Дома Рецепти Десерти и колачи Како да се готви урда Велигден

Почнувајќи ги подготовките за празникот Велигден, се обидуваме да подготвиме највкусни јадења. Главниот атрибут на овој празник е Велигден. Како правилно да се направи велигденско урда? Која е приказната за нејзиното потекло? Е се обидеме да одговориме на вашите прашања и да обезбедиме неколку опции за подготовка на ова јадење.

Велигденско урда: историја на рецепти

Велигден е симбол на победата на христијанството над смртта и потсетува на вечен живот.

Велигденско урда за православните христијани го симболизира Гробот во кој воскресна Христос. Симболите прикажани на страните на Велигден се од големо значење. Симболиката „XB“ значи дека Христос Воскресна, цвеќиња и досадно - почеток на животот, копје - победа. Треба да готвите Велигден следејќи ги сите традиции. Во манастирите, целиот процес е придружен со посебна молитва.

Формата за Велигден се нарекува пасочна, во античко време нејзините димензии се движеа од 16 см до 23 см. Изработена е од дрво, додека ги врежуваше потребните симболи на внатрешноста на пирамидата.

Затоа, Велигден е симбол на радост, вечен живот, среќа.

кралски

Како да се готви урда Велигден

Постојат многу рецепти за подготовка на ова вкусно јадење, ние ќе ви кажам за два главни вида.

Редовен Велигден

За да направите јадење, земете:

 • 1,5 кг урда;
 • 600 гр павлака;
 • 300 гр шеќер;
 • 300 гр путер;
 • 300 гр крем, по можност густ;
 • 7 жолчки;
 • 1 вреќа ванилин;
 • малку сол;
 • 100 гр сушено овошје или ореви.
 1. Ставете ја урдата под преса за да ја исцедите вишокот на влага.
 2. Поминете го подготвениот производ низ сито.
 3. Избришете ги жолчките со шеќер што е можно повеќе.
 4. Постепено додавајте крем, жолчки, ванилин, мек путер, суво овошје или ореви.
 5. Измешајте сè и ставете пасочни.
 6. Ставете крпа на врвот и ставете тежина на врвот. Оставете Велигден на ладно место некое време.

Велигден е подготвен!

Велигден3

Крем од Велигден

За да направите јадење, земете:

 • 1,5 кг урда;
 • 250 гр путер;
 • 3 јајца;
 • 350 гр павлака;
 • малку сол.
 1. Ставете ја урдата под преса за да ја исцедите вишокот на влага.
 2. Избришете ја подготвената маса низ сито.
 3. Комбинирајте путер, 2 јајца, павлака и загревајте додека не врие.
 4. Истурете ја добиената мешавина во подготвеното урда.
 5. Постепено додавајте сол и друго јајце.
 6. Добро измешајте ја смесата додека не се изедначи, ставете ја во калап и ставете ја под угнетување.
 7. Оставете Велигден на ладно место некое време.

Велигден е подготвен!

заварн

Како се прави велигденско урда во манастир: стар рецепт

Во манастирите, рецептот за подготовка на Велигден практично не се разликува од оние што ги готвиме дома. Главната работа е да се прочита посебна молитва пред почетокот на ритуалот.

Велигденски рецепт од манастирот.

За да направите јадење, земете:

 • 1,5 кг урда со малку маснотии;
 • 600 гр павлака;
 • 300 гр шеќер;
 • 300 гр путер;
 • 7 јајца;
 • 1 вреќа ванилин;
 • сол;
 • 100 гр морско оревче.
 1. Ставете ја урдата под преса за да ја исцедите вишокот на влага.
 2. Избришете ја подготвената маса низ сито.
 3. Измешајте путер, павлака, урда, јајца и топлина. Не дозволувајте смесата да зоврие, веднаш штом го забележите првиот меур, тргнете ја од оган.
 4. Додека продолжувате да мешате, оставете ја смесата малку да се излади и додадете ванилин, шеќер и морско оревче.
 5. Ставете ја готовата маса во пасохни и оставете ја на студ под угнетување 4 часа.

За декорација, можете да користите чоколадо, мармалад, лижавчиња.

монаст

Како да готвите видео за Велигден дома

За повеќе информации за тоа како правилно да подготвите вкусен Велигден, ќе научите од видеото што ви го нудиме.

Слични написи

Остави одговор