Дома Семејство и дом Деца Како да се одвикне бебето од шише

Порано или подоцна, секој родител се соочува со проблем да го одвикне бебето од шишето. Ако бебето било исклучиво доено, процесот на преминување во чаши и чаши е мирен. Но, децата, навикнати на шишиња за време на вештачко хранење, категорично одбиваат да ја менуваат својата лажна играчка, со која се истура и храна. Што да се стори во таква ситуација? Која е најдобрата возраст да се започне одвикнување?

Кое време ви е потребно за да го одвикнете бебето од шишето

Научниците докажаа дека децата кои одбиваат да јадат од шише на возраст од 1,5-2 години често страдаат од дебелина. Покрај тоа, првите знаци се забележуваат уште на 5-годишна возраст. Во студијата учествувале и бебиња кои по 1 година воопшто не користат шише како контејнер за храна. Овие деца се поактивни и не се склони кон прејадување, соодветно, на дебелина.

Skolko-sedaet-novorozhdennyj

Според психолозите, одвикнувањето од шише треба внимателно да се испланира. Важна улога игра не само возраста, туку и емоционалната состојба на детето. Врз основа на овие фактори, потребно е да се избере погодно време.

Главните знаци кои покажуваат дека детето е подготвено да се откаже од шишето се:

 • Способноста на детето да седи независно, да држи лажица и чаша (приближно на 10-12 месеци). Се разбира, бебето веројатно нема да може да јаде уредно самостојно, но пиењето од пластична или која било друга лесна чаша нема да биде тешко.

малшиш-кушает-сам

 • Отпорен на стрес. Рефлексот на цицање е начин на смирување на детето. Соодветно на тоа, штом бебето најде други начини да му помогне да се справи со стресот и вознемиреноста, може постепено да започнете да се одвикнувате од шишето.

Исто така, родителите треба да бидат свесни дека долготрајната употреба на шишето може да доведе до промени во залак и да предизвика зависност од брадавицата, дури и ако нема ништо во контејнерот.

Како да се одвикне бебето од шише

За бебињата е многу тешко да се откажат од веќе воспоставената навика. Овој процес е често многу болен: бебињата плачат, хистеричнои се каприциозни. Затоа, родителите треба да најдат индивидуален пристап кон своето дете. За да се справите со ваквите сериозни промени во животот на трошките, ќе ви помогнат следниве совети:

 • Одвикнувањето од шише не треба да се совпаѓа со други кардинални промени во животот на детето (движење, долго одвојување од родителите, изглед на друго дете, итн.).
 • Процесот треба да биде постепен. Прво, не треба да го земате шишето на прошетки, а потоа да го криете некое време дома, нудејќи алтернатива - убава и светла кригла.
 • Детето може да избере алтернативна опција - кригла за пиење. Визуелно, тоа е многу слично на шише, но мора да пиете како од чаша.

Прекрасно бебе седи на стол и пие од чаша

 • Убави детски јадења со омилени ликови ќе ви овозможат да научите не само да пиете во кригла, туку и да му помогнете на вашето дете да јаде каша со лажица од привлечна чинија. Така, бебето ќе разбере дека можете да јадете не само од шишето и овој процес не станува помалку интересен.
 • Важно е да му се даде на детето слобода на избор, но во исто време, контролирање на процесот. На пример, можете да истурите обична вода во шише, и да направите компот во чаша. Откако ги пробал двата пијалаци, детето ќе разбере дека компотот е повкусен.
 • Ако бебето не е многу jeубоморно на своите работи, можете да организирате ревијално одбивање на шишето. За да го направите ова, треба да одите во посета каде што има мало дете и да му дадете шише. Важно е да се пофали бебето за таков дарежлив подарок, така што тој ја разбира важноста на неговото дејствување.
 • Можете исто така да му помогнете на детето со целото семејство. За да го направите ова, доволно е да ги купите истите чаши за секого и да пиете само од нив. Но, важно е да не се дозволи употреба на сокови, газирани пијалоци од шишиња, бидејќи бебето ќе повтори и процесот на одвикнување може да се одложи многу.

Нема смисла да се чека инстант резултат. Колку е постаро детето, толку потешко ќе се справи со промените во неговите навики.

Како да го одвикнете вашето бебе од ноќно шише

Ако во текот на денот децата периодично едноставно забораваат на шишињата, тогаш во текот на ноќта проблемот станува поитно.

Ovingубов родители со тажно бебе во кревет

Така што детето не доживее стрес, треба да ги следите следниве препораки на психолози:

 • одвикнување од хранење со ноќно шише е последното нешто;
 • создадете удобни услови за спиење, така што детето не е жешко и жедно;
 • понудете му на бебето алтернатива - пијте низ убава слама;
 • не давајте на вашето бебе храна што ве жедни за вечера: солена, кисела, скробна храна, итн .;
 • даде само вода за пиење;
 • обидете се да го свртите вниманието на детето кон играчки, песна, бајка итн.;
 • исечете голема дупка на брадавицата на шишето преку која едноставно ќе се излее вода.

Се разбира, на прв поглед, се чини дека следењето на овие препораки е многу едноставно. Но, децата, покажувајќи го својот карактер, почнуваат да манипулираат со своите родители и каприци за да постигнат сè што сакаат. Треба да бидете малку трпеливи и да му покажете на бебето дека нема помалку интересни контејнери од шишињата. Покажана упорност 2-3 дена, сепак ќе биде можно еднаш и засекогаш да се одвикне детето од шишето.

Слични написи
0 412

0 420

Остави одговор