Дома убавина Отстранување на влакна дома: методи, средства, рецепти, совети

Епилацијата е важен елемент на сеопфатна лична нега. Третманите за отстранување на влакна во салонот не се ефтини и не секој има време да ги посети. Одлична опција е да изберете свој тип на отстранување на влакна, да се прилагодите на тоа и самите да се направите убави. Најпопуларните методи за отстранување на вишокот коса се наоѓаат во овој напис.

Отстранување на влакна од шеќер

53ad6a4522cbf

Веројатно најевтиниот, најмалку болниот и ефективниот начин да се ослободите од вишокот коса. Предноста на техниката е нејзината разноврсност. Со помош на shugaring, како што се нарекува епилација на шеќер на друг начин, можете да „исчистите“ апсолутно кој било дел од телото. Таа е идеална и за лице (веѓи, антени) и за длабоки бикини зони.

По завршување на постапката, кожата е мазна и неверојатно кадифена. Но, за да постигнете долгорочен и позитивен ефект, правилно треба да изберете тип на паста што е погоден за техниката и видот на отстранување на влакна.

За постапката shugaring, се користат две техники: рачна и завој. Првиот, како што имплицира името, се изведува директно со рака, без употреба на дополнителна опрема. Завојот подразбира присуство на специјални ленти од ткаенина. Во овој случај, пастата се нанесува на кожата со стап (шпатула), а истата лента се нанесува преку масата, која потоа се влече за да се отстранат влакната.

Секоја од техниките, исто како и видот на пастата, се дизајнирани за „нивната“ област на дејствување.

 • Мека паста. Однадвор, тој е многу сличен на свеж мед. Се користи исклучиво во техника на врзување и се нанесува само со дрвена шпатула. Погоден за отстранување на фини влакна од, на пример, лице и раце. Во некои случаи, можете да го користите за да "исчистите" и нозете, ако влакната на нив не се груби.
 • Средно тврда паста. Универзален и најпопуларен вид на бегање. Погоден за сите области на телото, совршено отстранувајќи влакна со средна цврстина. Почесто се користи за рачни техники, но завојот не е исклучен, затоа што е погоден за секого.
 • Цврста паста. Исклучиво за техники за рачна изведба. Особено е популарен во топла сезона, кога има голема влажност и температура во просториите. Потребно е искуство од мајсторот, затоа на почетниците им се препорачува да започнат да вежбаат на повеќе податливи видови.

Пред постапката за shugaring, кожата треба да се подготви.

 1. Спроведе постапка на чистење.
 2. Одмастете и дезинфицирајте ја кожата. За овие цели, подобро е да користите антисептици без алкохол, како што е хлорхексидин.
 3. Отстранете ја влагата со бришење на епилираната површина со талк или обичен скроб.

Само после тоа тие почнуваат да работат со паста. Shugaring добро ќе се залепи на кожата и ќе фати влакна. Отстранувањето на вегетацијата се случува исклучиво според растот на косата, и примената против! Патем, благодарение на оваа техника се намалува ризикот од вродени влакна на речиси нула.

Можете да го погледнете видеото како да направите паста и правилно да го нанесете на вашата кожа.

Ласерско отстранување на влакна

845_зум

Постои мислење дека тоа е ласерско отстранување на влакна што ви овозможува безболно да се ослободите од косата засекогаш. Овој ефект се постигнува како резултат на длабокото влијание на ласерските зраци врз фоликулот на косата. Вториот е уништен и повеќе не може да генерира корен и, соодветно, растот на косата запира.

Звучи прекрасно. Всушност, ласерското отстранување на влакна ви овозможува да се ослободите од косата 6 години, максимум 10 години.И тогаш треба да ја повторите постапката. И со цел да се постигне постојана мазност, вреди да се оди кај господарот околу 10 пати, што ќе чини многу, особено ако епилирате големи области.

Неодамна, ласерските уреди за домашна употреба станаа многу популарни. Нивната цена тешко може да се нарече прифатлива, се разбира, ако зборуваме за достојни копии. Квалитет на зракот, моќност на зракот и многу други фактори кои влијаат на ефикасноста. Покрај тоа, многумина се жалат на отсуство на какви било резултати, жалејќи се на потрошени пари. Затоа, ако одлучите за ласерско отстранување на влакна, тогаш подобро е да им го доверите на професионалци кои имаат на располагање специјализирана опрема. Ова ќе ја минимизира веројатноста за изгореници и други повреди.

Покрај тоа, само специјалист може да го избере вистинскиот зрак и уред што е погоден за отстранување на вашиот посебен тип на коса. На пример, диоден ласер е погоден за темни влакна, друг нема да даде таков ефект, напротив, може да биде целосно бескорисен.

По комплекс на постапки, влакната сепак ќе останат, но во многу мала количина. Треба да бидете подготвени за ова. А сепак, вегетацијата не започнува да исчезнува веднаш, туку само по 7-14 дена.

Елос отстранување на влакна

епиласија-2

Современ начин за отстранување на влакна по целото тело. Ги комбинира сите предности на фото и ласерско отстранување на влакна. Гредите на апаратот подеднакво ефикасно влијаат на косата од сите видови (по боја и дебелина), отстранувајќи ги. И специјална опција за ладење сигурно ја штити кожата од оштетување и ја ублажува болката. Пенетрацијата на зраците е 25-30% подлабока отколку од друга хардверска епилација, што има позитивен ефект врз бројот на процедури, намалувајќи ги. Ова ви овозможува да го добиете посакуваниот ефект без да потрошите цело богатство.

Предноста на отстранувањето на влакна со елос е тоа што може да се изврши дури и на пржена кожа. Вториот се обновува за помалку време отколку со другите слични процедури.

Патем, во споредба со ласерско отстранување на влакна, несакани ефекти се забележуваат само во ретки случаи по Елос.

Сега можете да купите епилатор Elos за домашна употреба. Според прегледите, тие во никој случај не се инфериорни во однос на салоните и ефектот е повеќе од задоволителен.

Епилација на конец

навој веѓа01

Најприфатлив и тривијален начин за отстранување на косата дома. Нема трошоци воопшто, а ефикасноста е висока. Единствениот недостаток е времетраењето на постапката. Затоа, по правило, косата се отстранува со конец во мали области, на пример, на лицето (корекција на веѓите, антени). Но, ова воопшто не значи дека не можете да ги „исчистите“ нозете или бикини на овој начин, можете - ако имате многу слободно време и висок праг на болка.

Овој метод бара "полнење" на раката. Но, со должно внимание, дефинитивно сè ќе работи! Сè што ви треба е конец, редовно шиење. Како правилно да извртувате и да работите со конец, како и принципот на постапката, се совршено прикажани на ова видео.

Производи за отстранување на влакна дома

udalenie-volos-navsegda-v-domashnix-usloviyax-foto-02

Во денешниот свет каде што технологијата владее со светот, можете да ја отстраните косата дома користејќи ги истите методи како во салонот. Измислени се многу компактни ласерски машини, се продаваат восоци, пасти за шеќер, креми и други производи за епилација кои ќе ви помогнат да изгледате одлично дури и со ваши напори. Цената на секој метод варира во голема мера. На пример, ако можете да купите восок за 100 рубли, тогаш добар уред за ласерско отстранување на влакна ќе чини 20.000-30.000 рубли.

Единствената тешкотија е наоѓање метод што е соодветен за вас. Ако досега користевте само брич за да се справите со вишокот коса, тогаш ќе мора да поминете низ долго и понекогаш трнливо искуство за да го пронајдете вашиот идеал. Но, верувајте ми, нема да зажалите.

Домашни машини за отстранување на влакна

епил7

Најбезбедниот уред за епилација, кој практично нема контраиндикации, е конвенционален електричен епилатор. Неговата најголема предност е трошокот. Добар уред може да се купи за само 1.000 рубли. Во исто време, квалитетот на постапката и ефикасноста не се поврзани на кој било начин. Апсолутно секој агрегат, дури и најевтиниот, совршено ги отстранува влакната, оставајќи ја кожата совршено мазна. Но, тој има и неколку недостатоци. Прво, процесот на отстранување на влакна со епилатор е многу болен, особено во областа на бикини. Второ, може да се појават вродени влакна, кои е многу тешко да се отстранат. Сепак, можеме со сигурност да кажеме дека со текот на времето, кожата почнува да се навикнува и повеќе не реагира толку силно на болка.

Некои девојки се осмелуваат да купат скапи машини за фотографии и ласери. Само специјалист може да советува кој треба да се купи. Секоја од машините е дизајнирана за одредена коса. Во спротивно, можете да купите погрешна работа и само да ги потрошите парите. Покрај тоа, треба да знаете каква сила треба да се намести зракот. Неправилно избраната моќност може да доведе до оштетување на нежна кожа, вклучувајќи сериозни изгореници. Затоа, ако одлучите за таква набавка, не заборавајте да се консултирате со упатена личност.

Комплети за отстранување на влакна во домот

ДИГИТАЛНА КАМЕРА ОЛИМП

На полиците на продавниците, можете да најдете цели комплети дизајнирани за епилација на сите зони. Тие обично се состојат од:

 • средства за подготовка на кожата за отстранување на влакна;
 • производи за отстранување на влакна;
 • седатив по постапката што го забавува растот на косата;
 • помошна опрема за отстранување на влакна;
 • во некои случаи, комплетот може да вклучува посебен уред за загревање на восок во кертриџ.

Постојат два вида на средство за отстранување на влакна: паста од шеќер, ако тоа е избегнување или восок. Комплетите со широка компонента се особено привлечни. На пример, кога еден состав содржи препарати (восок или шеќерна паста) со различна конзистентност. Ова овозможува една набавка да ги „убие“ сите птици со еден камен. Бидејќи за епилација на различни зони, потребен е свој состав.

Вреди да се напомене дека цената на таквите комплети е релативно ниска, и ако се користи економски, тоа ќе трае долго време.

Чудно е доволно, но и покрај болката во постапката, има многу добри прегледи за такви комплети на Интернет.

Креми за отстранување на влакна дома

fito-расте-svoystva-1728x800_c

Кремите за отстранување на влакна постојат многу долго време, сепак, сè уште има многу прашања за тоа дали навистина работат. Навистина, тешко е да се поверува дека некој вид крем ќе помогне да се отстрани косата без болка и истовремено да се одржи ефектот добиен подолго време. Но, колку и да изгледа бајка, кремите се навистина ефикасни, сепак, не баш како што тврдат производителите.

Благодарение на уникатните состојки, составот нанесен на кожата почнува активно да влијае на влакната, едноставно растворајќи ги. Можете да го отстраните кремот на различни начини, но подобро е да ги следите упатствата на пакувањето. Кожата после нив е всушност мазна, но ... не за долго. Во однос на времетраењето, кремот за епилација може да се спореди со жилет. Ако сакате да го забавите растот на косата, тогаш подобро е да користите специјални лосиони, но не потпирајте се на гласните натписи на етикетата.

За да ја докажеме работата на кремите, можеме да кажеме дека во повеќето болници, како подготовка за операција, пациентите се депилираат со кремови. Се верува дека е најбезбеден и најдобар начин да се отстранат влакната каде што не сакаат да бидат.

Денес спроведовме скромен преглед на популарните методи за отстранување на влакна што можете да ги направите во вашиот дом. Последниот збор за тоа кој метод да се избере зависи од вас!

Слични написи

Остави одговор