Дома Семејство и дом Деца Самостојно ќебе за бебе

Штом се роди бебе, родителите сакаат да му дадат сè најдобро и најубаво. Нешто може да се купи, а некои работи се особено пријатни да ги направите со свои раце. Bебето за бебиња е многу едноставна работа што може да ја направи дури и почетната шивачка која не шиеше ништо натприродно. Голема предност на рачно изработените работи е тоа што тие можат да бидат уникатни, според вашата фантазија и вкус. Ви ги пренесуваме вашите основни информации што ќе ви помогнат во игла.

Дезен на ќебе

Шиењето ќебе е лесно како гранатирање круши, и како таква шема не е потребна. Единственото нешто што треба да се разгледа е големината на креветот на кој е зашиено ќебето. Измерете ја површината на креветот и земете доволно зголемување од сите страни, така што ќебето ќе виси убаво во иднината.

Постојат стандардни големини на ќебиња, кои се зашиени од производители на масовни предмети. За деца, изберете ги големините на следниве параметри:

 • 90 * 90 см;
 • 110 * 140 см;
 • 100 * 135 см;
 • 60 * 120 см.

За да изградите шема, само треба да нацртате квадрат или правоаголник со избраната големина и да исечете идно ќебе на неа. Сега да го разгледаме подетално процесот на шиење на ќебе.

Везени-ќебиња-бебе-девојче-момче-везено-бебе-фрлачи-ќебиња-бутик-вез-бебе-ќебиња-новороденче-супер-меко

Шие ќебе чекор по чекор инструкции

Да почнеме со избор на ткаенина, сè е едноставно. Бидејќи јорганот е често навлезен во капакот на јорганот, не можете да се потите подолго време над изборот на ткаенина и дизајнот на идниот јорган. Идеален избор ќе биде памучна ткаенина, а специфичниот тип зависи од финансиските можности. Буџетска опција е шинц или груб калико, но не заборавајте дека издржливоста на таквото ќебе нема да биде најдобра. Висококвалитетни, безвременски ќебиња се направени од постелнина. Ова е прекрасен силен материјал, но цената на метар е поскапа од претходните два. Значи, го сфативме материјалот, сега за неговата количина.

Стандардната ширина на платното е 150 см. Сепак, постојат и примери со ширина од 220 см.

Со ширина на ткаенина од 150 см, ќе ви требаат:

 • со големина на ќебе од 90 * 90 см - 1,9 м;
 • со големина на ќебе 110 * 140 см - 2,3 м;
 • со големина на ќебе од 100 * 135 см - 2,1 м;
 • со прекривка со големина 60 * 120 см - 1,3 м.

Со ширина на ткаенина од 220 см, ќе ви требаат:

 • со големина на ќебе 90 * 90 см - 1 м;
 • со големина на ќебе 110 * 140 см - 2,3 м;
 • со големина на ќебе од 100 * 135 см - 1,4 м;
 • со прекривка со големина 60 * 120 см - 1,3 м.

4d65e02fb6894058295aa045305n - dlya-doma-interera-detskoe-odeyalo-odeyalo-v

Потрошувачката е означена земајќи ги предвид додатоците на цвест. Во овој случај, подобро е да се направи 2 см од секоја страна. Ако сакате да бидете на безбедна страна, тогаш земете ја одредената количина на материјал + 10%. Ова е во случај ткаенината да се намали. Како додаток, како ткаенина, потребен е синтетички зимувач или холофибер. Неговата количина е одредена од следниве фактори:

 • ширина на материјалот;
 • густина на материјалот;
 • посакуваната дебелина на идното ќебе;
 • големината на ќебето.

Не треба да има проблеми со пресметување на количината на полиестер за полнење, само продолжете од вашите сопствени преференции и пресметки.

Следно, разгледајте го процесот на шиење чекор по чекор:

 1. Раширете ја ткаенината за да не се намали ќебето по првото перење.
 2. Нацртајте правоаголник или квадрат на ткаенината со додатоци за споеви и исечете 2 парчиња.
 3. Исечете синтетички зимајзер во соодветна големина.
 4. Поставете ги деловите од ќебето навнатре и шијте по должината на периметарот, оставајќи го отворот за навојување на полиестерот за полнење да не е зашиен.
 5. Свртете го ќебето низ преостанатата дупка и испеглајте ги рабовите.
 6. Повлечете го полиестерот за полнење внатре во ќебето и дистрибуирајте го рамномерно.
 7. За да се спречи синтетичкиот зимајзер да „работи“ внатре, ќебето треба да се вати. За да го направите ова, можете да изберете едноставни обрасци, ромбови или да ги прецртате сликите на матрицата врз ткаенината и да ги нанесете ватенка над нив.
 8. Веднаш штом ќебето се вати, дупката низ која се навојуваше синтетичкиот зимувач е зашиена со скриен рачен спој. Тоа е сè, ќебето е подготвено за употреба.

Ние ја опишавме класичната верзија на шиење ќебе. Всушност, на овој процес може да му пристапите од креативна страна и да користите разни декоративни елементи: панделки, плетенка, чипка итн. Сè е ограничено само од вашата фантазија.

6

Зашијте ќебе за празнење со свои раце

Ситуацијата со ќебињата за празнење е многу интересна. Земајќи го предвид практичното искуство, ќебето со димензии 110 * 140 см се смета за најудобно, но поради некоја причина повеќето производители прават такви ќебиња со големина од 118 * 118 см, што создава некои потешкотии. Ако одлучите да шиете ќебе за празнење со свои раце, се разбира, подобро е да се даде предност на првата опција.

Шиењето плико ќебе за празнење не е толку тешко како што може да изгледа. Ви го пренесуваме вашето внимание на кратко видео, каде што сè е прикажано многу јасно.

Како да шиете ватенка со крпеница

Bебето со крпеница е пријатно и корисно. Прво, сите неискористени остатоци од ткаенина ќе одат во вистинскиот бизнис, и второ, ќе испадне убава и топла работа. Од партали може да се зашијат како обично ќебе, како ова:

DSCN3482-

Како и оригинално, како овие:

114089105_Pyechvork_Teploe_loskutnoe_odeyalo__2_

e59c07f2b87310f18cda6d6cb512eac3

117601053_4979645_DSCF67971

И, генерално можете да шиете нешто свое што ќе ви го испрати фантазијата. Главната работа тука е правилно да се комбинираат боите.

На видеата подолу се прикажани различни опции за шиење крпеница на ќебиња. Изберете го оној кој ви се допаѓа најдобро, или можеби одеднаш, и слезете се во креативноста!

Слични написи
0 412

Остави одговор