Дома убавина Коса Како да ја обоите косата природно

Многу е тешко да се врати косата во нејзината природна боја. Подобро е во овој случај да контактирате со мајстор кој може да ги избере вистинските бои. Покрај тоа, средствата со кои е произведено е од голема важност. боење на косатапорано На пример, нема да можете да ја промените нијансата на вашата коса ако сте користеле кана. А сепак, како да ја обоите косата во природни тонови, ќе ви кажеме подолу.

Како да се обои темна коса природна

коса1

Ако сакаш боја на темна косаво светли нијанси, поблиску до природната боја, знаете, императив е да се отстранат претходните бои од косата. Ова во голема мера ќе го забрза процесот на боење.

Во една постапка, нема да успеете. За да избегнете претерано оштетување на вашата коса, бидете трпеливи. Ако постојано сте користеле темни бои, тогаш толку многу се собрало на краевите на вашата коса што ќе биде многу тешко да се измие. Во овој случај, подобро е да ги исечете краевите на косата.

Постапката за миење на косата се спроведува неколку пати. Внимателно прочитајте ги упатствата и започнете со работа. Боењето на косата најдобро се прави следниот ден по миењето. За почеток, живејте на тоновите поблиску до светло-кафеавите нијанси. Да постигне резултат русаможе следниот пат.

По боење, обидете се да користите специјални шампони и регенератори кои можат да ја навлажнат сувата коса.

Како да се обои светло-кафеава коса природна

рус

Некои сметаат дека светло-кафеавата боја е малку здодевна и се обидуваат да ја оживеат на секој можен начин. За да ја обоите таквата коса во природни нијанси, можете да користите не само хемиски бои, туку и народни лекови. На пример, лушпа од камилица ќе и даде на вашата коса природна златна нијанса.

Ако, сепак, одлучите радикално да ја промените бојата на косата, користете боја што се разликува од вашата коса не повеќе од 2 тони. Сесија за боење може да се направи дома, но ова е малку ризично, бидејќи може да не излезе точно во бојата за која сте сонувале. Само господар ќе може точно да ги одреди боите што не се доволни во структурата на косата.

Можеби нема да можете да го постигнете посакуваниот резултат прв пат и ќе треба Да се ​​фарба косатадо 4 пати со одредена фреквенција.

Не заборавајте за квалитетна нега на коса. Вистинските производи ќе помогнат да и дадете природна убавина на вашата коса.

Како да се обои изветвена коса природно

коса3

 

Во овој случај, подобро е да контактирате со специјалист кој ќе може точно да утврди кој пигмент и недостасува на косата за да се добие оваа или онаа нијанса.

Скоро на сите изветвена коса им е потребна посебна грижа. Не сликајте веднаш по промена на бојата. Треба да почекате најмалку 14 дена додека косата малку се опорави. За тоа време, обидете се внимателно да се грижите за вашата коса, правејќи соодветни маски. Ако треба да го отстраните жолтиот тон, користете специјални тонери или шампони.

И само по реставрацијата на косата, можете да продолжите на следниот чекор - боење.

Од првата постапка, бојата е слабо задржана на косата, па затоа е неопходно да се спроведат неколку сесии. Природните нијанси се најдобро прилагодени за овие постапки. Премногу светли бои брзо се мијат од косата.

Обидете се да извршите боење на косата во салони, господарот секогаш ќе може да ги избере најрелевантните нијанси и нежна опција за коса за вас.

Слични написи

Остави одговор