Дома убавина Коса Овие маски ќе ви ја спасат косата

Најчесто, девојчињата со кадрици склони кон сув тип се среќаваат со проблем на кршлива коса. Но, дури и со различен тип на коса, косата може да стане слаба. Во овој случај, специјалните маски доаѓаат на помош, решавајќи го проблемот брзо и без непотребни трошоци.

Како да направите маски за кршлива коса

Само природни производи се користат за мешање на лековити композиции, затоа таквите мешавини не можат да се чуваат. Тие треба да бидат подготвени непосредно пред да се нанесат на косата во количина неопходна за еднократна употреба. Дури и ако добиете дополнителна количина на маска, остатокот мора да се фрли. За време на складирањето, смесата ќе ги изгуби сите свои корисни својства.

на 2

За ефикасност маскипридржувајте се до едноставни правила:

  • Ако маската содржи масло, тогаш нема потреба да ги миете насоките пред да ја нанесете. Маските кои не содржат масло делуваат подобро на чисти и малку влажни кадрици.
  • По нанесувањето на масата на кадрици, не заборавајте да користите изолација. За да го направите ова, завиткајте ја косата со филм, а потоа - со фротир или можете да ставите стара капа.
  • Смесата со основното масло мора да се остави да делува еден час. За сите други формулации, доволна е изложеност од половина час.
  • Ако има масло во маската, тогаш мора да се користи шампон за да се исплакне. Сите други мешавини се мијат со обична топла вода. На крајот, кадрици може да се исплакнат со вода со оцет или лимонска киселина разредена во неа, или да се користи билна лушпа за плакнење.
  • Подобро е да се исуши измиената коса природно, без да се користи фен за коса. Влажните жици не треба да се извртуваат, само размачкајте ги со крпа.

Целиот курс на третман за кршливи кадрици продолжува со 15 маски, кои се прават двапати неделно. Потоа преминуваат на режим на одржување и прават маска на секои десет дена.

Најдобри маски за кршлива коса

Една од најдобрите домашни маски дизајнирана да го елиминира проблемот со кревкоста е маската на кефир со пулпа од киви. Исто така, совршено ги навлажнува насоките и ја збогатува кожата со аскорбинска киселина. За оваа маска, ќе ви треба големо овошје, кое е излупено и смачкано на кој било начин. Потоа додадете 4 големи лажици кефир со малку маснотии во добиеното пире и измешајте. Времето на изложеност на овој состав е половина час.

Ако имате можност да купите свежи смокви, тогаш можете да направите млечна маска со ова овошје за кршливи жици. Чаша загреано млеко се става во кој било сад и три смокви се натопуваат во неа. Во отсуство на свежо овошје, може да се користи суво овошје. На тивок оган, млекото се става да зоврие и смоквите се варат во него една четвртина од еден час. Откако ќе се излади добиената маса, таа темелно се нанесува во коренскиот дел на кадрици. Потоа кадрици се завиткани со филм за прицврстување и топло марамче и се оставаат 35 минути.

во 3

Друга маска која е корисна против кршлива коса се прави врз основа на лушпа од билки. За неа е направена концентрирана лушпа од камилица, ќе ви треба една лажица од неа. Супа од камилица се меша со иста количина сув квасец и се воведува жолчка од едно јајце. По час и половина, во оваа мешавина се додаваат голема лажица масло од гроздобер и три капки екстракт од масло од грејпфрут. Масата мора да се распредели на сите кадрици, покриена со филм, топол пешкир и да се чува околу 40 минути.

Маските со непастеризирано живо пиво делуваат многу добро на ослабени жици. За оваа маска, измешајте половина чаша пијалок со жолчка од едно јајце и две големи лажици масло од рожка. По ширењето над насоките, маската се чува 25 минути.

Поправки на маски за кршлива коса

За третманот на кревкоста да биде поефикасен, неопходно е да се комбинираат анти-кревките маски со реставративни формулации. Составот масло-витамин работи многу добро, тој ефикасно ги враќа насоките дури и во многу лоша состојба. За ваква маска, треба да измешате 50 ml екстракт од бадемово масло со 5 ml масло раствор на витамин А и иста количина на витамин Е Неопходно е да се задржи таквата маска на влакната околу еден час.

во 4

Мешавината од маслиново-жолчка работи одлично на кршливи жици. За неа, треба да измешате 30 ml загреан масламаслинки и сирова жолчка од едно јајце. Дополнително, се истураат 3 ml раствор на масло од витамин Е.

Маските за јајца генерално работат одлично на секаков вид кадрици. Тие ефикасно ја навлажнуваат и помагаат во обновувањето на жиците. Измешајте 50 мл млеко со изматено јајце и нанесете го производот низ сите жици.

Маслото од Burdock добро ги враќа кршливите нишки. Особено се препорачува за кршливи жици. За добар резултат, измешајте 50 ml масло од burdock со изматена жолчка и додадете мала лажица коњак.

Слични написи

Остави одговор