 2. Додадете ги ренданите чоколадни чипови и промешајте.

Облекување за салати од зеленчук и зелена боја 1sz_8-1

Што ви треба:

 • чешне лук;
 • две лажици мед и маслиново масло;
 • лажица сенф и бел вински оцет;
 • сол бибер.

Како да се готви:

 1. Исечете го лукот.
 2. Комбинирајте сенф, зачин, мед, оцет, лук, масло. Измешајте сè темелно.

Сос од салата од месо

Што ви треба:

 • половина чаша кефир;
 • магдонос;
 • зелен кромид;
 • лажица јаболков оцет;
 • ¼ чаши мајонез;
 • неколку чешниња лук.

Како да се готви:

 1. Исечете го лукот.
 2. Победи кефир со мајонез.
 3. Додадете оцет, лук, билки, сол и бибер во кефир. Темелно да се промешува.

Прелив од урда

Што е потребно:

 • 110 g без маснотии урда;
 • чаша млеко;
 • гранулиран шеќер, сол;
 • лажица сенф.

Како да се готви:

Мелење урда со млеко, гранулиран шеќер, зачини, сенф.

Облекување за зелени салати

Што е потребно:

 • 120 мл обичен јогурт;
 • половина лажица сок од лимон;
 • 2-3 чешниња лук;
 • зачини, сол.

Како да се готви:

 1. Изматете сок, јогурт, лук.
 2. Додадете зачини, билки и измешајте сè темелно.

Слични написи

Остави одговор