Дома Семејство и дом Рецепти Кавијар од мед печурка

Медните печурки се вкусни, без разлика каков рецепт се подготвуваат. Кавијарот од нив има особено интересен вкус. На крајот на краиштата, се користи не само како независна закуска, туку се користи и за подготовка на други јадења за секојдневни или празнични задоволства.

Кавијар од агарици од мед за зимата

Постојат многу варијанти на кавијар од печуркиагарици од мед. На пример, сличен кавијар се подготвува со домати. Ако сакате, ставете слатка пиперка или парчиња модар патлиџан во неа. Јадењето ќе има корист само од ова. За такво празно е потребно:

 • Пред-варени печурки - 1,5 кг.
 • Домати - 0,7 кг.
 • Модар патлиџан - 0,3 кг.
 • Кромид - 0,3 кг.
 • Лисја од рен - 2 лисја.
 • Сончогледово масло за пржење храна во неа.
 • Сол и лук.
 • Оцет од маса - 2 големи лажици.
 1. Предварените печурки треба да се ставаат во сито додека не се исцеди течноста.
 2. Измиени и излупени модри патлиџани се сечат на мали коцки и се пржат на растително масло.
 3. Домати, излупени и исечени на мали коцки, се пржат одделно. и 2
 4. Сецканите чешниња лук и кромид исто така се пржат на масло додека не станат проlирни.
 5. Потоа сецканите печурки се додаваат на кромидот и вкупната маса се пржи уште една четвртина од еден час.
 6. Потоа доаѓа редот на модри патлиџани и домати, масата е задушена уште половина час.
 7. Потоа додадете сол, бибер и истурете оцет. По пет минути, кавијарот се отстранува од оган.
 8. Кавијарот се пренесува во чист стаклен сад, одозгора се става лист од рен. Банките се покриени со стерилизирани капаци и се ставаат на стерилизација половина час. Откако ќе се запечатат конзервите и ќе се остават наопаку под ќебе додека не се изладат.

Кавијар од мед печурки со моркови

Кавијар со агарици од мед со додавање моркови се подготвува за чување во зима или се користи веднаш за храна. За наједноставна опција, ќе ви требаат:

 • Варени печурки однапред - 0,5 кг.
 • Растително масло - 0,2 л.
 • Кромид - 2 глави со средна големина.
 • Моркови - 2 парчиња.
 • Оцет - 1 голема лажица.
 • Зачини и сол.
 1. Кромидот се лупи и се сече на половина прстен, а потоа се пржи во растително масло.
 2. Излупените моркови се нанесуваат на ренде со големи клетки и се испраќаат до кромидот. Треба да пржете додека зеленчукот не порумени. После тоа, масата се отстранува од огнот и се поставува во длабока плоча. ДИГИТАЛНА КАМЕРА ОЛИМП
 3. После тоа, печурките се пржат на силен оган пет минути. Производите подготвени на овој начин се пренесуваат преку мелница за месо. Решетката треба да има ќелии со средна големина.
 4. Во тенџере, преостанатото масло се загрева и масата на печурката се задушува во неа 30 минути. Сол, бибер или други зачини се додаваат за вкус.
 5. Сега за зимска бербаистурете оцет, но за непосредна употреба не е потребно да го додадете.

За ќорциза долгорочно складирање, масата треба да се затемни уште малку. После тоа, производот се пренесува во стерилизирани контејнери и внимателно се печат. Потребно е да се чува готов кавијар на ладно место, на пример, во долниот дел од фрижидерот.

Мед кавијар од печурки со кромид

За да направите кавијар користејќи го овој рецепт, варете:

 • Половина килограм агарици од мед, можете да користите скршени или распаднати остатоци.
 • Два кромид.
 • Сончогледово масло за пржење
 • Сол

и 1

 1. Печурките се мијат и варат, потоа се ладат и мелат со помош на мелница за месо.
 2. Излупете и исечете го кромидот на мали коцки. Подготвениот кромид се пржи во тава со високи страни додека не порумени, а потоа се ставаат сецкани печурки.
 3. После тоа, масата се меша, откако ќе ги додадете омилените зачини и сол.
 4. Повремено мешајќи, чорбајте ја масата на печурката додека не испари вишокот течност.

Подготвениот кавијар се пренесува во стерилизирани тегли и внимателно се затвора. Кавијарот е можно да се чува во оваа форма без стерилизација, но исклучиво во фрижидер.

Слични написи

Остави одговор