Дома Семејство и дом Рецепти Како да се готви адџика

Кавкаскиот сос наречен „адџика“ во кујната на нашата земја претрпе некои промени. Сепак, тие не ги допреа основните компоненти. Аџика ја задржа својата неповторлива арома и неверојатен вкус.

Аџика за зима

Ако готвите адџикуспоред класичниот рецепт, совршено ќе надополни различни јадења со месо. Аџика е особено вкусна со месопржени над јаглен и пушеле колбаси.

a2

Компоненти за традиционална адџика:

 • 2 кг црвени пиперки.
 • 700 гр пиперка.
 • 600 гр мечки со лута пиперка.
 • 400 гр лук.
 • Половина чаша суви зачини (хме-сунели, семе од копра, коријандер).
 • 5 големи лажици крупна сол.
 • Половина куп билка од цилинтро.
 • 4 големи лажици 9% оцет.
 1. Сите пиперки треба темелно да се измијат и да се исушат.
 2. Извадете ги пиперките од стебленцата и семето, а од лутите пиперки извадете ги само стебленцата. Семето мора да се остави за да и се даде на готовата адџика максимална острина.
 3. Лукот треба да се излупи и расклопи во каранфилче.
 4. Сите зеленчуци мора да се мелат двапати за да се добие хомогена маса. Потоа се додаваат сите други состојки.
 5. Подготвената смеса се става на мал оган и се става да зоврие. Веднаш штом ќе започне со вриење, греењето е исклучено и производот се поставува во претходно стерилизирани тегли.
 6. Цврсто запечатени, банките се испраќаат за складирање.

Аџика подготвена според овој рецепт може да го задржи целиот свој вкус доколку е правилно чувана до шест месеци.

Аџика од домат и лук

Ако одлучите да готвите адџика со додавање домати, тогаш треба да изберете месести и зрели плодови. Исто така, потребно е да се користат компоненти традиционални за ова јадење - лук и лути пиперки, како и ароматични зачини:

 • 3 кг домати.
 • 500 гр лук.
 • 1 кг слатка пиперка.
 • 150 гр лута пиперка.
 • Половина чаша сол.
 • 3 големи лажици гранулиран шеќер.
 1. Плодовите на доматите и сите пиперки треба темелно да се измијат и да се отстранат стебленцата. Слатките пиперки дополнително се ослободуваат од семето.
 2. Лукот исто така треба да се излупи и да се подели на каранфилче. a3
 3. Со помош на мелница за месо, движете го целиот зеленчук двапати.
 4. Темелно промешајте сè, додадете сол и гранулиран шеќер и повторно измешајте. Вака подготвената маса треба да се остави да кисна преку ноќ.
 5. Утрото, слој течност ќе се издвои одозгора, мора внимателно да се исцеди. Останатата маса се пренесува во стерилизирани тегли и внимателно се навива со капаци.

Оваа адџика мора да се чува на студ - во подрумот или на долната полица во фрижидерот.

Аџика од пиперка

Во прилог на класичната верзија, постојат и други сорти на ова јадење. На пример, со додавање моркови и кромид на адџика, можете малку да го измазнете лутиот вкус на садот. За оваа опција, адџика ќе треба:

 • 2 кг бугарска пиперка.
 • 500 гр мешунки од лута пиперка.
 • 700 гр кромид.
 • 500 гр сочни моркови.
 • 250 гр доматна паста.
 • 150 гр путер.
 • 3 големи лажици оцет.
 • 2 големи лажици сол.
 1. Прво треба да го истурите маслото во тавата и да го загреете. Кромидот, излупен и исечен на големи прстени, се става во тава за пржење.
 2. Морковот исто така се лупи и се ренда на груб ренде, се испраќа до тавата до кромидот. Сите производи се темелно пржени и ладени. a4
 3. За тоа време, пиперката се подготвува. Темелно се мие, се сече на две половини и се ослободува од семе и стебленца. Пиперката се пренесува преку мелница за месо заедно со пржен зеленчук.
 4. Целата маса се става во тенџере со дебели wallsидови и се става на мал оган. По половина час додадете паста од домати, оцет и сол. Масата се меша добро и се вари уште 10 минути.Потоа греењето е исклучено, поставено во стерилизирани тегли и правилно запечатено.

Аџика се подготвува на ист начин со тиква, целер или тиквички. Во овој случај, не е потребно да се пржи зеленчук, можете едноставно да го варите со бибер, но во секој случај мора да се додаде масло.

Аџика без готвење

Ако одлучите да направите адџика без термичка обработка, тогаш подобро е да земете груба сол без адитиви. Нијанси на вкус во овој случај се создаваат со помош на зачини. Пиперката е погодна не само жешка, туку и слатка, црвен пипер или други сорти. Билките и зачините може да бидат различни за нови вкусови. Основата на адџика треба да биде пиперка и лук. Покрај тоа, дозволено е да се стават месни домати, оцет и гранулиран шеќер во ова јадење.

a5

Компоненти за адџика:

 • 6 кг месести плодови од домати.
 • 600 гр пурпурен лук.
 • 2 кг црвени пиперки.
 • 8 мешунки горчлив пипер.
 • 2 големи лажици гранулиран шеќер.
 • 6 големи лажици крупна сол.
 • 10 големи лажици 9% оцет.
 1. Веднаш е потребно да се подготват теглите - измијте ги темелно заедно со капаците и стерилизирајте.
 2. Потоа се подготвува зеленчукот - се мие, се лупи, семките од пиперката, стебленцата и лушпите се отстрануваат.
 3. Доматите се сечат на парчиња и се преклопуваат во сито, се оставаат час и половина да се исцеди вишокот течност. Тогаш доматите се вртат во мелница за месо.
 4. Пиперката и лукот се вртат двапати во мелница за месо. Сите зеленчуци се мешаат со додавање на остатокот од состојките.
 5. Завршената адџика е поставена во тегли и покриена со капаци. Ако треба да чувате адџика подолго време, тогаш завиткајте ја со метални капаци.

Како да се готви адџика: видео

Слични написи

Остави одговор