Дома убавина Епилација на антена

Скоро секоја жена е запознаена со проблемот со изгледот на антените. Несаканата коса на лицето може да создаде многу непријатни моменти. Ние ќе ви кажеме како да се справите со тоа и да постигнете подобри резултати во нашата публикација.

Епилација на антена: методи и ефект

антени1

За отстранување на влакна на лицетоважно е да се избере вистинскиот метод. Постојат два начина да се справите со антените:

  • депилација - отстранување на самата коса со брич или специјални креми;
  • епилација - ефектот се јавува на фоликулот на косата, уништувајќи го.

Постојат многу методи за епилација, ние ќе ви кажам за најпопуларните денес.

Епилација со восок или шеќер

Многу девојки дома често користат специјална алатка за отстранување на влакната - бегајќи се, што може да се купат во специјализирани продавници или да се подготват сами. Овој метод за отстранување на влакна се разгледува болноно го запира растот на косата 2-3 недели. На исчистената кожа, shugaring се нанесува против растот на влакната и се отстранува во спротивна насока.

Депилацијата се изведува на сличен начин, само наместо паста, се зема восок и се нанесува по должината на растот и се отстранува против растот на косата.

Ласерска епилација

Оваа постапка се спроведува во салоните. Специјалист со помош на специјална опрема делува на фоликулот на косата. За да се постигне стабилен и долготраен ефект, потребно е да се направат околу 12 сесии. Времетраењето на ефектот ќе се зголемува секој пат. Темнокосите девојки ќе го постигнат најдобриот резултат тука, русокосите подобро е да го изберат следниот метод - фотоепилација.

Фотоепилација

Во овој случај, се јавува изложеност на трепкања. Загревајќи ги корените на влакната, тие ги уништуваат. Резултатот од постапката не се забележува веднаш. Влакната исчезнуваат постепено и по некое време, чиста, па дури и кожата ќе ве воодушеви.

Електролиза

Овој метод се смета за еден од најефикасните за опаѓање на косата. Влијанието врз корените се врши со помош на струја што се доставува до третираната површина преку специјална игла. Оваа постапка е болна, но со нејзина помош можете трајно да се ослободите од несаканата коса на лицето. А сепак, сесијата е прилично долга, бидејќи секоја коса се обработува одделно.

Епилатори

Овие електрични уреди се ефикасни во помагањето на жените во борбата против антените дома. Висококвалитетен уред ја вади секоја коса и ја остава кожата мазна подолго време.

Депилационен крем

Овој метод не е ефикасен. Бидејќи косата расте брзо. Важно е да се направи тест за алергија пред постапката. Техниката е многу едноставна. Само нанесете го производот на исчистената кожа, почекајте некое време и исплакнете го. Завршете со хидратантна крема.

Осврти за отстранување на влакна од мустаќи за жени

антени2

Олесија, 35 години:

Неодамна почнаа да се појавуваат антени на моето лице, кои не ме красат на кој било начин. Решив да им објавам војна и тоа беше успешно. Пробав електролиза. Сесијата е секако долга и болна, но резултатот вреди.

Нема иритација, кожата е рамномерна, антените не растат долго време. Овој метод го препорачувам на секој што има сличен проблем.

Марина, 30 години:

Повторно се обидував да ги отстранам антените на различни начини, но ефектот траеше кратко. Одлучивме да прибегнеме кон порадикални методи на борба. Решив да користам фотоепилација. Отпрвин бев разочаран, но по некое време бев зачуден од резултатот. Кожата е мазна, кадифена. Не е забележана никаква иритација по постапката. Косата недостасува повеќе од два месеци.

Дали е можно трајно да се ослободите од мустаќите со епилација

антени3

Ги опфативме сите методи за отстранување на влакна што може да се користат за отстранување на лак. Некои методи ви овозможуваат трајно да се ослободите од несаканата влакна на лицето. За да го постигнете овој ефект, предлагаме да користите салонски процедури, кои, по неколку сесии, ви овозможуваат да се ослободите од антените засекогаш.

Слични написи

Остави одговор