Дома Семејство и дом Деца Како да облечете дете за испуштање

Најубавото нешто во животот на секое семејство е раѓање на дете. И кога ќе дојде моментот да ги напуштат wallsидовите на болницата, неискусните родители се прашуваат како најдобро да го облечат бебето за испуштање. Особено за ова, постојат неколку едноставни правила кои ќе помогнат да се подготви бебето за објавување.

Општи правила за облекување на дете за испуштање

  1. Кога облекувате дете, не заборавајте да го соберете на ист начин како и вие, но не заборавајте за дополнителна облека. Бебињата се склони не само на настинки и хипотермија, туку и на прегревање. Затоа, фокусирајте се повеќе на времето и сезоната во која бебето ги напушта wallsидовите на болницата.
  2. Првата облека треба да се избере главно од природни ткаенини со соодветни бои.
  3. Облеката на бебето секогаш треба да се избере според сезоната за да не замрзне бебето и да не се чувствува жешко.
  4. Обидете се да ги соберете работите во големина, така што детето ќе се чувствува удобно, ништо не го дроби, не трие и не е премногу големо. Погодноста е на прво место!

Сега ајде да дознаеме како да собереме дете за празнење во различни сезони.

d38c9280e35a57f83be10419ba489ba1

Што да носите дете за празнење во зима

Ако вашето бебе ги напушти wallsидовите на болницата во зима, тогаш треба да се грижите за неговата долна облека. Детето мора да биде облечено во ромпер или боди со ромпер, мора да има капа и чорапи.

Од горе е подобро да носите волнено или руно одело, комбинезон со топли чорапи (по можност плетени) и капа. После тоа, бебето е завиткано во камила или друго топло ќебе на полиестер за полнење, врзано со убава лента.

Но, во современиот свет, родителите почесто купуваат специјални празнични коверти за бебиња. Обично, ваквите коверти се неверојатно убави: со чипка, возбудувања и шари, но практичноста на таквата облека остава многу да се посакува. Затоа, младите родители претпочитаат разни изолирани коверти.

Загрејте го пликот

Долу ќе помогне да се загрее, а горната ткаенина од таков плик ќе помогне да се избегне влажнење и дување, што ќе му обезбеди на вашето бебе удобност. Пликовите надолу се многу практични и се погодни и за зимата и за есента. Во таков плик, детето секогаш ќе биде пријатно, а мајката ќе биде мирна.

Топол плик на овча кожа

Незаменлива работа за модерна мајка. Не само што ќе ви служи многу долго време, туку е и мултифункционален. Овчовиот коверт може да се користи како покривка за стапалата на бебето при одење, како пријатна и пријатна подлога за санки или како подлога за менување.

Комбинезони

Секогаш практично и пријатно. Друг вид комбинезони - трансформатори, на врвот на нивната популарност. Ова е еден вид торба со прерамки, во која бебето слободно ги движи нозете. Истиот комбинезон лесно може да се трансформира во гаќички благодарение на системот на брави и копчиња.

vypiska031_1

Како да облечете дете за испуштање во пролет

Во пролет, како и во другите периоди од годината, детето треба да биде облечено само за времето. Ако е топло надвор, вашето дете може да биде облечено во памучни ромпери и комбинезон од руно / волна. Не заборавајте за чорапите и капа. Децата многу сакаат памучна облека, удобно им е во тоа. Овозможува кожата да дише и истовремено ја одржува топла.

Колку е постудено надвор, толку е потопло што треба да го облечете вашето бебе. Додадете блузи, топли комбинезони, завиткајте го бебето во ќебиња или ќебиња. Бидете сигурни дека сите работи ја одржуваат својата оптимална телесна температура. Прегревањето нема да влијае на состојбата на детето на најдобар начин.

6e9b93375381a3c6cd104680d8b866da

Што да носите дете за празнење во текот на летото

Летото е одлично време за отпуштање на бебето. Сепак, дури и во топла сезона, родителите се загрижени дека детето може да настине и да започне да го облекува бебето како во зима. Но, ова не треба да се направи. Со оглед на тоа што бебињата се склони на прегревање, овој пристап само ќе предизвика развој на проблеми.

Во лето, доволно е бебето да стави пелена, боди, „мало човече“ или долна кошула со панталони. Обавезно носете чорапи и капа. Во продавниците за детска облека има широк избор на летни коверти. Затоа, ако сте приврзаници на класиците, можете да го завиткате вашето бебе во празнично ќебе од тантела.

Некои родители користат извонреден креативен пристап и купуваат оригинални носии и лесни фустани за своето бебе. Без оглед на вашиот избор, секогаш запомнете дека облеката треба да биде направена само од природни меки ткаенини, за бебето да биде пријатно, а вие да се чувствувате пријатно! Во секое време од годината, дури и во жешките летни денови, детето мора да носи чорапи и капа.

Денес, трговците на мало им нудат на родителите готови комплети за празнење, кои вклучуваат и стандардна облека и костуми за фенси фустани. Овие можат да бидат палта за момчиња, или шик фустани за мали принцези. Покрај тоа, цената на таквите одела не е секогаш забрана, почесто тие се прифатливи и многу погодни опции.

Сите горенаведени ќе ви помогнат да го соберете вашето бебе и како да го подготвите за испуштање. Пред облеката да го допре телото на бебето, не заборавајте да ја измиете со детски сапун и да ги испеглате темелно. На полиците на продавниците, луѓето ги допираат работите, проверувајќи го квалитетот, а со тоа не само што ги валкаат, туку исто така пренесуваат микроби во облеката, што може да предизвика алергиски болести, па дури и болести во трошките.

Како да облечете дете за испуштање во зима: видео

Слични написи
0 412

Остави одговор