Дома убавина Фотоепилација: зони, постапка, резултат, добрите и лошите страни

Борбата на жените со несакана вегетација на телото продолжува од античко време до денес. Специјалисти во оваа област излегуваат и создаваат сè повеќе нови методи, но повеќето од нив бараат повторување на постапката по неколку недели. Иако многу луѓе го знаат методот на отстранување на влакна со помош на ласер, малку луѓе се одлучуваат да се приберат кон него, поради неговата сложеност и високата цена. За среќа, постои уште еден подеднакво ефикасен начин - фотоепилација, што наводно може да се направи дури и дома. Во оваа статија, ќе ви кажеме дали е навистина така.

Суштината на постапката за фотоепилација

Првото нешто со што се соочува жената кога ќе одлучи да се откаже од бричењето за бричење и да направи отстранување на влакна на кој било друг начин е неподнослива болка, на која е многу тешко да се навикне. И советите за видот на постапката во средината на месечниот циклус или ослободувачите на болка, иако даваат некаква помош, очигледно не се доволни за епилацијата да стане, ако не и вашата омилена, барем пријатна процедура.

Апсолутно безболна фотоепилација стана една од најновите методи во областа на отстранување на влакна во сите области. Само поради оваа причина, вреди да се обрне внимание на тоа. Покрај тоа, фотоепилацијата го стимулира производството на колаген, и веројатно знаете дека ова е главната компонента за еластичноста и младоста на вашата кожа.

Процесот на фотоепилација е ефект на моќен светлосен зрак врз меланинот содржан во фоликулите на косата, кој е уништен и, не успевајќи да се опорави, паѓа по неколку дена и на крајот исчезнува целосно, со редовна постапка. Меланинот е одговорен за пигментацијата на косата, па затоа, колку е потемна косата, толку подобро ќе биде ефектот на фотоепилација.

aft-usovershenstvovanno-realizuet-mehanizm-fotoepilyatsii

Уред за фотоепилација

За разлика од ласерското отстранување на влакна, предноста на фотоепилацијата е тоа што може да се направи дома. За да го направите ова, доволно е да купите специјален уред кој ќе ви заштеди не само време, туку и пари, бидејќи нема да мора да плаќате за оваа скапа постапка повторно и повторно. Уредот за фотоепилација, купен не во специјализирани продавници за козметика, не се разликува многу од професионалниот уред. Единствената разлика е во моќта, од која, во принцип, не зависи конечниот резултат на постапката.

Неименуван-1

Кога купувате фото-епилатор за вашиот дом, обрнете внимание на областа на блицот: колку е повисок, толку подобро ќе биде резултатот од епилацијата и ќе биде попогодно да работите со таков уред. Како по правило, 6 квадратни см се доволни за домашна употреба. Современите уреди се опремени со сензор за тип на кожа - уредите со оваа функција се побезбедни за употреба и ви овозможуваат да избегнете изгореници.

Но, не треба да обрнувате внимание на бројот на трепкања на светилките: дури и ако производителот вети неверојатен број од нив, тогаш по 5000 трепкања, светилката во секој случај ќе биде несоодветна за понатамошна употреба - трепкањата, се разбира, нема да одат никаде , но ефектот од нив ќе биде како од камера ... Затоа, при избор на уред за домашна употреба, веднаш прашајте консултант дали можете да купите нови светилки во истата продавница во иднина. Често се случува купувањето на поевтин уред, кој изгледа дека нема суштински разлики од оној што е поскап, купувачот губи без да сфати - за него двојно поскапи се заменските ламби. Мизер плаќа двапати!

Фотоепилација на лице, пазуви, раце, нозе, бикини

Ако пред другите видови на отстранување на влакна треба да пораснете неколку мм коса, што е крајно незгодно и не изгледа естетски пријатно, тогаш пред фотоепилација, напротив, ќе треба целосно да ги избричите за еден ден. Така, целата моќност на светлосниот зрак ќе биде насочена специјално кон сијалицата, а не кон целата коса.

fotoepilyaciya-принцип-дејстивија

Ако има молови и папиломи на местата што треба да се епилираат, покријте ги со малтер.

Започнете со епилација на минималното ниво на моќност за да и дозволите на кожата да се навикне и да не се изгори. Како по правило, машините за фотоепилација имаат 5 нивоа. Пазуви, на лицетоа во областа на бикини кожата е многу деликатна и за тоа второто ниво е веќе максимално. 3 и следниве се наменети за груба кожа на нозете.

7c311bb3e0f5fc75395524209c962016

После трепкање, областа на кожата треба да стане црвена, тоа е нормално, и треба да се движите според овие црвенила, така што трепкањата да не удрат двапати на истото место - ова е полн со изгореници.

Во никој случај не третирајте ја кожата под пазувите и на лицето со фотоепилатор без специјални заштитни очила! Обично доаѓаат со машина за фотоепилација. Епидемиите имаат многу негативно влијание врз видот и мрежницата, вашата небрежност може да доведе до тажни, неповратни последици.

Добрите и лошите страни на фотоепилацијата

Како и секоја друга козметичка процедура, фотоепилацијата исто така има свои добрите и лошите страни. Откако ќе ги анализирате, ќе можете сами да одлучите точно дали треба да ја извршите оваа „операција“ на вашата кожа, бидејќи самата процедура во салонот и уредот за домашна фотоепилација бараат многу пари.

3

Плусите секако вклучуваат:

 • нема ризик од инфекција, бидејќи уредот тешко доаѓа во контакт со вашата кожа;
 • влакната дефинитивно нема да прераснат во кожата;
 • многу долг и забележителен резултат по првата постапка;
 • веројатноста за доживотно опаѓање на косата;
 • сатурација на кожата со колаген;
 • безболна постапка, за разлика од други видови на отстранување на влакна.

Но, постојат и значителни недостатоци на оваа постапка:

 • високата цена на процедурите што на почетокот треба да се повторуваат неколку месеци по ред;
 • високата цена на уредот за домашна фотоепилација, покрај тоа, ќе мора самостојно да купите светилки ако не успеат;
 • косата може да почне повторно да расте кога земате хормонални лекови или хормонално нарушување на телото;
 • фотоепилацијата е погодна само за сопствениците на темна коса - црвените и русокосите млади дами дури и нема да ја забележат разликата помеѓу "пред" и "после";
 • ако уредот се користи погрешно, постои ризик од изгореници на кожата.

Дали е можно да се направи фотоепилација дома

Како што веќе напишавме погоре, може да се изврши фотоепилација Домасо набавка на специјален уред - фотоепилатор. Многу е важно да се следат сите упатства за да се избегнат можните непријатни последици. Постапката се препорачува да се спроведува со заштитни очила, особено ако планирате да го користите уредот на лицето или пазувите.

Постојат неколку важни правила што треба да ги имате предвид:

 • не можете да се сончате или во солариум или на сонце 2 недели пред и по постапката;
 • не треба да има оштетувања, алергиски реакции и слично на кожата;
 • колку е потемна вашата кожа, толку помалку моќ мора да се постави на уредот, во спротивно ќе добиете сериозни изгореници. Обично уредот доаѓа со скала на боја;
 • откако ќе го вклучите светлосниот зрак во областа, веднаш преместете го уредот во следната област на кожата, - обидете се да спречите зрак да удри двапати на истото место;
 • ако претходно, во областите каде што планирате да извршите фотоепилација, сте направиле отстранување на влакна со восок, епилатор и сл., тогаш треба да поминат најмалку 10 дена од последната ваква постапка;
 • една недела пред и по фотоепилација, не користете антибиотици, средства за смирување и сл.;
 • во рок од една недела по фотоепилација, не испарувајте ја кожата: ограничете ја посетата на сауна, парна бања, базен, релаксирачки бањи.

По завршувањето на постапката, подмачкајте ја кожата со навлажнувачи. За превенција, можете да користите креми и лосиони против изгореници, смирувачки за кожата.

Патем, тешко дека ќе присилите кој било човек да направи постапка за епилација од козметик, дури и ако тој самиот не ја сака косата на грбот и градите. Но, откако стекнале таков уред за куќата, ќе можете да го користите заедно со вашиот човек - зарем тоа не е аргумент за него?

LHRBlog3

Фотоепилација за време на бременоста

Фотоепилацијата, и покрај сите свои предности, сепак има многу контраиндикации. Најважни се бременост, лактација, проширени вени, хронични, онколошки, кожни болести, дијабетес мелитус. Не се препорачува да се спроведе фотоепилација ако има многу молови и папиломи на телото. Искусен козметик нема да работи со вашата кожа и ако сте под 17 години или вашата кожа е многу темна. Некои лекари советуваат да се откажат од фотоепилација ако блиски роднини имаат рак, но ова прашање е сè уште контроверзно.

Ако се препознаете себеси во барем една ставка од оваа листа, тогаш не ризикувајте го вашето здравје или здравјето на вашето идно бебе. На крајот на краиштата, претходно сте правеле без фотоепилација?

Која е разликата помеѓу фотоепилацијата и ласерот

Фотоепилацијата и ласерското отстранување на влакна имаат многу заедничко, иако тие се неверојатно различни едни од други. Во срцето и на едниот и на другиот е истиот принцип на отстранување на фоликулот на косата, со минимален контакт со кожата. И двете постапки ќе треба да се повторат неколку пати, бидејќи светлосниот зрак не може да ги допре заспаните светилки, се отстрануваат само фоликулите кои се во активен раст.

1дримстајм_19137165

И ласерското отстранување на влакна и фотоепилацијата се практично безболни, особено кога се споредуваат со нив восок, електролиза и слично. Контраиндикации (бременост, хронични болести, итн., - прочитајте погоре) и несакани ефекти се исто така исти - изгореници на кожата, намален вид, итн.

Главната разлика помеѓу овие постапки е во самиот зрак: ласерското отстранување на влакна користи безбеден монохроматски зрак што може да се избере и за светло и за црвено. А, за фотоепилација се користат специјални светилки со моќно светло зрачење, чиј интензитет може да се прилагоди во зависност од видот и чувствителноста на вашата кожа, но, за жал, тие се ефикасни само на темни и црни влакна.

Салонските третмани и за ласерско отстранување на влакна и за фотоепилација се приближно подеднакво скапи. Но, фотоепилацијата има значителна предност: иако уредите за тоа не се ефтини, тие сепак се продаваат во јавен домен и не бараат посебни вештини и способности, така што лесно можете да извршите фотоепилација дома, дури и сами.

Фотоепилација: фотографии пред и по

И, конечно, ви предлагаме да ги погледнете фотографиите на луѓе кои се одлучија за фотоепилација. Можеби тие и нашата статија ќе ви помогнат да донесете правилна одлука.

Но, во секој случај, дури и ако одлучите да ја спроведете оваа постапка во салонот или да купите уред за фотоепилација за лична употреба, треба да запомните дека многу зависи од карактеристиките на вашата кожа и на телото како целина, па дури и истите уредот може да покаже сосема различни конечни резултати. резултатот е на вас и на вашиот близок пријател, кој „нема да советува лошо“.

коса-лице-темна кожа

Печати

Ласерско отстранување на влакна

пред потоа

Абдоман

назад

пред-после-ласер5-гала-б

Слични написи

Остави одговор