Дома Рецепти Втори курсеви Како да се готви манти

Кај обичните луѓе, мантите се големи кнедли. Во принцип, тоа е така. Само тестото и мелено месо се малку поинакви. Готвењето манти е прилично едноставно, садот се покажува многу вкусен!

Тесто за манти

testo-manti-retsept-prigotovleniya-s-foto-7

Прва опција

За да го подготвите тестото, ќе ви требаат:

 • серумско стакло;
 • сол 0,5 лажиче;
 • јајце 1 компјутер;
 • брашно 4 чаши;
 • сончогледово масло 50 мл.

Подготовка:

 1. Во фрижидер оставете сурутка.
 2. Победете го јајцето со сол и путер.
 3. Истурете ја сурутката во добиената маса. Размахване.
 4. Потоа додадете брашно во делови и месете го тестото. Најдобро е да го направите ова со вашите раце.
 5. Следете ја состојбата на тестото за време на процесот на месење, треба да излезе дека е еластично, но не и гумено.
 6. Покријте го тестото со капак и ставете го на топло место дваесет минути. После тоа, можете да започнете со готвење.

589184

Втора опција

За готвење ќе ви требаат:

 • пченично брашно 1,5 чаши;
 • лажиче пченкарен скроб;
 • ржано брашно лажици;
 • лажиче трици;
 • стрмна врела вода 0,5 чаши;
 • путер 50 гр;
 • сол 0,5 лажиче

Подготовка:

 1. Измешајте ги двете брашно, трици, скроб во соодветен сад.
 2. Во смесата со брашно додадете омекнат путер и сол. Промешајте
 3. Истурете во врела вода и промешајте повторно.
 4. Топлото тесто се меси додека не се формира грутка. После тоа, тој е поцврсто покриен со капак и оставен сам додека не се излади целосно.
 5. Кога тестото ќе достигне собна температура, можете да започнете да се тркалате.

Полнење за манти

manti-kazahskie-retsept-prigotovleniya-s-foto-6

Јагнешко со тиква

За да го подготвите полнењето, ќе ви требаат:

 • тиква 500 гр;
 • јагнешко кг (ако не, можете да го замените со друго месо, но вкусот ќе биде различен);
 • сол 0,5 лажиче;
 • нотка на црн пипер;
 • јајце 1 компјутер;
 • кромид 500 гр.

Подготовка:

 1. Тиквата се лупи и се сече на мали коцки.
 2. Кромидот, како тиквата, се сече на коцки. Колку е помал, толку подобро.
 3. Јагнешкото месо (идеално младо) исто така се сече на мали коцки.
 4. Истурете ги сите состојки во соодветен сад, додадете јајце, сол и бибер. Добро промешајте.
 5. Полнењето е сварено. Сега можете да го расукате тестото и да извајате манти.

Сибирски

2268078_оригинално

За готвење ќе ви требаат:

 • мелено свинско и говедско месо 1,5 кг;
 • јајце 1 компјутер;
 • кромид 500 гр;
 • зелка 200 гр;
 • сол;
 • пиперка;
 • еден куп зеленило.

Подготовка:

 1. Извртете го месото, измешајте (или извадете го изладеното готово мелено месо од фрижидерот).
 2. Земете еден кромид, зелка и пресврт. Место со мелено месо.
 3. Ситно исецка на кромид и зеленчук и исто така испратете го во садот со мелено месо
 4. Зачинете со сол, бибер, додадете го јајцето и измешајте ги состојките темелно.

По толку лесни манипулации, полнењето за мантите е подготвено.

Фенси

344de4ddc56de9c6f163ddb5c597ab30

За готвење ќе ви требаат:

 • филе од ѓон 200 гр;
 • кромид 2 ЕЕЗ;
 • ориз 50 гр;
 • розов лосос 300 гр;
 • сол;
 • пиперка;
 • Леќата за риби.

Подготовка:

 1. Исплакнете го оризот. Се вари додека не се готви половина.
 2. Поморски и розов лососпресврт во мелница за месо.
 3. Исечете го кромидот на мали коцки.
 4. Земете соодветен контејнер. Ставете ги сите состојки во неа, сол, додајте Леќата на риба, бибер и измешајте темелно.

На корејски

fb1fdd8bf6417d9d23e1b3a48e126a04

За готвење ќе ви требаат:

 • кромид 1 компјутер;
 • тиквички 150 гр;
 • моркови 1 ЕЕЗ;
 • шампињони 100 гр;
 • праз 50 гр;
 • мелено месо свинско месо 200 гр;
 • сол;
 • мешавина од пиперки.

Подготовка:

 1. Целиот зеленчук мора да се исече на мали коцки. Зачинете ги со сол и оставете ги настрана десет минути да стават сок.
 2. Ветете го меленото месо или земете го подготвено, додадете мешавина од пиперки (по вкус), сол на неа. Фрај.
 3. Исцедете го сокот од зеленчук и пржете го во тава. Нека се излади малку.
 4. Измешајте зеленчук и мелено месо. Можете да додадете јајце ако сакате, но тоа не е потребно.

Како да извајам манти

2388

Откако ќе го замесите тестото и оставете го да легне некое време, може да продолжите директно со вајање на манти. Постојат многу начини на вајање, ние ви го претставуваме вашето внимание на некои од нив.

maxresdefault

Затворено

За да извајате манти, треба да го направите следново:

 1. Поделете го тестото на делови од кои ќе направите густи колбаси.
 2. Секоја колбас се сече на помали парчиња. Три до четири сантиметри.
 3. Потоа превртете го секој залак во брашно, но не премногу? и развлечете тенка чинија.
 4. Полнењето е поставено во центарот на добиената плоча.
 5. Потоа, точно во центарот над полнењето, поврзете ги спротивните краеви на плочата, цврсто притискајќи ги заедно со прстите.
 6. Повлечете ја страната на тестото до центарот на спојот и изклинвам.
 7. Ушите што сте ги формирале се прицврстени заедно. Излегува форма на класични манти.

Отворено

79341cea8214d96441170608c331fb97

За да извајате манти ви требаат:

 1. Расукајте го тестото.
 2. Користете чаша за да ги исечете круговите. Пресметајте колку полнење ќе користите, празнините треба да бидат со соодветен дијаметар.
 3. Ставете го мелено месо во центарот на кругот.
 4. Соберете ги рабовите на тестото во мали набори. Getе добиете дека средината е отворена, а околу неа има брановидна контура. тест.
 5. Ако го одберете овој метод на готвење манти, не заборавајте да ставите малку путер во центарот пред да ги вриете. Така, тие ќе бидат сочни.

Слични написи

Остави одговор