Дома Рецепти Втори курсеви Како да готвите палачинки од компири - најдобри рецепти

Палачинки од компири се правеле во античка Русија, кога воопшто немало решетки. За да направат палачинки од компир, тие едноставно ги скарале на остра табла, па оттука и името. Со текот на времето, рецептот за палачинки од компири се промени, денес тие можат да се направат од скоро било што и за секој вкус.

Палачинки од тиквички

0ff43014204f5a029eda44de7d33ca4d

Класичен

За готвење ќе ви требаат:

 • млади тиквички 1 ЕЕЗ;
 • јајце;
 • брашно 2 лажици;
 • чешне лук;
 • сол

Подготовка:

 1. Измијте ги тиквичките, исечете ги на мали парчиња и исечкајте ги во блендер или на ренде. Ако излезе премногу сок, исцедете го.
 2. Додадете јајце, брашно на масата од тиквички, исцедете го лукот, малку сол, измешајте.
 3. Загрејте тава, обликувајте ги палачинките и варете по неколку минути од секоја страна.

Со овесна каша

03825305-5993-4ac5-a51f-cb82a9041014

За готвење ќе ви требаат:

 • мали тиквички 1 ЕЕЗ;
 • овесна каша 50 гр;
 • 4 јајца;
 • праз 50 гр;
 • брашно 30 гр;
 • 2 чешниња лук;
 • еден куп зеленило;
 • соја сос.

Подготовка:

 1. Тиквичките се нанесуваат на груб ренде, сокот се исцеди.
 2. Истурете брашно, снегулки, ситно исечен кромид, јајце, малку сос на тиквички, ако сакате, можете да додадете омилено зачинување, измешајте.
 3. Од добиеното тесто, формирајте голема тенка прскалкаи пржете.
 4. Варете три јајца, ситно решетки, додадете сецкани билки, исцедете го лукот, измешајте. Имате полнење.
 5. На готова палачинка од компир, ставете го филот од едната страна, и покријте го со другиот одозгора.

Палачинки од компири

DSC09786

Од Украина со поздрав

За готвење ќе ви требаат:

 • компири 1 кг;
 • светилка;
 • урда 300 гр;
 • 2 јајца.

Подготовка:

 1. Поминете компири преку мелница за месо, исцедете ја течноста.
 2. Додадете урда, јајца, кромид во сад со компири, измешајте.
 3. Обликувајте ги палачинките и скара додека не заруменат на средна топлина.

За појадок

IMG_1947

Готвење бара:

 • компири 600 гр;
 • пилешки гради 200 гр;
 • светилка;
 • 2 јајца;
 • сирење 60 гр;
 • брашно 2 лажици;
 • зелена боја;
 • сол

Подготовка:

 1. Решетки на сирење, додадете сецкан кромид и месо, пржено однапред, зелена боја на неа.
 2. Компирирешетки, исцедете ја течноста, сол, скршете јајце, додадете брашно, измешајте.
 3. Направете не премногу голема палачинка од добиеното тесто. Пржете од едната страна, свртете се, ставете фил од кромид и месо од едната страна и покријте го со другиот одозгора.

Драники-мафини

71fe28149d80530af0b397b181d5dc98

За готвење ќе ви требаат:

 • компири 700 гр;
 • шунка 200 гр;
 • шампињони 100 гр;
 • одвод на масло 50 g;
 • 2 јајца;
 • павлака 3 лажици;
 • лажиче сенф;
 • сирење 100 гр;
 • лажици соја сос;

Подготовка:

 1. Изрендајте компири, исцедете ја течноста, сол, додадете сенф, зачини по желба, измешајте.
 2. Печурките ситно исецкајте ги и пржете.
 3. Комбинирајте печурки, компири и мек путер.
 4. Поставете го добиеното работно парче во калапите, тампонирајте, висината до половина од формата, испратете ги во рерна триесет минути на 200 степени.
 5. Додека компирот се пече, филот се подготвува: ситно исецкајте ја шунката, скршете го јајцето, изрендајте сирење, сос, измешајте.
 6. По некое време, извадете ги формите, истурете го полнењето на врвот и испратете ги назад во рерната петнаесет минути.

Палачинки од компири со мелено месо

Рецепт Колдуни

Готвење бара:

 • компири 1 кг;
 • мелено месо 300 гр;
 • 2 јајца;
 • светилка;
 • зачин;
 • еден куп зеленило;
 • 2 чешниња лук;
 • брашно 2 лажици

Подготовка:

 1. Решетки на компири од грубата страна на ренде, исцедете го скробот.
 2. Додадете мелено месо, јајце, зачини, билки, кромид, брашно, исцедете го лукот, промешајте.
 3. Направете палачинки и пржете ги во загреана тава.

На чешки јазик

слика7

За готвење ќе ви требаат:

 • компири 1,5 кг;
 • јајце;
 • брашно 70 гр;
 • павлака 200 гр;
 • зачини по вкус;
 • мелено месо 500 гр;
 • морков;
 • светилка;
 • сирење 150 гр;
 • одвод на масло 30 g;
 • сода 0,5 лажиче ..

Подготовка:

 1. Сецкан кромид и рендан морков, пржете со мелено месо додека не омекне.
 2. Изрендајте компири, исцедете ја течноста, додадете сол, брашно, три лажици кисела павлака, зачини, измешајте.
 3. Обликувајте ги палачинките и скара.
 4. Подмачкајте го садот за печење со путер, ставете палачинки од компири, а врз нив мелено месо, намачкајте со кисела павлака и посипете со сирење.
 5. Ставете го во рерна на 200 степени дваесет минути.

Како да готвите палачинки од компири: видео

Слични написи

Остави одговор