Дома убавина Епилација под пазувите

Ако некои жени си дозволат да не ги бричат ​​нозете во студената сезона, или никогаш не ја отстрануваат косата на рацете, тогаш пазувите се едни од оние области каде апсолутно не треба да има коса. И ова не само заради естетско задоволство, туку и за хигиенски цели: косата ги заробува честичките на пот, а со оглед на тоа што пазувите се уште се влажни, бактериите имаат каде да шетаат.

Методи за епилација на пазувите

Најчестиот метод за отстранување на влакна кај нашите жени е бричење. И покрај фактот дека напредокот во областа на отстранување на влакна и депилација одамна зачекори, конвенционалните машини за бричење се популарни како и пред 10-15 години. Навистина, што може да биде поедноставно и подостапно. Еве само фините влакна стануваат видливи следниот ден.

За да ја задржи кожата мазна и кадифена подолго, дури и во антички Египет, Клеопатра измислила депилација. Сега овој вид на отстранување на влакна стана посовршен, иако сепак болен. Експертите користат 2 вида восок: топол и врел. За домашна употреба, восочните ленти се измислени веќе долго време, а некои жени дури и купуваат восок за епилација и успешно практикуваат восочна епилација дома.

депилација-рамна

Постапката за отстранување на косата со шеќерна паста, или shugaring, е многу слична на депилацијата со восок. Сега ваквото отстранување на влакна станува сè попопуларно, бидејќи, за разлика од восокот, по техниката на шеќер, влакната растат во кожата многу помалку. Покрај тоа, shugaring пастата е многу лесно да се направи сами.

Храбри жени му даваат предност на епилаторот. Можеби ова е најболниот начин за отстранување на влакната, иако е еден од најдолгорочните, а за такво отстранување на влакна треба само една инвестиција во пари. Покрај тоа, модерни епилатори може да се користат под туш, а некои може да се користат и со пена или гел за бричење, што ја омекнува болката, а епилаторот подобро се лизга на кожата.

аа

Поради нивната висока цена, тие имаат помалку побарувачка ласери фотоепилација. Но, со прибегнување кон овој метод, ќе се ослободите од несаканата коса, ако не засекогаш, тогаш сигурно неколку години.

21538189-лазернаја-епилијација-лазером

Домашна епилација на пазувите

Сите често користени методи опишани погоре, се користат од многу жени самостојно, Дома... Ако никогаш не сте прибегнале кон епилација, отстранување на влакна на старомоден начин, со брич, а потоа користејќи го нашиот совет, можете сами да го изберете најдобриот начин да ги отстраните влакната не само од пазувите, туку и од други области.

подм2

  • Кога се депилирате или шеќерате, кожата мора да биде целосно сува, затоа користете талк во прав.
  • Депилациониот крем е ефикасен и безболен метод за отстранување на влакна. При изборот, обрнете внимание на составот: маслото од лимон, орев или папаја не само што ќе ја навлажнува кожата добро, - додека главните состојки на кремот ја уништуваат структурата на косата, маслата ќе спречат раст на косата, забавувајќи го растот на косата.
  • Наизменичен восок со shugaring од време на време, косата ќе прерасне во кожата помалку.
  • Потребно е отстранување на влакна пред и по направи пилинг... И кога се бањате, обидете се секогаш да користите тврда крпа за миење.
  • Во средината на менструалниот циклус, епилацијата ќе биде помалку болна и вашата кожа ќе остане помазна подолго.

Епилација на пазувите - осврти

Колку луѓе, толку многу мислења. Затоа, некој избира епилатор, за некој ништо друго освен крем за депилација е неприфатливо, а има и такви кои претпочитаат стандардно, безболно бричење за коса.

Неименуван-1 во Ју

Епилација на пазувите - видео

Слични написи

Остави одговор