Дома Семејство и дом Внатрешни работи Дизајн на таванот

Инсталирањето на таванот, по правило, трае малку време, ако однапред ги проучите сите можни опции за употреба на тавански материјали, резултатот сигурно ќе ве задоволи. Честопати забораваме на некои од карактеристиките на собата, иако одредени техники за дизајн, дури и од мал ходник, ќе направат „бонбони“. Подготвивме материјал за вас, од кој можете да дознаете кој таван може да ја трансформира секоја од просториите на вашиот стан.

Дизајн на таванот во ходникот

Пред сè, да размислиме за бојата на таванската обвивка во ходникот. Ако големината на просторијата и нејзината висина оставаат многу посакувани, таванот на светли бои, заедно со потемен под, ќе ја поправи ситуацијата. Дополнителната висина визуелно ќе ја сокријат темните нијанси на палетата.

Видови тавански покривки во внатрешноста на ходникот:

 • Суспендираниот таван изработен од ПВЦ панели стана многу популарен за украсување не само на канцеларии и продавници, туку и на станбени простории. Инсталирањето на пластични панели е многу погодно за мали станови; тие обично се користат во внатрешноста на кујната, ходникот и бањата. Материјалот е достапен, издржлив, освен тоа, ако инсталирате рефлектори, тој совршено ја рефлектира светлината и визуелно го зголемува просторот.
 • Конструкциите на гипс картон за ходникот се соодветни ако висината на коридорот ви дозволува да отстраните околу 10 см. Инсталирањето е тешко, но ако се обидете, можете да инсталирате ексклузивен таван со повеќе нивоа што ќе ја трансформира секоја просторија.
 • Постои уште една вистинска верзија на таванот за ходникот - напнатост, неговата особеност е тоа што е прицврстена со еден лист, без споеви и споеви, изгледа претставително и има широк спектар на материјали и бои. Сјаен таван на истегнување ќе создаде ефект на дводимензионален простор, што е важно за минијатурни коридори.

награда 6награда 5награда 4награда 2

Дизајн на таванот во дневната соба

Дизајнот на таванот во дневната соба е од особено значење, бидејќи ова е просторијата во која ги примаме пријателите и семејството, многу е важно да се избегнат дефекти при инсталацијата и тие се секогаш на повидок. Неопходно е да се обиде да се осигура дека стилот на таванот е во хармонија со општиот стил на ентериерот, тој не може да се перцепира само како платно, функцијата на поделба во зони и визуелно зголемување на просторот е доделена на таванот. Врз основа на ова, се купуваат материјал, декор и неколку видови осветлување, еден лустер за пространа просторија очигледно нема да биде доволен. ГОСТгостин 1

Ако не поставите комплексни задачи за дизајн, тогаш може да се ограничите на таван со едно ниво, боја, малтер, пластични или метални панели и платно од поливинил хлорид се користат како материјал. Суспендираните структури изработени од гипс картон ќе помогнат да се совладаат покомплексни техники и да се инсталира таван со повеќе нивоа, исто така се популарни разни комбинации со затегнато платно или дрвени греди, разни лајсни и штуко-облоги ќе го надополнуваат составот. Не заборавајте дека таваните со повеќе нивоа се соодветни во доволно големи простории со висина од најмалку 2,5 метри. ГОСТ 2ГОСТ 3ГОСТ 2год

Дизајн на кујнски таван

Ако ги споредиме сите видови завршни материјали кои најчесто се користат во внатрешноста на кујната, тогаш може да се разликуваат 4 главни, тие се скоро универзални и, со соодветна инсталација, успешно ќе се вклопат во кој било дизајн:

 • Сликањето сè уште не е заборавено, ефтин и практичен, иако одземаат многу време, начин за опремување кујна, бидејќи сега можете да изберете која било боја и текстура.
 • Раширен таван- познат и релативно едноставен начин за трансформација на секоја просторија, додека маснотиите и нечистотијата лесно се отстрануваат.
 • Ниту таванските плочки нема да му наштетат на вашиот џеб, нивниот избор е навистина огромен.
 • Со гипс картон, можете да отелотворите многу од најсмелите идеи.

Повеќето станови во типични високи згради не можат да се пофалат со доволна висина и големина, но постојат трикови што ќе ја поправат ситуацијата. Една од нив е инсталирање на таван што одговара на бојата на идовите, еве неколку карактеристики на таквото решение за дизајн:

 • границата на идовите и таванот ќе се избрише, кујната ќе изгледа попространа;
 • фокусирајте се на неутрални светли нијанси;
 • во овој случај, ќе мора да ја напуштите багетата што дели;
 • не треба да купувате светла мебел што би бил во контраст со таванот и wallsидовите, треба да се изгуби во однос на општата позадина.

кукујнакккркк

Дизајн на таванот во бањата

Говорејќи за избор на таван за бања, експертите препорачуваат да се одлучат за истегнување на тавани. Платно изработено од поливинил хлорид има голем број на предности, од кои едната е отпорност на вода, таков таван не се плаши од протекување, освен тоа, ПВЦ не е подложен на габи и мувла, а широк избор на бои и текстури ќе биде решение за кој било проект за дизајн.

Фактори кои влијаат на изборот на таван за бања:

 • Општа состојба на просториите.
 • Замислен дизајн на ентериер. Пред да ги отелотворите вашите идеи, контактирајте ги специјалистите или прелистајте ги фотографиите од готовите бањи сами.
 • Одредете го буџетот за реновирање, ова ќе го реши прашањето за завршна обработка, дали ќе има редовна боја на таванот или позлатени лајсни.
 • Материјалот на таванската обвивка зависи од уредот за вентилација и од областа на просторијата, бидејќи секој од видовите има различни својства, вклучувајќи различна отпорност на влага. За мала просторија со слаба хауба, погоден е истегнување и пластичен таван, но лесно се расипува дрво, боја или ткаенина со слаба вентилација.

бањи 3бањи 1бањи 5бањи 1

бањи 4

Дизајн на таванот во спалната соба

Спална соба е просторија, чија главна цел е квалитетен сон и релаксација, а по будењето пред сè го гледаме таванот, поради што е толку важно да се направи што е можно поудобно.

И повторно, водечката позиција при изборот на таван во спалната соба ја зафаќаат растегливи платна. Не плашете се дека тие ќе му наштетат на вашето здравје, современите технологии ви овозможуваат да создадете оригинален и безбеден ентериер.

Кој се протега таван за спална соба?

 • Сјајни ПВЦ платна со огледална површина ги рефлектираат сите предмети во собата. Ако го инсталирате вистинското осветлување за спалната соба, тоа визуелно ќе се зголеми, поради што сопствениците на мали станови толку често го прават својот избор во корист на оваа опција.
 • Мат таваните што се протегаат се сосема спротивни на сјајот, тие добро ја апсорбираат светлината и се погодни за секој ентериер. Мат платна имаат груба површина и го имитираат ефектот на обоена обвивка. Тие се совршено надополнување на мирниот дизајн, создавајќи пријатна и домашна атмосфера.
 • Сатенските се протегаат тавани се пресек на сјај и мат површина, при одредено осветлување тие рефлектираат предмети и добро се вклопуваат со кој било стил и дизајн.
 • Текстурираните тавани за истегнување обично се прават на две нивоа, изгледаат оригинално и скапо, можат да имитираат разни материјали, свила, мермер, кадифе итн.

cn 1cn 3

природен-потенкол-в-спален-какие-cn5cn

Дизајн на таванот во расадникот

До таваните во детска собасе наметнуваат посебни барања, бидејќи материјалите за нив не треба да бидат само оригинални и светли, туку и што е можно посигурни за здравјето на бебето. Повеќето од нив ги исполнуваат високите барања на родителите. Но, која верзија на платното да се избере за детето да биде задоволно што е во собата е второто важно прашање. дизајни на тавани-соби за деца-858297487647Најдобра спална соба во боја на виножито-44-за-вашата-спална соба во боја на виножито

Суспендираните структури од гипс картон ви овозможуваат да создадете необичен таван што ќе го постави расположението за остатокот од дизајнерските елементи во расадникот. Со помош на овој материјал, можете да го поделите просторот на игралиште и област за обука, да поставите комплексно осветлување. Дизајните со повеќе нивоа даваат простор за фантазија, фенси цвеќиња, облаци, сонце, па дури и авион ќе се појави како со магија во собата на вашето дете.

Раширен таван со дезен е уште една интересна опција за дизајн на расадник, но одговорете се на пристапот до изборот на моделот. Откажете се од имиџот на цртани ликови, веројатно е дека за неколку години детето ќе ги смени преференциите. Големината на сликата и нејзината боја не треба да "вршат притисок" врз психата.

Остави одговор