Дома Рецепти Втори курсеви Како да се скара

Скарањето е познато подолго време. На крајот на краиштата, скарата е едноставна, вкусна и тоа е максимално зачувување на хранливите материи и витамини. Бидејќи ваквите јадења се подготвуваат без масло, тие се совршени за диета на оние кои ја следат нивната фигура и се на диети.

Како да се пече риба лосос

Рибаза печење на скара, подобро е да се избере со минимална количина маснотии и коски, со густи филети. Одличен избор би бил: скуша, харинга, лосос, пастрмка, море, розов лососи другар лосос. Рибата треба да се исплакне, излупи и исуши пред да се маринира и пржи, иако најлесниот начин е да купите готови рибни шницли или филети од риба во продавниците. Рибата може да ја испечете на скара цела, или на парчиња не подебели од три сантиметри.

Пред да готвите, целиот труп може да се подмачка со зачини и билки, да се стави лук, свеж копра, парче лимон, печурки, зеленчук внатре. Се шири лесно на врвот со растително масло, така што готовиот сад не се држи до решетката.

За почеток, подобро е да маринирате парчиња риба, времето за маринирање не е повеќе од 20 минути. За маринада, можете да користите соја сос,бело вино, природен јогурт, овошен сок со додавање на зачини, билки, лук, лимон и сол. Сушен копра и магдонос, цилинтро, рузмарин, мајчина душица, жалфија, смрека се совршени за мариноване. За риби со црвено месо, идеална маринада е мешавина од соја сос, мед, сок од вар, масло од сусам и мелен коријандер. Рибите се пржат не повеќе од 30-40 минути во целина, а парчињата не повеќе од 10 минути.

Лосос на скара

Што ви треба:

 • 3 стекови од лосос;
 • сончогледово масло;
 • црн пипер;
 • третина од чаша бело вино;
 • 80 мл соја сос;
 • третина од лажица мелен ѓумбир;
 • половина лажица сок од лимон.

Како да се готви:

 1. Измешајте ги сите состојки освен рибата во длабок сад.
 2. Ставете ги шницлите во маринадата четвртина час.
 3. Скара, вртејќи често, 11-13 минути, повремено четкајте со маринада.
 4. Посипете со пиперка и сол по вкус.

Цела риба

Што ти треба:

 • Риба;
 • неколку лажици маслиново масло;
 • гранчиња рузмарин;
 • сол

Како да се направи:

 1. Направете мали парчиња на трупот на риба.
 2. Четкајте со сол и масло.
 3. Ставете гранчиња рузмарин во рамките на трупот.
 4. Скара додека не се готви.

Како да скара зеленчук оригинален

Зеленчук на скара е многу вкусен. Тие се готват цела година, но се особено популарни во лето. За зеленчук на скара, можете да земете што било: модри патлиџани, домати, тиквички, печурки, праз, бугарска пиперка, моркови, пченка. Зеленчукот е многу сочен и здрав. За печење на скара, подобро е да изберете млад и месести зеленчук.

Пред да испратите зеленчук на скара, тие треба темелно да се измијат, да се исечат сите вишоци, суви, големи овошја исечени на мали парчиња. Може да се маринираат и во маслиново масло, сок од лимон, бело вино, мајонез, со додавање зачини, билки, лук, свежи или суви билки.

Решетката за скара е подмачкана со мала количина растително масло, јагленот се подготвува однапред. Зеленчукот се готви не повеќе од 10 минути. Важно е да пржете зеленчук од сите страни.

Зеленчук на скара може да се сервира директно од скара, или да ја извадите препечената кора од нив, а со нив можете да направите и топли и ладни салати.

Како да се скара пилешкото информации_итем_12779

Зачинето пилешко

Што е потребно:

 • 5 пилешки гради;
 • половина чаша маслиново масло;
 • сок од лимон;
 • 3 чешниња лук;
 • лажица црвен пипер;
 • црн пипер, сол.

Како да се готви:

 1. Направете мали парчиња во филето.
 2. Изматете путер, сок од лимон и зачини во чаша.
 3. Ставете пилешки парчиња во смесата 7 часа.
 4. Скара или тава до тендер.

Пилешко во сос од соја

Што ти треба:

 • 5 пилешки гради;
 • лажица сок од лимон;
 • лажица растително масло и мед;
 • лук по вкус;
 • 4 лажици соја сос.

Како да се направи:

 1. Подгответе маринада со сите горенаведени состојки.
 2. Ставете го филето во смесата со маринада половина час.
 3. Подмачкајте ја скарата и варете ги градите 15-18 минути додека не станат меки.

Пилешко со сланина

Што ти треба:

 • 5 парчиња сланина;
 • 5 пилешки гради;
 • зачин;
 • 5 лажици сушен лук;
 • гранчиња рузмарин.

Како да се готви:

 1. Решетки филе со лук и зачини.
 2. Ставете рузмарин на секое парче и завиткајте во парчиња сланина.
 3. Гответе четвртина час на загреана скара.

Зачинети крилја

Што ви треба:

 • неколку килограми пилешки крилја;
 • 250 мл сос Табаско;
 • 120 гр путер;
 • сол бибер.

Како да се направи:

 1. Пржете ги крилјата додека не омекнат на претходно загреана скара.
 2. Во сад, комбинирајте Табаско, зачини и стопен путер.
 3. Ставете ги крилјата во смесата, измешајте така што сите парчиња се во сосот.

Како да скара месо 2 24965

Неколку корисни совети:

 • не посолувајте го месото пред да готвите, или посолете го на минимум;
 • потребно е да се исечат парчињата низ влакната, дебелината треба да биде најмалку неколку сантиметри;
 • за време на пржење, не заборавајте да го вртите месото често;
 • ако го оставивте маринираното месо на студ, однапред извадете го од фрижидерот за да се загрее на собна температура;
 • Ставете готови шницли на садот и покријте ги со фолија четвртина час, така што сокот ќе се распредели рамномерно;
 • секое месо се готви не повеќе од 20 минути.

Секое месо е погодно за печење на скара: говедско месо, телешко, свинско месо. Погоден е скоро секој дел: филе, слабина, ребра... Ако месото се покаже суво, на секое парче можете да ставите малку путер пред да го испратите на решетката, ова ќе го направи јадењето посочно и нежно. Месото се служи со разни сосови, гарнир во форма на компири, со свеж, кисела или скара зеленчук.

Слични написи

Остави одговор