Дома Семејство и дом Деца Како да се опреми расадник

Со доаѓањето на бебеима потреба да му се организира личен простор. Некои родители ја подготвуваат просторијата за бебето дури и пред неговото раѓање, додека други почнуваат да размислуваат за тоа како што расте нивното дете. И тука многу од нив често поставуваат прашања: како е погодно да се организира просторот во расадникот и кои работи да се постават во него? Нашата статија ќе ви помогне да одговорите на нив.

Мала детска соба: како да се опреми

design_malenkoi_detskoy_komnaty_dlya_devochki

Детската соба е едно од најпознатите мултифункционални места во куќата, бидејќи во неа бебе спие, претстави, се развива, ги носи своите пријатели таму. Затоа, пред сè, треба да биде удобно, безбедно и, се разбира, да го задоволи вашето бебе.

Обично, родителите почнуваат да го опремуваат расадникот кога детето ќе наполни 3-4 години. На оваа возраст, децата почнуваат да се однесуваат посамостојно и повеќе не им е потребно присуството на нивната мајка, особено ноќе.

За жал, современите услови за живеење во станбени згради не дозволуваат да се одвои голем простор за тоа, и тука е многу важно внимателно да размислите како правилно да го користите секој сантиметар од расположивиот простор.

Точната шема на бои ќе помогне да се зголеми визуелно мал расадник:

  • Изберете светли бои на боја и позадина за вашите идови. Во исто време, разредете ги со светли "точки" или слики со вашите омилени ликови од бајките.
  • Направете таванот бел, и ако е истегнат, тогаш сјаен - оваа техника ќе помогне да се направи просторијата малку повисока.

Фокусирајте се на возраста бебе: од психолошка гледна точка, до 7 години, светлите бои подобро се перципираат, а после тоа - помирни тонови.

Сега да разговараме за мебел - тој треба да биде компактен, тесен и висок, но да не го достигнува таванот. Обидете се да го ограничите бројот на отворени полици, бидејќи тие имаат тенденција да бидат „креативни“ неред и да се акумулира вишок прашина. Дајте предност на ормани со заклучени врати и разни системи за складирање на играчки.

Креветот е еден од најважните делови на расадникот. Денес, моделите се многу популарни, чие дно е опремено со еден или повеќе редови кутии за складирање.

Друга опција е кревет на кревет, каде што честопати местото од горниот или долниот дел е опремено со ормани и полици. И, ако имате две деца, тогаш не можете без неа.

114579

Можете да земете трансформирачки кревет што "крие" во wallsидовите или станува работна маса за еден ден.

Работното место е работна маса и стол, како и ноќни маси и полици за чување учебници, тетратки и друга галантерија. Комплексот е многу рационален, комбиниран со место за спиење.

мансарда-кревети-работни маси-07

Во мала расадник, можете и треба да најдете место за игралиште и спортски „остров“, особено затоа што theидната лента и висечкото јаже најчесто се наоѓаат долж wallидот.

Користете скриени „резерви“ за чување играчки и други работи - место под прозорецот, во аглите и под креветот.

Детска соба во еднособен стан

Ако просторот за родителите и бебето е ограничен на само една просторија, тоа не е проблем. Дури и во такви тесни услови, можете да го опремите вашето дете со свое место - детски агол.

det08

Детско катче во станот

Важно е тука правилно да се подели просторијата во зони за возрасни и деца. Ова може да се направи на следниве начини:

  • Импровизирани партиции: екрани, завеси, фиоки или отворени полици.
  • Кат од различни нивоа - изградете низок подиум за детскиот агол и прилагодете ја својата ниша за складирање работи.
  • Осветлување: покрај еден заеднички лустер, користете ситни и wallидни ламби, подни ламби.
  • Соберете завршни материјали со различен дизајн и текстура.
  • За пространи студиски апартмани, можно е да се разликува со изградба на дополнителен wallид од гипс картон.

Не заборавајте дека за деца треба да го опремите најсветлиот дел од собата, бидејќи природната светлина е многу добра за очите.

5603c8f8699fa

2015-08-08_104003

71fc0d3906090e0d752e702142eb624a

Детска соба за момче

Момчињата по природа се палави и несигурни, па просторијата за нив треба да биде пространа и функционална.

Сложените и сложени идеи за дизајн нема да работат тука. Треба да изберете едноставни „момчешки“ теми, како што се наутички или спортски.

бебе-соба-идеи-за-момчиња-фотографии

Главното правило е дека колку помалку мебел, толку подобро, бидејќи на детето му треба простор за активни игри. Вградена гардероба, кревет, неколку мали полици за книги и играчки, работна површина за ученик - тоа е сè што ви треба.

Треба да биде изработена од еколошки материјали, но кои лесно се мијат од детската креативност. Пожелно е просторијата да има минимум остри агли.

Спортско катче ќе биде многу интересно и корисно за момчето, па обидете се да бидете сигурни дека ќе најдете место за него.

detskay-sport-5

Детска соба за девојчиња

Кога украсувате расадник за мала принцеза, многу е важно да одолеете на искушенијата да го направите ентериерот претрупан розов со бесконечен број важничене и возбудувања. Не заборавајте - просторијата треба да биде пространа, вклучително и за детската фантазија.

Подобро е да се направат wallsидовите светлосен сенка, на пример, млечно или беж, но нагласете еден од нив со светли бои или позадина.

прима3

АМБЕРЛИ КУКА КУUSА3-1500х997

Треба да има точно иста количина мебел во собата на девојчето како и во расадникот на момчето. Само најважните. Не го натрупувајте вашиот простор со безброј ормани и полици.

Размислете за осветлувањето добро, истакнете ја секоја област со посебна ламба: над креветот, во работната површина, покрај огледалото.

Расадникот можете да го направите светла со помош на текстил: светли перници и покривки, оригинални завеси, подни килими и други детали.

Детска соба: идеи

Ви го доставуваме вашето внимание неколку примери на тематски дизајн за детска соба.

Внатрешност на детска соба за момчиња од различна возраст

тема_7

Детски соби-за-момчиња

простор-соба-02

25_Cia_International_ Здраво_Кити

100843_3

dvorec-v-detskoy-komnate

жилав-расного-цвета

Слични написи
0 412

Остави одговор