Дома Рецепти Пијалоци Топла коктели

Со почетокот на доцна есен и зима, топлите коктели стануваат особено релевантни. Таквите пијалоци за време на студот и кашеста маса ќе се развеселат, ќе го загреат целото тело и ќе заштитат од настинка. Покрај традиционалните удари, грог и греено вино, има и многу други коктели кои се релевантни во студената сезона, вклучувајќи ги и оние без силни состојки.

Топла безалкохолни коктели

Таквите ароматични пијалоци се добри за да се заврши работниот ден и да се помине остатокот од вечерта во пријателска атмосфера и со семејството.

Течна штрудла

За да подготвите таков необичен пијалок, ќе ви требаат:

 • 1 литар свежо јаболко сок.
 • 80 ml цимет сируп
 • 2 варово овошје.
 • 1 зелено јаболко.

ko2

 1. Прво, треба да исечете вар на парчиња и да го исцедите сокот од нив, мешајќи со сок од јаболко.
 2. Истурете сируп од цимет таму и ставете ја добиената мешавина на тивок оган.
 3. Со постојано мешање, течноста се загрева, но не се става да зоврие.
 4. Јаболкото се мие, се лупи и се сече на мали клинови.
 5. Коктелот се става во чаши и се украсува со парчиња јаболка.

Безалкохолен сбитен

Дури и најнеискусната домаќинка може да се справи со овој едноставен рецепт. За вкусен напиток за затоплување, ќе ви требаат:

 • 1 литар прочистена вода.
 • 100 гр природен мед.
 • 15 ѓумбир ѓумбир
 • 10 гр цимет, кардамон и каранфилче.

ko3

 1. Прво треба да го растворите медот во вода и, доведувајќи до вриење, оставете го да зоврие 20 минути.
 2. Потоа додадете ги сите зачини и продолжете да вриете уште 5 минути.
 3. После тоа коктелсе филтрира, се става во чаши и се сервира.

Мароканска мандарина

Лесните зачинети белешки од овој топол пијалок ќе ги разбудат африканските страсти дури и во суровиот сибирски мраз. За да подготвите пијалок, ќе ви требаат:

 • 180 мл свеж сок од мандарина.
 • 10 гр гранулиран шеќер
 • 2 гр сушен анасон.
 • 1 гр секој мелен цимет и рузмарин.
 • Гранка на свежа нане.

ko4

 1. Процесот на производство е многу едноставен: сите состојки, освен нане, се мешаат и се загреваат до 75 степени.
 2. Потоа коктелот се става во висока чаша и се украсува со гранче нане.

Јагода "Мохито"

Пијалоците Мохито никогаш не престануваат да бидат популарни. Повеќето од нив се освежителни коктели со алкохол, но има и затоплена безалкохолна верзија. Подгответе се за овој пијалок:

 • 2 парчиња вар.
 • 10 гр нане.
 • 20 ml сируп од нане.
 • 20 гр пире од јагоди.
 • 150 мл филтрирана вода.

ko5

 1. Прво треба да месите вар и нане, а потоа измешајте со сирупот, водата и пирето од јагоди.
 2. Потоа смесата се загрева без вриење и се филтрира.
 3. Готовиот пијалок се става во чаша и се украсува со гранчиња нане.

Топла коктели со алкохол

Ако ви здосади традиционалното греено вино и грог, ви предлагаме да ги подготвувате нивните необични верзии.

Шоквајн

Овој вкусен пијалок ќе биде одлична алтернатива на традиционалното варено вино. За да го подготвите ќе ви требаат:

 • 1 шише збогатена вина.
 • 1 чаша млеко
 • 1 чоколадо.
 • Стапче цимет.
 • 2 парчиња каранфилче.
 • Пиперки.

ko6

 1. Прво треба да го истурите виното во тенџере и да го ставите на оган заедно со зачините.
 2. Кога течноста врие, огнот се намалува, а содржината на тенџерето се вари за една третина.
 3. После тоа, виното се отстранува од огнот и сите зачини се отстрануваат од него.
 4. Потоа истурете го ренданото чоколадо во зовриеното млеко и матете ја смесата од млеко-чоколадо.
 5. Виното се додава во коктелот и веднаш се става во густи чаши.

Глег

Овој силен фински коктел совршено се загрева на зимскиот студ. За да го подготвите, ќе ви требаат:

 • 500 мл црвено вино.
 • 100 гр кафеав гранулиран шеќер.
 • 50 гр суво грозје.
 • 5 гр цимет во прав.
 • Кора од лимон изрендан од еден портокал.
 • 5 парчиња каранфилче.
 • 50 гр излупени и мелени бадеми.
 • 50 мл вотка.

Глогг

 1. Процесот на готвење е многу едноставен. Промешајте сè, освен вотката и ставете го во голем тенџере над оган.
 2. Загрејте ја течноста на тивок оган, мешајќи постојано, но не дозволувајте да зоврие.
 3. Кога глагот е подготвен, истурете вотка во неа ако сакате.

Чоколадо со ракија

Чоколаден пијалок може да биде не само за деца. Ако го готвите според посебен рецепт, тогаш тоа ќе биде соодветно за забава за возрасни. За да направите таков коктел, ќе ви требаат:

 • Половина бар темно чоколадо.
 • Чаша млеко.
 • 20 гр шеќер за шеќер.
 • Половина чаша ракија.
 • Свежо силно топло кафе.
 • Кора од лимон е отстранет од еден портокал.
 • 1 стапче цимет

ko8

 1. Млеко се става во тенџере со дебело дно, во него се додаваат чоколадо, цимет и шеќер во прав.
 2. На тивок оган, ставете сè да зоврие, мешајќи постојано.
 3. По исклучувањето на греењето, ракија со кафе се става во пијалокот.
 4. Откако го фати циметот, коктелот се става во чаши и се украсува со кора од лимон.

Слични написи

Остави одговор