Дома Здравје Како да направите цревата да работат

Многу болести се поврзани со "слаба" функција на дебелото црево. Пациентите, обидувајќи се да ги излечат, не секогаш ја бараат основната причина за патологијата. На секои 10 жители на планетата страдаат од нарушувања на гастроинтестиналниот тракт, особено во зима. Ова се случува затоа што прилично антички одбранбен механизам „работи“ - во студената сезона, едно лице интуитивно почнува да конзумира повеќе масна и калорична храна, на крајот добива проблеми со варењето на храната: запек, тежина во стомакот и гасови. На овие симптоми често им се додава гадење и слаб апетит, се појавуваат проблеми со кожата, настинки и алергиски реакции.

Како да се исчистат цревата

загадено црево

Лице со нарушувања на гастроинтестиналниот тракт има земен тен и прилично лошо здравје, тој често „слуша“ лош здив, дури и по миењето на забите. Токсините содржани во слабо варената храна, со кои цревата се затнати долго време, влегуваат во крвотокот и се носат низ целото тело, труејќи ги апсолутно сите органи и ткива, а со тоа предизвикува развој на разни патологии.

Пред да се применат разни методи за чистење на цревата, потребно е да се подложи на целосен медицински преглед, кој ќе открие присуство или отсуство на сериозни болести кои ја нарушуваат природната работа на гастроинтестиналниот тракт. Ако не се идентификуваат патолошки процеси и не е потребна терапија со лекови, можете да се обидете сами да ги исчистите цревата. Најчесто, за ова се користи најчестиот и достапен метод - клизма. Но, треба да се запомни дека овој метод не треба да се користи редовно - заедно со измет од цревата, корисната микрофлора е исто така "измиена".

Дебелото црево може да се исчисти со лаксативи. Таквите лекови помагаат да се зајакне подвижноста на цревата и да се зголеми лачењето на слуз. Но, и тука има некои нијанси - лаксативите, особено земени неконтролирано и без консултација со лекар, можат да предизвикаат сериозна штета на човечкото тело: тие предизвикуваат дијареја, а во некои случаи и конвулзии.

Постојат и средства за чистење на дебелото црево кои делуваат понежно и се погодни дури и за мали деца:

  1. Користење на растително масло. Компонентите што ги сочинуваат маслата ја омекнуваат столицата и значително го олеснуваат нивното движење низ дебелото црево. За возрасен, потребната доза на масло е 1 лажица масло. лажица, детето е доволно 1 лажиче Лажици. Маслото мора да се пие ноќе, по што се препорачува да не јадете ништо.
  2. Може да се користат ентеросорбенти, од кои најчест е активниот јаглен. Ефикасно ги чисти цревата од штетни токсини, акумулирани гасови, па дури и алергени. Препорачаната доза на активиран јаглерод за возрасно лице е 1 таблета на 10 кг телесна тежина. Таблетите треба да се земаат ноќе.
  3. За итно чистење на цревата, можете да го користите методот за чистење на вода. За да го направите ова, наутро, на празен стомак, треба да пиете 1-2 литри вода со сол растворена во неа. Лушпа од сено трева е исто така погодна за чистење, само што треба да се зема навечер, неколку часа по јадење.

Покрај чистењето, за нормално функционирање на гастроинтестиналниот тракт, потребно е и рационализирање на исхраната и зголемување на нивото на физичка активност.

Како да направите цревата да работат

maxresdefault

Со чест запек, страда цревната микрофлора - активната репродукција на патогени микроорганизми предизвикува процеси на распаѓање и ферментација, што доведува до развој на дисбиоза и нагло намалување на општиот имунитет на телото. Затоа, по висококвалитетно чистење, цревата мора да бидат "правилно програмирани", односно да се утврди неговата нормална функционалност. За да го направите ова, мора да ја следите правилната диета, јадејќи повеќе храна богата со растителни влакна. Покрај тоа, треба да пиете повеќе вода - најмалку 2 литри на ден. Јадењето по строг распоред може да ги „обучи“ цревата да се испразнат доволно редовно, а со тоа да се избегне запек. Дури и промена на животниот стандард - зголемување на физичката активност и зголемување на физичката активност, како и долгите прошетки на свеж воздух, може значително да го подобри функционирањето на целиот гастроинтестинален тракт.

Храната „штетна“ за цревата треба целосно да се исклучи од исхраната - понекогаш ова е сосема доволно за нормализирање на дигестивниот тракт. Производите од брашно од бело пченица и слатките колачи не треба да се користат премногу. Колбаси, пушење и солење, свежо млеко, кафе и какао, газирани пијалоци и алкохол, исто така, предизвикуваат сериозни потешкотии во процесот на варење на храната, со што се нарушува природната интестинална подвижност.

Храна за подобрување на работата на цревата

produkty-poleznye-dlya-kishechnika

Најдобри природни „исцелители“ за цревата се ферментирани млечни производи, кои значително ја лекуваат микрофлората и на тенкото и на дебелото црево и спречуваат размножување на патогени бактерии кои влегуваат во неа со храна. Затоа, се смета за многу корисно и ефикасно да пиете чаша кефир, јогурт, ферментирано печено млеко или да јадете малку природен јогурт навечер.

Се разбира, треба да вклучите повеќе суров зеленчук во исхраната - моркови, цвекло, зелка. Салатите од зеленчук треба да бидат зачинети не со мајонез, туку со растително масло и сок од лимон. Од житарки корисно е да се јаде леќата и овес, и од слатки - суво овошје, ореви и мед. Се разбира, не заборавајте за свежи билки. Лебот најдобро се јаде без квасец и цели зрна.

Кога работата на цревата е целосно прилагодена, правилната исхрана и активниот животен стил сепак треба да останат единствениот правилен избор - само во овој случај дигестивниот тракт ќе работи „како часовник“, а расположението секогаш ќе биде радосно.

Слични написи

Остави одговор