Дома Рецепти Втори курсеви Како да се готви гриз од киноа

Пионери на киноа биле индиски племиња. Таа ги спаси повеќе од еднаш во текот на годините на неуспех на посевите. Во европските земји, оваа житарка беше призната неодамна. Затоа, не се знае доволно ниту за неговите корисни својства.

Корисни својства на киноа ронки

Надворешно, киноата е слична на леќата, но има посветла нијанса. Вкусот на зготвените житни култури е сличен на оризовата каша со горчлив вкус. Ако исплакнете житни култури пред да готвите, тогаш горчината може да се отстрани. Но, во исто време, готовиот сад ќе изгуби некои од неговите корисни квалитети.

к1

Киноата е едно од ретките зрна кои имаат голема корист за организмот:

  • Содржи многу покорисни состојки од другите житни култури.
  • Пропорцијата на растителни протеини и аминокиселини е многу голема.
  • Со ниската калорична содржина, јадењата со киноа се енергични.
  • Киноата е без глутен, затоа не предизвикува алергиски реакции.
  • Богато со растителни влакна.

Сите овие својства овозможуваат вклучување на житни култури меѓу храната што се препорачува за диетална исхрана. Покрај тоа, експерти за исхрана препорачуваат вклучување на киноа во исхраната не само за возрасни, туку и за деца.

Како да се готви гриз од киноа

Предуслов за вкусно и здраво јадење со киноа е претходно натопување во вода неколку часа. Најпогодно е да се наполнат житарките со вода навечер, а потоа наутро може да се исплакне и вари. Оваа едноставна постапка ќе ги отстрани вишокот сапонини од житарките и ќе им даде помек вкус.

За готвење, земете еден дел од житни култури и два дела од вода и ставете ги на оган. Кога водата врие, интензитетот на греењето се сведува на минимум, а житарките се варат четвртина час. Киноата подготвена со овој рецепт може да се користи и за други јадења. Ако ја замените водата со млеко и додадете малку шеќер, станувате вкусни и задоволувачки каша... И, ако земете супа од месо наместо вода, тогаш готовата киноа може да се користи како гарнир за главното јадење.

k3

Кога врие, изгледот на житните култури значително се менува: центарот на зрното станува транспарентен, преостанатиот дел се формира во форма на круна. Конзистентноста на зрната станува слична на кускусот, тие ја стекнуваат истата нежност и мекост. Кога се готват правилно, житарките стануваат слични на кавијар, бидејќи зрната киноа пукаат за време на оброкот, како и јајцата. Кога врие, големината на киноа е четирикратна, така што треба да го изберете вистинскиот сад за готвење за да ја имате предвид оваа промена.

Рецепти за киноа

k4

Конвенционално варената киноа може да се користи за да се направи вкусна топла салата... За да го направите ова, загрејте голема лажица маслиново масло во тава за пржење и пржете 600 гр исечени печурки, 1 ситно исечен среден кромид и 4 сецкани чешниња лук. Треба да пржете додека печурките не добијат светло-кафеава нијанса. После тоа, додадете половина килограм варена киноа во содржината на садот и чувајте ја на оган неколку минути. Потоа салатата е солена, бибер и посипена со ситно сецкан магдонос.

k5

За лесен оброк, направете киноа со ракчиња... За да го направите ова, садовите се натопуваат однапред и се мијат со чаша киноа. Еден кромид и пар чешниња лук се сецкаат ситно и се пржат со маслиново масло. Потоа им се додава подготвената киноа и се пржат заедно уште неколку минути. Сега треба да истурите половина литар супа од зеленчук и да готвите околу 20 минути повеќе. Сецкани зеленило се додаваат на готовите житни култури. Во друга тава загреваат маслиново масло и во неа пржат 250 гр ракчиња три минути. Пред сервирање, варените житарки прво се ставаат на чинија, а ракчиња се шират на неа.

Слични написи

Остави одговор