Дома убавина Како да се насликаат веѓите со сенки

Одамна помина времето кога тенки, скиснати веѓи беа во мода. Сега природноста е во прилог, така што веѓите треба да бидат широки и густи. Ако природата лиши од густината на влакната, тогаш козметиката ќе дојде на помош, на пример, специјални сенки.

Како да изберете сенка за веѓи

Изборот на козметика во современите продавници е многу широк, па затоа изборот на вистинскиот производ не е толку лесна работа. Редовната сенка за очи нема да работи за оваа задача. Needе треба да купите специјални сенки дизајнирани специјално за веѓите.

t2

Потребните сенки се во следнава форма:

  • Дебел молив со восок во предност. Оваа супстанца ја прави сенката за очи потрајни и спречува случајно размачкување. Со мрсен дермис, таков молив не може да се користи.
  • Сувата сенка за очи е најпопуларна и може да се најде во која било продавница. Вклучена е специјална четка со сенките, што го поедноставува процесот на сликање.
  • Течната сенка за очи е најтрајната опција. Со нивна помош, вие не само што може да ја примените саканата боја, туку и да ги моделирате веѓите, доколку е потребно, да ја поправите насоката на нивниот раст.

Најдобро е да купите сенки без сјај, мат нијанси. Шминкасо ваква козметика ќе биде соодветно да се погледне и во дневната верзија и за вечерното излегување. При избор на сенка, најдобро е да се фокусирате на бојата на косата, избирајќи сенки еден или најмногу два тона потемни од вашите сопствени кадрици.

Како правилно да се насликаат веѓите со сенки

Освен избраниот сенкиза боење, ќе ви треба специјална четка со засечен раб. Неговиот куп може да биде или природен или синтетички. Во првиот случај, засенувањето ќе се покаже помеко, а во вториот, веѓите ќе бидат јасно проследени.

t1

За да направите резултатот од шминката да трае подолго, ќе треба да го поправите со специјална гелили восок. Се нанесува со специјална четка или едноставно со прстите, допирајќи ги само влакната, бидејќи супстанцијата ќе се стопи на површината на епидермисот.

Пред да ги обојат веѓите, треба да им се даде убава форма, што зависи од обликот на лицето. На пример, со заоблено лице, хоризонталните малку закривени линии на веѓите ќе изгледаат хармонично, за лице во форма на квадрат, соодветни се веѓите со искачување со висок пораст, за овална триаголна форма подобро е да се прават кружни растечки веѓи. Со овално лице, можете да користите какви било веѓи.

t3

Ако веѓите сè уште немаат идеална форма, тогаш за прв пат можете да ги организирате во салон за убавина. Во иднина, резултатот од работата на искусен козметик ќе треба да се одржува самостојно, од време на време отстранувајќи ги непотребните влакна.

Шминка за веѓи со сенки се изведува на следниов начин:

  • Со чиста четка, влакната на веѓите се чешлаат во насока на нивниот раст. Тогаш резултатот се проценува визуелно и, доколку е потребно, влакната што се исфрлени од општата форма се извлекуваат со пинцети. Пред ова, кожата мора да се дезинфицира со специјален агенс или медицински алкохол.
  • По корекцијата, кожата во областа на веѓите се навлажнува со крем со ефект на подмладување и чека целосно да се апсорбира. Овој мал трик ќе овозможи пигментот да легне помеко и резултатот ќе биде потраен.
  • За да се поедностави задачата, контурата на веѓите може да се оцрта со мек беж молив или сенки во боја на месо.
  • Тогаш веѓата е обоена, почнувајќи од главата и постепено се движи кон опашката, дејствувајќи нежно со мали потези. Со особено внимание, треба да ја разработите областа на пауза на веѓата. Во овој момент, четката мора да се држи под агол на површината на дермисот, нанесувајќи ја сенката во неколку фази. Вишокот средства се отстранува со засенчување и чешлање во насока на раст.
  • Последниот чекор ќе биде да се нанесе лесен коректор во областа на веѓите. Ова ќе ги направи веѓите поконтрастни.

Слични написи

Остави одговор