Дома Здравје Диети Француска диета

Французинките веќе долго време се сметаат за светски стандард за убавина. Нивната благодат и софистицираност не е само природен дар, туку и резултат на напорна работа, која вклучува посебен став кон храната. Сега диетата на Французинките е позната на многумина. Тоа ви овозможува да добиете убава фигура и да ја одржувате во одлична форма долго време.

Суштината на француската диета

Постојат многу варијанти на овој електроенергетски систем. Во традиционалната верзија, би требало да се намали телесната тежина на 8 килограми за 14 дена. Оваа опција е прилично тешка, но постои лесна верзија која вклучува употреба на двојни порции дозволени јадења.

f4

Класичната верзија на системот за исхрана на француските жени вклучува намалување на дневниот внес на калории на 1200. Списокот на дозволена храна се одредува однапред и е забрането да се крши. Со строго почитување на сите препораки, резултатот од диетата ќе се забележи до крајот на првата недела.

Францускиот систем за слабеење се заснова на посебна исхрана. Храната главно се користи протеини или зеленчук, што ви овозможува да го заситете телото со потребните минерали, витамини и влакна неопходни за губење на тежината. Ова ви овозможува да избегнете силен глад со минимална количина јаглехидрати и дебели... Како резултат, телото ги троши своите резерви на масно ткиво, што доведува до губење на тежината.

Мени за француска диета

Ограничување на калориите во дневното мени за ова диетатреба да се администрира не подолго од две недели. Во исто време, строго е забрането менување садови и дозволени производи. Акцентот треба да се стави на растителна храна, 'ржан леб, посно риба и месо, крекери и јајца.

За списокот на забранети производи се преговара одделно. Овие производи вклучуваат:

 • Колачи, леб од бела пченица, мафини и кондиторски производи.
 • Брзи јаглехидрати, шеќер и целата храна со шеќер.
 • Слатки овошни сокови.
 • Газирани слатки и солени пијалоци.
 • Солена храна и самата сол.
 • Пијалоци и храна што содржи алкохол.

Како што можете да видите, нема премногу забранети јадења за француската диета. Сосема е можно да се откажете од нив за неколку недели доста лесно. Покрај тоа, наградата за ограничувањата ќе биде бројка која порасна за неколку килограми.

Примерно мени за оваа диета е како што следува:

f1

f2

Втората недела, менито е структурирано на сличен начин. Ако сакате да ја олесните вашата исхрана, удвојте ја храната и големината на порцијата.

До слабеењебеше поефикасна и диетата не изгледаше толку исцрпувачка, препорачуваме да се придржувате до едноставни правила:

 • За подобра асимилација на храната и брза ситост, храната треба да се џвака полека и темелно. Во исто време, не се расејувајте од вонредни работи, не гледајте ТВ или читајте.
 • Исечете додатоци. Јадете само количина храна што првично била ставена на чинијата.
 • За подобрување на метаболичките процеси во телото, се препорачува да се пие чаша црвено вино или само чаша вода пред оброк.
 • После ручекот, дозволен е десерт. Откако ќе бидете полни со храна, нема да можете да го совладате целиот дел на полн стомак. Ова е посебната убавина на француската диета.
 • Последниот оброк треба да биде не подоцна од шест или седум часот навечер. Прилагодете ја вашата дневна рутина за ова време.

Осврти на француската диета

За многу Русинки, системот за храна на Французинките изгледа прилично тежок и гладен. Но, може да се користи ако постои силна мотивација, на пример, ако треба итно да се ставите во ред пред долгоочекуваниот одмор на море.

f5

Девојките велат дека најтешкото нешто за ова диетаиздржат првите три дена. Во тоа време, гладот ​​изгледа едноставно неподносливо. Но, тогаш не сакате да јадете цело време, бидејќи телото се навикнува на ограничувањата, а деловите дури изгледаат големи. На првиот ден, телото губи течност поради целосен недостаток на сол. Некои дами додаваат зачини, кечап или бибер за да им дадат попознат вкус на нивната храна.

Многу девојки зборуваат за оваа диета како исцрпувачка и изнемоштена и во иднина немаат намера да ја користат како постојан систем на храна.

Слични написи

Остави одговор