Дома Рецепти Втори курсеви Како да направите сирење на скара

Се верува дека највкусно е пржено сирење на шпорет, оган или скара. Со оваа солена закуска може да се сервира пенлив пијалокили винасо додавање сосови на сирењето, или на кафе за појадок, исто така може да се сервира со гарнир во форма на ориз, со билки и може да се направи со салати од сирење на скара. Можете да користите различни варијанти за пржење: чеда, фета сирење, бри, Руски, камемберт, адиге, дури и преработено сирење може да се пржи во леб.

Пржено сирење со лук Сирење на скара со сос од брусница.

Сирење во павлака

Што е потребно:

 • 150 гр чедар;
 • неколку пилешки јајца;
 • 2-3 чешниња лук;
 • сол;
 • 3-4 лажици Кисела павлака.

Како да се готви:

 1. Сирењетријте на ситен ренде.
 2. Стиснете го лукот преку преса до ренданото сирење.
 3. Одделете ги белките од жолчките, и побелете ги белките со сол.
 4. Измешајте ги претепаните јајца со масата лук-сирење.
 5. Залепете средни топчиња од смесата, превртете во брашно и пржете неколку минути додека не поруменат.

Коцки од сирење

Што ви треба:

 • зачини, сол;
 • 350 гр сирење адиге;
 • 3 лажици путер;
 • пар чешниња лук.

Како да се направи:

 1. Исечете го сирењето на коцки.
 2. Топете го путерот во тава, лесно испржете го сецканиот лук.
 3. Пополнете коцки од сирење, посипете ги со сол и зачини.
 4. Гответе додека не порумени.

Сулугуни со леб

Што ви треба:

 • 350 гр сулугуни;
 • цилинтро;
 • неколку чешниња лук;
 • јајце;
 • трошки од леб;
 • бибер, сол.

Како да се направи:

 1. Исечете го сирењето на парчиња.
 2. Се топи путерот во тава.
 3. Изматете го јајцето лесно.
 4. Потопете парчиња сирење во јајце и леб во крутони.
 5. Пржете од сите страни, а потоа додадете исечен цилинтро и лук. Гответе 3-4 минути.

Пржено адиге сирење 142720_5392f385af0565392f385af08d

Закуска за појадок

Што е потребно:

 • 400 гр сирење адиге;
 • провансални зачини;
 • сончогледово масло неколку лажици;
 • неколку чешниња лук.

Како да се готви:

 1. Исечете го сирењето на коцки.
 2. Во чаша, комбинирајте ги Леќата, лукот и маслото поминато низ преса.
 3. Комбинирајте ја смесата со путер со сирење.
 4. Ставете ги парчињата на ражничи и варете на скара или оган, често вртејќи се.
 5. Служено со солен сос од скара.

Сирење во домати

Што е потребно:

 • неколку лажици кари;
 • 100 гр путер;
 • 4 чешниња лук;
 • 3 домати;
 • фунта адиге сирење.

Како да се готви:

 1. Се топи путерот во топла тава.
 2. Исечете го сирењето на парчиња и пржете со сецкан лук и зачини.
 3. Фатете го сирењето и ставете го на салфетка за да апсорбира вишок маснотии.
 4. Исечете ги доматите на прстени и пржете во иста тава.
 5. По 5 минути додадете сирење и зачини, измешајте и варете една минута.

Пржено сирење со гарнир

Што ви треба:

 • пар домати;
 • бибер и сол;
 • неколку чешниња лук;
 • 1,5 чаши ориз;
 • 280 гр адиге сирење;
 • Црвена пиперка;
 • светилка;
 • 3 лажици путер;
 • 220 грама спанаќ.

Како да се направи:

 1. Варете ги жито додека не се сварат.
 2. Се топи путерот во тава, пржете полу-прстени кромид во неа.
 3. Исечете го сирењето на коцки и ставете го со кромидот, варете пет минути.
 4. Исечете ја пиперката на парчиња и додадете во сирењето.
 5. Често мешајте 6-7 минути, а потоа додадете сецкан лук, сецкан спанаќ, коцки од домати и зачини.
 6. Врие 6 минути, а потоа додадете варен ориз. Сол и варете неколку минути.

Пржено сирење со леб zharenyy_syr_suluguni

Леб Камемберт

Што ви треба:

 • 3 лажици брашно;
 • лажица дебела павлака;
 • трошки од леб;
 • неколку пакувања сирење;
 • јајце

Како да се готви:

 1. Користете мешалка за да ги победите зачините, јајцето и кремот додека не се запени.
 2. Истурете брашно и трошки од леб во различни контејнери.
 3. Исечете го сирењето во триаголници, натопете го во брашно, па во изматено јајце и крутони.
 4. Пржете на силен оган во маслиново масло неколку минути од сите страни додека не поруменат.

Сирење џебови

Што ви треба:

 • јајце;
 • неколку парчиња варена колбас;
 • трошки од леб;
 • лажица брашно;
 • сол бибер;
 • главата на хермелин.

Како да се готви:

 1. Победи зачини со јајце.
 2. Направете мал пресек во форма на џеб во главата на сирењето од страна.
 3. Ставете колбас во неа.
 4. Потопете го сирењето во брашно, јајце и леб, правејќи ја оваа операција двапати.
 5. За пржење е потребно многу масло - треба да го покрие целото сирење.
 6. Пржете го мезето не повеќе од 2-3 минути.

Стапчиња сирење

Што е потребно:

 • 250 гр тврдо сирење;
 • половина чаша трошки од леб и брашно;
 • јајце

Како да се готви:

 1. Исечете го сирењето на ленти и посипете го со брашно.
 2. Победете го јајцето малку, натопете ги парчињата во него.
 3. Се тркалаат крутони и се пржат на силен оган неколку минути.
Слични написи

Остави одговор