Дома убавина Како да се обојат веѓите со кана

Хена е природен и безбеден лек што жените го користеле како боја на коса уште од античко време. Во последниве години, Хена почна да се користи како супстанца за тонирање на веѓите.

Дали е можно да се обојат веѓите со кана

Сликарство веѓитесо природна хена е постапка во која влакната се затемнети со растителен пигмент добиен од лисјата на кана или без трн лазонија. Лисјата на ова растение се сушат и потоа се добива од нив природна боја. Оваа боја често се користи за да се насликаат кадрици во одредена боја или да се насликаат разни шари на телото.

x1

Оваа постапка е препознаена како целосно безопасна техника за прилагодување на линијата на раст и густината на косата. Честичките за боење не можат да навлезат во епидермисот и не му штетат. Неколку недели по постапката на боење, бојата се мие без никаков напор.

Хена или боја на веѓи - што е подобро

Постојат различни начини да им ја дадете посакуваната боја на веѓите. Претежно се користи боење со природна кана или хемиска боја. Секој од овие методи има свои предности или недостатоци.

Кои се предностите на боење со природна боја - Хена:

 • Овој метод е апсолутно безбеден. Природни бои е дозволено да се користат дури и во случај на бременост или доење. Хена многу ретко предизвикува алергиска реакција и практично нема контраиндикации. Само во многу ретки случаи може да се појави црвенило на епидермисот. Но, дури и во овој случај, природниот тен се враќа по неколку часа.
 • Со помош на прав од кана, додавајќи друга природна боја на басма, можете да добиете која било сенка на природната палета на бои, од светло-црвена до интензивно кафеава.
 • Боење на коса со природна боја не зазема многу време и лесно се прави самостојно. Прашањето е многу поедноставено ако е достапен посебен образец со посакуваната форма на веѓите.
 • Ако резултатот од манипулацијата не е задоволителен, тогаш Хена може едноставно да се измие, ако постапите правилно и ги користите вистинските средства.

x2

Предности од користењето на хемиска боја:

 • Резултатот од постапката ќе трае малку подолго - до 1 месец, бидејќи пигментите за боење во овој случај продираат во длабочините на влакната.
 • Бојата е полесна за употреба, не е потребно да се одржуваат одредени пропорции, како што е случајот со Хена. Бојата едноставно се шири рамномерно преку површината на веѓата.
 • Хемиска боја ќе делува подеднакво на веѓите од која било боја, без оглед на природната нијанса на косата. Хена, од друга страна, дејствува различно на различни веѓи: со зголемување на дебелината на влакната, интензитетот на боење се намалува.

x5

Како и да е, според експертите, подобро е да се користи природна безбедна боја. На крајот на краиштата, таквото боење не само што ја дава посакуваната боја, туку се грижи и за влакната, го подобрува нивниот раст и ги зајакнува.

Колку често да се обојат веѓите со кана

Постапката за боење можете да ја извршите со природна боја по потреба, во зависност од тоа колку брзо ќе се измие резултатот од претходното боење. Како што покажува практиката, ова се случува еднаш на секои две или четири недели.

Ако сликате веѓитесе спроведува редовно, а потоа од време на време се бара да се даде на веѓите одмор. Во овој период, на влакната им се препорачува да се подмачкуваат со негување масла или крем.

Како правилно да ги обоите веѓите со кана

Кога ја спроведувате постапката самостојно, пред боење, кожата мора да се исчисти од козметика и да се обезмасти. Потоа земаат мал дел од кана и ја разредуваат со топла, но не врела вода во керамичко или пластично јадење. Завршената мешавина треба да има густа конзистентност на пасти. Садовите со Хена се покриени со фолија и оставени неколку часа.

x3

Техниката на боење на веѓите изгледа вака:

 • Прво, треба да нацртате преглед со отстранување на сите непотребни влакна со пинцети.
 • Потоа кожата века челото во близина на веѓите е размачкано со мрсен вазелин или крем за да не ги наслика случајно.
 • Прво, составот за боење мора да се нанесе на краевите од двете страни, по што средината е насликана, и на крај, пигментот се нанесува на предната страна. веѓите... Покрај тоа, колку е погуст слојот на материјата, толку посветла ќе биде сенката.
 • Времето на изложеност на Хена треба да биде најмалку 40 минути, по што сувиот состав за боење се отстранува со памучна подлога.
 • Конечно насликани веѓитеможе да се подмачка со кое било козметичко масло за зајакнување и сјај.

Слични написи

Остави одговор