Дома Семејство и дом Внатрешни работи Како да направите крошна со свои раце

Потребно е многу напор да се направи собата пријатна и убава. Ова исто така важи и за расадник. Надстрешницата над креветот може да додаде посебен шарм во собата. Навистина, просторијата со таков додаток стекнува воздухопловност и леснотија. Креветот ќе изгледа романтично во спалната соба за родителите, а крошната, зашиена за расадникот, ќе ги воодушеви малите принцези, loversубители на чудесните авантури.

Направи сам крошна за новороденчиња

detskaya-krovat-s-baldahinom-37

Детското креветче секогаш е опремено со крошна. Ова има свои предности. Прво, завесата го штити бебето од непотребен шум, расфрла силна светлина. Второ, крошна спречува инсекти и прашина да влезат во креветот на бебето. Па, третата предност е што благодарение на таквата заштита, детето не се плаши од нацрти.

Изборот на материјал се заснова на природни ткаенини. Густината на материјата ќе зависи од времето на раѓање на детето. Во лето, можете да изберете тенок лен, шифон или тул. Во зима, дадете предност на свила или тешки памучни ткаенини. Бојата на ткаенината може да се избере за општата шема на собата, но подобро е да се изберат топли нијанси, така што прекумерната осветленост нема да го иритира бебето. Купете чипка, монистра или панделки за украсување.

За работа ви требаат следниве додатоци:

 • хартија и молив;
 • метар;
 • основен материјал;
 • тесна обоена лента;
 • чипка и панделки.

Работата се изведува според следниве упатства:

 1. Дијаграмот се пренесува на хартија во согласност со потребните димензии. Главната ткаенина се сече на два дела.
 2. Празнините се преклопени со предната страна навнатре. После тоа, се прави образец по контурата, рабовите се заоблени.
 3. Долгата страна е зашиена на машина за пишување, горниот дел останува недопрен. Ова е околу 30 см. Не заборавајте да ги избришете рабовите.
 4. Од погоре, две линии од 5 и 20 см се обележани од работ. После тоа, со конец со игла, линиите се собираат до 1 m во должина.
 5. Декоративната ткаенина се сече на два дела и се шие на рабовите. Ленти се сечат по обележаните линии, и се прави преклоп.
 6. После тоа, рабовите на добиената крошна се изработуваат со тантела или лента. Страните на раскрсницата можат да бидат украсени со лак.

Сега добиениот производ може да се извлече на монтирање и да уживате во вашите таленти за шиење.

Направете сами крошна на кревет за возрасни

Áàëäàõèí

За да направите крошна за кревет за возрасни, ќе ви требаат скоро исти уреди како и за крошна за деца:

 • потребната количина ткаенина;
 • тантели од тантела, плетенка итн. за украсување на производот;
 • конци и игли;
 • машина за шиење;
 • рамка

Изберете ткаенина што овозможува слободно поминување на воздухот. Неговата ширина треба да биде иста како и висината на рамката. Ако требаше да споите неколку парчиња ткаенина, тогаш треба да ги обработите сите рабови, во спротивно ткаенината ќе се расипе. Во горниот дел на крошна, прстените се прицврстени или се шијат петелки за да се поправи производот на рамката. Ако е замислена драперија, тогаш лентите се шијат однапред (може од какви било ткаенини и бои).

Можете да го декорирате производот врз основа на вашите сопствени преференции и имагинација. Може да биде раб со реси, чипка, ламбрекин или возбудува по рабовите на крошна.

Како да се обеси крошна

img561240315_1160812639398875

Рамката за производот може да се купи готова или изработена по нарачка. Можете сами да го изградите, но ако не го разбирате ова, подобро е да им верувате на луѓето со знаење. За да ја обесите крошната или да ја поправите, можете да користите една од неколкуте методи:

 1. Метод наречен круна. Ова е круг суспендиран над креветот, каде што крошната е всушност прикачена. Резултатот е привид на источна спална соба.
 2. Профилен корниз. Тоа е фиксирано од експерти директно на таванот. Најчесто, таков производ ги повторува границите на креветот.
 3. Некои кревети се продаваат со дополнителни аголни потпори. Во овој случај, не се поставува прашањето каде да се поправи крошна. Поддржувањата може да се направат сами од дрвени греди или метални цевки, тие се поврзани едни со други.

Не заборавајте да ги следите правилата за безбедност.

Кога планирате крошна во вашата соба или расадник, не заборавајте за некои од карактеристиките на таков мебел, на пример, визуелно таков кревет ќе ги направи таваните пониски. Затоа, креветот со четири постери ќе изгледа соодветно во широки простории со високи тавани.

Слични написи
0 412

Остави одговор