Дома Здравје Диети Диетално месо

Месото е единствениот извор на животински протеини, затоа е многу важно да се следи неговото редовно присуство во исхраната. Но, не е секое месо здраво, па затоа е подобро да се изберат диететски сорти, чија содржина на маснотии е минимална. И покрај името, диеталното месо е исто толку вкусно и се подготвува според многу рецепти. Во оваа статија, ќе ви кажеме кои видови месо се диетални и како можете да го готвите вкусно.

Диетално месо

Пред да започнеме со разгледување на диетално месо, да споменеме дека корисноста лежи не само во едно месо, туку и на многу начини. утврдени со методот на готвење, како и за карактеристиките на употребата на други состојки. Во подготовката на диетално месо, подобро е да се даде предност на вриење, чорба и парење. Сепак, понекогаш може да се занесете и со месо на скара. Главната работа е дека храната подготвена на овој начин не е главната. 310

Најпопуларниот и омилен вид месо е говедско месо... И ова е сосема оправдано, бидејќи составот на ова месо е навистина уникатен. Редовната потрошувачка на говедско месо придонесува не само за намалување на телесната тежина, туку и го подобрува функционирањето на дигестивниот систем, го нормализира нивото на киселост во желудникот и многу брзо се апсорбира од телото. Во ова месо има многу цинк, меѓу другите видови месо, говедското месо е меѓу лидерите во овој индикатор, а исто така содржи и многу минерали кои позитивно влијаат на составот на крвта. Единствената лоша страна на ова месо е што готвењето, повторно, во споредба со другите видови месо, е донекаде проблематично.

Друго подеднакво популарно месо меѓу спортистите е пилешко... Има многу мал процент на маснотии и многу лесно и брзо се апсорбира. Пилешкото е богато со фосфор и железо, витамини Е, Д и А. Готвењето пилешко е задоволство, бидејќи е комбинирано со голем број на храна. Главното правило за готвење пилешко, со цел да се намали содржината на маснотии во неа, треба да ја отстраните кожата од неа.

Најмногу диетално месо од сите диететски е телешко месо... Јадењето ваков вид месо нема да биде тешко да изгубите тежина. Како и да е, експертите не советуваат често да се вклучува во вашата исхрана, поради присуството на незрели влакна, што може негативно да влијае на вашето здравје. Слика на екранот_412

коњско месо не најпопуларното месо во нашата земја, но залудно, бидејќи е особено корисно за оние кои се голем поддржувач на спортот. Коњското месо е многу богато со протеини и има малку маснотии. Составот на месото се карактеризира со присуство на аминокиселини, калиум, железо, фосфор, магнезиум, голема количина витамини од групата Б и други корисни материи. Друг масен плус на коњско месо е тоа што апсолутно не содржи холестерол, што е многу корисно за здравите крвни садови. Но, имаше и некои недостатоци. Во овој случај, специфичниот вкус на коњското месо прогонува многумина.

Ако и доделување на наградата за најдобра диетална диета месосамо тогаш месо од зајак... Факт е дека неговиот состав, или поточно, односот на калории, масти и протеини, може да се нарече скоро идеален. Оние кои сакаат да изгубат вишок тежина, треба да знаат дека зајачкото месо го нормализира метаболизмот на мастите во организмот, што значи дека метаболичките процеси се забрзани. Ова е апсолутно не-алергиско месо, затоа нема потреба да се плашите за негативна реакција на организмот. Во овој случај, главната работа е да се избере вистинското месо, така што е младо, без присуство на модринки и модринки, не треба да доаѓа мирис од производот. shutterstock_111606098

Заокружување на нашата листа на диетално месо месо од мисирка, кој исто така содржи многу малку маснотии. Но, има уште повеќе фосфор во месото од мисирка отколку во рибата, и воопшто, мисирка во однос на содржината на овој елемент е меѓу лидерите во споредба со другите производи. Само една порција месо од мисирка ќе обезбеди дневна доза на витамини Б и П. За оние кои сакаат да го вклучат ова месо во својата диета со цел да ослабат, ве советуваме да изберете лесно месо, но треба да ја отстраните кожата пред да го користите садот, или направете го тоа пред да готвите. И уште еден голем плус на мисирка е високата содржина на моќен антиоксиданс - селен.

Диететски рецепти со месо

Па, сега најпријатно и корисно нешто - вкусни рецепти со диетално месо.

Диетална супа со телешко месо

 1. Потопете парче телешко месо со тежина од околу 500 g во тенџере со врела вода 40-50 минути.
 2. На крајот на времето, додадете месен кромид, сецкан лук, излупени и сецкани црвени пиперки, моркови и целер во месото.
 3. Пожарете четири домати со врела вода, излупете ги, исечете ги на мали коцки и ставете ги во тенџере со месо и зеленчук. Покријте и оставете да седи третина од еден час.
 4. Сега треба да додадете 250 гр аспарагус и оставете да се крчка уште 5-7 минути под затворен капак.
 5. На крај, 150 гр спанаќ и магдонос се потопуваат во тавата. Сега треба да се дозволи супата да зоврие и да се исклучи - готово е.

Диетални ќофтиња од мисирка 138011557

 1. Поминете килограм филе од мисирка преку мелница за месо. Заедно со месото, ставете неколку чешниња лук, пар кромид, целер и тиквички.
 2. Како резултат на мелено месо мора да се меси со четири мали лажици снегулки од овесна каша, зачини и сол по ваш вкус.
 3. Истурете сончогледово масло во тенџере и пржете ги морковите и кромидот. Определете ја количината според вашиот вкус, ако сакате повеќе - направете повеќе и обратно.
 4. Фрлете ќофтиња од мелено месо и ставете ги во тенџере со зеленчук.
 5. Истурете во вода, како што обично додавате во ќофтиња, покријте и вриејте половина час на средна топлина. Садот е подготвен.

Диетална пилешка салата

 1. Варете 200 гр пилешко филе на вообичаен начин.
 2. Исецкајте 400 гр брокула и малку моркови и оставете да врие десет минути.
 3. Вареното месо исечете го или искинете го на парчиња и додадете во чорбите.
 4. Готовата салата посипете ја со сок од лимон и маслиново масло, промешајте готово.

Печено говедско месо во сос од домати

 1. Излупете 400 гр говедско месо од масни слоеви и филмови. Исечете го месото на големи парчиња, победувајќи го секој од нив малку. Ова ќе овозможи омекнување и на најтешкото месо.
 2. Истријте го секое парче месо со сол и ставете го во загреана тава со растително масло.
 3. Пржете го месото неколку минути, а потоа истурете малку вода во тавата, покријте го садот со капак и оставете го да се пот.
 4. Додека месото врие, подгответе го зеленчукот. На ситен ренде изрендајте средно варен морков, еден домат.
 5. Измешајте го подготвениот зеленчук со 150 мл млеко и сок од половина лимон.
 6. Истурете ја подготвената мешавина од млеко-зеленчук во тавата за месото. Покријте и оставете да се крчка 5-7 минути. Садот е подготвен.

Диетални котлети од пилешки филе shutterstock_236721655

 1. Варете килограм пилешко филе на вообичаен начин. Потопете бел леб во млеко.
 2. Скролувајте варено месо заедно со натопен леб и кромид двапати низ мелница за месо. Додадете сол и путер во мелено месо по вкус и темелно измешајте со лажица. Обликувајте ги пакетите до посакуваната големина со мокрење на рацете во вода.
 3. Зачинете го паробродот со супа во која се готви пилешкото, раширете ги котлетите и варете четвртина час.

Диетална риба од желе

 1. Исечете 360 гр филе од риба во делови и врие додека не омекне.
 2. Изладете ја рибата и ставете ја на плех за печење, оставајќи растојание помеѓу парчињата.
 3. Исечете ги варените излупени моркови во кругови, исечете го вареното јајце во кругови, исечете ги зелените. Во чаша топла супа од зеленчук, разредете 10 g отечен желатин додека не се раствори целосно.
 4. Украсете секое парче риба со јајце, морков и билки. На врвот на рибата, треба внимателно да не падне зеленчук и јајце од него, истурете го желатинот што се појавува. Потребна ви е супа за да ја покриете рибата околу еден сантиметар и половина повисока.
 5. Испратете го садот во фрижидер додека не се зацврсти.

Диетален рагу со зајачко месо

 1. Исечете еден килограм филе зајак на парчиња и маринирајте го месото околу два до три часа во јаболков оцет со рузмарин.
 2. Откако месото е темелно натопено, испржете четири сецкани кромид со килограм исецкани печурки од порцели.
 3. Во меѓувреме, пржете го маринираното месо во друга тава.
 4. Во тенџере со дебело дно, преклопете ги печурките и кромидот во слоеви, потоа модрите патлиџани и морковите исецкани на коцки, а потоа месото од зајак. Секој слој треба да биде придружен со сол, бибер и сецкан лук.
 5. Истурете вода во тенџере, така што целосно ја покрива храната и врие на тивок оган четириесет минути.
 6. По одреденото време, ставете 600 гр кисела павлака во тенџере, покријте го и оставете го да врие уште 7 минути. Садот е подготвен.

Слични написи

Остави одговор