Дома убавина Гомаж и неговите привлечни страни

Секоја жена сонува за мазна, кадифена и негувана кожа на телото и лицето. Различни козметички производи и процедури можат да помогнат во ова прашање. Во која било продавница за козметика, можете да најдете многу производи, но во оваа статија ќе обрнеме внимание на гомите.

Што е гомагање на лице Гомаж-дjaа-лица-1

Прочистете гомаџи, пилинг - едно и исто, сепак, сè уште има разлики. Пилинг е производ со додавање на големи честички за пилинг, овие можат да бидат семе, мелено кафе, морска сол и многу повеќе. Gommage е исто така чистење, но има помек ефект врз клетките на кожата, не само чистење, туку и грижа за тоа.

Постојат два вида гомажа: без и со абразивни честички. Оние без честички најчесто содржат овошни киселини, поради што се јавува нежно чистење на кожата. Оние што содржат честички - сами по себе, тие се многу мали, скоро е невозможно да се чувствуваат на кожата.

Покрај ексфолијацијата на мртвите честички на кожата, постои и чистење, нежна масажа, навлажнување и негување на кожата на лицето. Најчесто, гомажата е претставена во форма на крем, кој мора да се нанесува во мала количина на кожата на лицето и вратот со движења на масажа и да се остави некое време. Производот се суши и се претвора во филм, кој мора да се навива со нежни движења со помош на влажни прсти. Предуслов е филмот да се тркала по линиите за масажа на лицето. Заедно со филмот, мртвите честички на кожата, нечистотијата и себумот се отстрануваат.

Голем плус на гомажа - погоден е за најчувствителната и нежна кожа, сепак постојат контраиндикации. Со розацеа, воспалена кожа, како и за тенка кожа, склона кон истегнување и немање еластичност, филмот не треба да се валани. Во овој случај, производот се нанесува многу пократко време и нежно се мие со вода. Пред да го нанесете производот, вреди лице на пареакористење топла бања со инфузии од билки.

По испирање, се препорачува да се нанесува на кожата масказа навлажнување. По постапката, не се препорачува да се појавува на сонце, силен ветер и мраз во рок од 24 часа. Со мрсна епидермиса, експертите препорачуваат користење гомама најмалку два пати неделно, за суво и нормално - еднаш на секои 7 дена. Таквиот лек не е многу погоден за многу млада кожа и за жени на возраст. Првите имаат премногу еластична кожа и подобро е да користат пилинг, ќе делува многу поефикасно, а кај постари жени кожата е ослабена и „тркалањето на филмот“ нема да доведе до ништо добро.

Избор на најдобра гомажа гома

При изборот на гомажа во продавниците за козметика, не заборавајте да го проучите пакувањето и составот на производот. Треба да содржи природни состојки, овошни киселини, витамини и меки абразивни честички, на пример, фино мелени јами од кајсија. Добар производ треба да содржи термална вода, глина, восок или растителни екстракти. Изберете нежен пилинг специјално за вашата кожа, водејќи се од тоа како се грижите, каков вид кожа имате и како реагира на одредени состојки.

Пет од најдобрите и најпознати средства за чистење на лице:

  1. Крем крем за благ пилинг
  2. кајсија гомама од Ив Рошер;
  3. пилинг со етери од Faberlic Expert;
  4. гомаџија на брендот Лактолан;
  5. гомиџ пилинг од Кристина.

Бидејќи гомажата не е само за нежно чистење на кожата на лицето, туку и за чистење на кожата на телото, петте популарни пилинзи се претставени подолу:

  1. нежна ексфолијација од Сефора;
  2. Гомажа за тело кајсија од Ив Рошер;
  3. пилинг за туширање од Бурхоа Париз;
  4. гоминг пилинг од брендот Nuxe;
  5. пилинг од Авон Одлично чистење.

Гомаж: осврти 600x438_0_912a43fc23fb1f8b2b7de337292457f9 @ 800x584_0x59f91261_18364989231394186700

Прегледите за алатка наречена гомаж во повеќето случаи се само позитивни. Многу жени користат гомагаж наместо пилинзи, истакнувајќи дека повеќе сакаат мек пилинг, бидејќи кожата не е повредена, станува помазна, помека и поубава. Покрај наведените предности, може да се разликуваат уште неколку: тенот се подобрува, поздрава кожа, нежно чисти, но истовремено навлажнува, се измазнуваат фините брчки и Шминкапо завршување на постапката лежи неспокојот и подобро.

Слични написи

Остави одговор