Дома убавина Ензимско отстранување на влакна

Денес, козметичките салони нудат различни методи за отстранување на влакна. Важно е да ја изберете вистинската опција која е соодветна за вас и не му штети на вашето здравје. Денес ќе разговараме за методот кој е најпопуларен кај жените - отстранување на влакна со ензими.

Што е ензимско отстранување на влакна

епил

Овој метод го добива своето име според состојките (ензимите) кои го сочинуваат производот што се користи за отстранување на влакната.

Лекот, влегувајќи во фоликулот на косата, постепено го уништува, што го забавува процесот на раст и во иднина целосно го запира појавувањето на несакана коса. За да постигнете максимални резултати, треба да направите неколку постапки.

Самата постапка е едноставна, по епилацијата, се нанесува гел на телото и областа што треба да се третира е покриена со филм, на чиј врв се поставува термички завој.

За да може агенсот да стапи на сила, треба да се загрее телото. За телото, дејството на лекот нема да донесе штета, но фоликулите на косата ќе почнат активно да се распаѓаат.

Производи за отстранување на влакна со ензими

Значи, што е вклучено во таков чудотворен лек? Неговата главна компонента се ензимите. Ова е еден од видовите протеини што може да ги забрза биолошките процеси и да ги забави. Постојат неколку видови на природни и синтетички ензими.

За постапката, главно се користат растителни протеини: хемотрипсин или папаин. Еднаш на кожата, тие не му штетат на телото, туку само ја уништуваат структурата на сијалицата и го запираат растот на косата.

Ензимско отстранување на влакна дома

епил1

Ако одлучите да се справите со несакани влакна дома, ензимското отстранување на влакна е совршено за оваа намена. Овој метод е најефикасен и најпогоден за независна употреба.

За да се избегнат непријатни последици, потребно е да се испита алергиска реакција. За да го направите ова, ставете го гелот на лактот навечер. Во отсуство на каква било реакција наутро, можете безбедно да продолжите со постапката.

Опис на отстранување на влакна со ензимски гел дома:

 1. Нанесете го гелот на површината што треба да се третира.
 2. Стави на врвот на филмот и термички завој.
 3. Загрејте ја површината со инфрацрвени зраци. Ова ќе го забрза процесот на уништување на фоликулите на косата.
 4. По одредено време, отстранете го филмот. Точното време на изложеност можете да го најдете на упатствата што го придружуваат секој лек.
 5. По завршувањето на постапката, третирајте ја кожата со млеко, кое исто така содржи ензими.
 6. За да постигнете најдобар ефект, можете дополнително да се депилирате.

На крајот од манипулацијата, третирајте ја областа со производ кој има смирувачки ефект.

И покрај фактот дека се користат природни состојки за постапката, сепак постојат некои контраиндикации за ензимско отстранување на влакна:

 • нарушување на срцето;
 • период на бременост;
 • алергија:
 • болести на кожата;
 • онколошки заболувања.

Експертите не препорачуваат користење на овој метод за отстранување на влакна на лицето, бидејќи компонентите што го сочинуваат лекот можат да предизвикаат изгореници.

Во зависност од личните индикатори на секоја личност, целосниот тек може да биде од 6 до 8 постапки. Резултатот од епилацијата може да трае повеќе од три месеци.

долги нозе на дамата што се релаксира во бањата

Ензимско отстранување на влакна: осврти

Олга, 25 години:

Долго време се борев со вегетацијата на нозете. Пробав разни методи. Сепак, нема време редовно да се посетуваат козметички салони. Од еден пријател научив за гелот што содржи ензими и решив да се епилирам дома. Резултатот навистина ми се допадна, заборавив на мојот проблем два долги месеци. По втората постапка, ефектот траеше подолго.

Ирина, 20 години:

Решив самата да ја направам ензимската епилација. Како експеримент, ја избрав областа на пазувите. Немаше непријатни сензации за време на постапката. И резултатот беше неверојатен и се одржува повеќе од еден месец. Сега ќе се обидам да ги обработувам нозете.

Слични написи

Остави одговор