Дома Рецепти Прв оброк Супа од печурки: најдобри рецепти

Скоро секој вид на габа е погоден за супа од печурки. Супа со свежо набрани печурки е идеална како прв курс во лето, но може да се подготви и во зима. Во овој случај, шампињони или сушени печурки се земаат за супа.

Супа од шампињони од шампињони

Не е потребно многу време да се направи супа од печурки. Кога ќе се готвите правилно, ќе завршите со миризлива супа што ја наводнува устата. Како додаток, тие служат домашни бели крутони, сецкани билки и малку кисела павлака, што ќе додаде нежен пријатен крем вкус во супата.

r2

Како состојки ќе ви требаат:

 • Шампињони - 500 гр.
 • Пар среден кромид.
 • 1 среден морков.
 • Компири - 3 парчиња средна големина (наместо компири, можете да ставите 200 гр вермичели).
 • Сол, павлака и билки по ваш вкус.
 1. Првиот чекор е да се подготви супа од печурки. Шампињоните темелно се мијат и се сечат на големи парчиња.
 2. Ставајќи ги печурките во тенџере, истурете таму околу 3 литри прочистена вода и ставете ја на средна топлина. По формирањето на пена, таа се отстранува и интензитетот на греењето се намалува.
 3. Варете печурки еден час, периодично отстранувајќи ја добиената пена. Сол на крајот на готвењето.
 4. Додека печурките врие, остатокот од зеленчукот се лупи и се сецка, се става да се соедини во посебен сад во растително масло неколку минути. Зеленчукот треба да добие пријатна златна боја во исто време.
 5. Потоа печурките се вадат од тавата, се ладат и се сецкаат. Тие се додаваат во пржениот зеленчук и целиот зеленчук се пржи малку заедно.
 6. Сега, ако супата е компир, вториот се сече на коцки и се става во варена супа. Непосредно пред компирот да биде подготвен, зеленчукот пржен со печурки се спушта. Ако правите супа со вермикели, потоа печурките пржени со зеленчук прво се ставаат во тавата и варат пет минути. Потоа се додава вермикели и готвењето продолжува неколку минути.
 7. Завршената супа се остава да кисна половина час, а потоа се става во чинии. Пред сервирање, треба да додадете малку сецкани зеленило и лажица кисела павлака.

Супа од печурки со печурки од порцини

Компоненти:

 • 300 гр свежи печурки од порцени.
 • 3 големи компири.
 • 1 меко преработено сирење.
 • 1 среден кромид
 • 20 ml растително масло.
 • 50 гр масна павлака.
 • 1,5 литри прочистена вода.
 • Половина чаша тежок крем.
 • 1 среден морков.
 • Билки, сол и зачини.
 1. Габите мора да се излупат, да се мијат добро и да се сечат на парчиња.
 2. Исечете го компирот на средни шипки, исечете го кромидот во форма на половина прстен, и изматете моркови на ренде со средна големина.
 3. Во котел или стапче со дебели wallsидови, маслото се загрева и морковите со половина прстен кромид се пржат во него додека не бидат позлатени пријатно.
 4. Потоа ги ставаат печурките таму и готват малку повеќе време. Потоа додадете сол и зачини, намачкајте павлака и оставете да се крчка уште неколку минути. r3
 5. Прочистената вода се става во посебен сад, се додава малку сол и се става подготвен компир. Варете го компирот додека не омекне.
 6. После тоа, готовиот компир се пренесува во котелот со печурки заедно со течноста во која се готви.
 7. Ставете се стопи во контејнерот урдаи доведете сè до вриење, истурете го кремот.
 8. На многу мал оган, садот се крчка 5 минути, додека не дозволува да зоврие.
 9. Кога служите, ставете сецкани зеленило во чинии.

Супа од печурки

Да се ​​направи вкусна супа со печурки, ќе ви требаат:

 • 400 гр мед печурки.
 • 2 компири со средна големина.
 • 1 среден морков.
 • 1 мал кромид
 • 1 мала лажица путер.
 • Зачините и солта се додаваат на вашиот вкус.

r4

За такво јадење, можете да земете и свежи печурки и замрзнати или сушени.

 1. Прво, треба да ги ставите печурките во контејнер заедно со претходно излупен и компир на коцки. Вода се истура таму и се вари на висока топлина.
 2. По вриење, греењето се сведува на просечна вредност и вриењето се продолжува 20 минути.
 3. Излупете ги морковите и кромидот, а потоа истријте ги морковите на ренде со средна големина и исечете го кромидот на мали парчиња.
 4. Зеленчукот се пржи во путер додека не порумени и се става во сад со супа.
 5. На мал оган, содржината на тавата се крчка четвртина час.
 6. Кога служите, можете да ставите некои билки и павлака во чинии.

Рецепт за супа од печурки

Компоненти:

 • 50 гр суви печурки.
 • Еден и пол литри чиста вода.
 • 4 средни компири.
 • 1 морков со средна големина.
 • 1 кромид.
 • 2 големи лажици брашно.
 • Бибер и ловоров лисја.
 • Малку путер.
 • Сол, билки и Кисела павлака.
 1. Измиените печурки се парат со чаша врела вода и се оставаат да се пијат половина час.
 2. Вода се става во тенџере и се става да зоврие.
 3. Излупените и сецкани моркови и кромид се пржат на масло додека не поруменат. Пред зеленчукот да биде подготвен, додадете брашно, добро измешајте и варете 2 минути. d5
 4. Натопените габи се кршат и се пренесуваат во врела вода заедно со вода, каде што беа натопени.
 5. По 20 минути вриење, додадете компири на коцки и варете 10 минути. Потоа пржењето и зачините се пренесуваат во контејнерот. Откако ќе го оставите малку да се свари, садот се служи со билки и малку павлака.

Супа од пире од печурки

Производи:

 • 250 гр компири.
 • 200 гр печурки.
 • 25 гр брашно.
 • 1 кромид.
 • Крутони, свежи билки, бибер и сол.
 1. Прво треба да ги измиете и излупите компирите, да ги ставите во контејнер со вода и да готвите додека не омекне. Измиените и излупени печурки се варат одделно. Подготвениот компир со печурки е малку ладен и претепан со мешалка додека не се изедначи. d6
 2. Кромидот се лупи и се сецка, а потоа се става да се соедини додека не стане транспарентен на загреано масло. Додадете брашно и пржете уште малку.
 3. Пренесете го готовиот кромид во мешалка и повторно победи ги сите заедно.
 4. Ако конзистентноста е премногу густа, можете да додадете супа од печурки.
 5. Сварено супапире од компири се посолува, се додаваат зачини, а при сервирање се ставаат крутони и сецкани зеленило на плочите.

Супа од печурки со сирење

Оваа супа ќе биде многу нежна и вкусна, особено ако земете печурки од кастела и ако користите облик на крем за облекување.
Состојки:

 • 300 гр печурки.
 • Путер
 • 1 чаша крем
 • 1 преработено сирење.
 • 2 средни компири.
 • 1 кромид.
 1. Печурките се мијат и варат четвртина час во солена вода.
 2. Потоа се вадат од супа, се ладат и се сечат на парчиња.
 3. Загрејте го маслото во тава за пржење и варете ги печурките пет минути.
 4. Кромидот е излупен и ситно сецкан, префрлен во печурките и варен уште пет минути. d7
 5. Истурете 2 литри филтрирана вода во тенџере и вриете.
 6. Компирите се лупат и се сечат на коцки, се потопуваат во зовриена и солена вода. Непосредно пред да готвите компири, пржениот кромид и печурки се ставаат во тенџере.
 7. Мелете го сирењето со ренде и ставете го во тенџере, па истурете го кремот и оставете го да зоврие.
 8. Кога служите, додадете малку зелена боја во плочите.

Тајни на вкусна супа од печурки

За да ја направите супа од печурки вкусна и богата, користете неколку препораки:

 • Кога правите супа, свежите печурки мора да се пржат. Ова ќе помогне да се извади аромата на печурката поживописно.
 • Сушените печурки прво треба да се натопат во врела вода еден час.
 • За богата супа за 3 литри вода, земете целосна чаша суви печурки. И остатокот од зеленчукот треба да биде ист со печурките.
 • Корисно е да додадете зачини во супа од печурки. Босилек, црн пипер, ким, лук, магдонос, целер ќе бидат совршено комбинирани со такво јадење. Тие треба да се додадат во мали количини за да не се прекине аромата на печурката.
 • Пред сервирање, супата од печурки мора да се внесе 20 минути.

Слични написи

Остави одговор