Дома убавина Како да направите мелем за усни

Не секоја девојка и жена може да користи кармин, но мелемот не е измислен не за убавина, туку како производ за нега. Тоа е како крем за лице или лосион за тело, се грижи за тенка кожа на усните, ги храни и спречува лупење. И ако сметате дека дождовите, ветровите и мразовите не се далеку, потребата за мелем се зголемува неколку пати. Во оваа статија, ќе ги разгледаме придобивките од домашниот мелем, како и да обезбедиме опции за неговите рецепти.

Добрите страни на домашниот мелем за усни

Говорејќи за придобивките од создавањето мелем за усни дома, може да се именува, пред сè, неговата достапност. Добриот индустриски произведен мелем не е ефтин, а ефтиниот е малку, ако го има, корисен. Цената на чинењето на домашниот мелем е неколку пати пониска од купениот.

Вториот, и најважен плус, на овој начин се подготвува најприродниот мелем. Можете да бидете апсолутно сигурни дека во него нема хемикалии што би биле штетни. Третата предност е можноста да го подготвите производот навистина за себе. Можете да ја земете основата и да ги изберете останатите состојки според вашите желби. Може да се направи негување, навлажнување или што и да е. Покрај тоа, можно е да се подготват и безбојни и обоени мелеми. И несомнено е дека таков мелем навистина ќе работи - потхранува, се грижи и навлажнува.

9JuKU3TtFybMiaif88IMg

Како правилно да направите мелем за усни

За да создадете домашен мелем, треба да изберете само висококвалитетни и свежи состојки, на крајот на краиштата, ќе го направите за себе, а само најдоброто би требало да биде за вас! По подготовката на мелемот, не заборавајте да го тестирате за алергии со нанесување малку на внатрешното преклопување на лактот. Препорачливо е да проверите дали има алергии секоја компонента на идниот мелем, за подоцна да знаете точно што да отстраните од составот и што да замените.

Готовиот производ може да се чува во минијатурен контејнер или може да го истурите составот додека сте уште топол во празна и чиста цевка од кармин или стар мелем. Идеално е да се организира складирање на „домашен“ мелем на ладно место, на пример во фрижидер, но дефинитивно не под врел сончев зрак, инаку едноставно ќе тече и ќе се влоши. Со соодветно складирање, таков мелем може да се користи од 6 до 12 месеци, по што може да се подготви нов.

Рецепти за мелем за усни

Рецепт # 1

Во водена бања растопете малку вазелин, буквално неколку лажици. Додека се загрева, изрендајте го црното чоколадо на ситен ренде. Истурете ги чоколадните чипови во вазелин и почекајте додека не се раствори целосно. Додадете нотка на цимет во вкупната маса и измешајте темелно. Извадете го од шпоретот и продолжете со мешање некое време. Истурете го подготвеното соединение за складирање и оставете го да се излади.

Рецепт број 2

Користете водена бања за да стопите мала лажица путер од какао и пчелин восок. Откако ќе имаат конзистентност на течност, додадете мала лажица путер од ши, и иста количина бадемово маслои какао во прав. Веднаш штом составот ќе добие наједнаква конзистентност, извадете го од шпоретот и истурете го во контејнер за чување. Ако сакате, таков мелем може да се збогати со течни витамини А и Е.

131501852786d3faddc247fe728493a07201facf

Рецепт број 3

Користете водена бања, стопете 25 гр природен пчелин восок и истурете 15 гр масло од авокадо... Промешајте сè и оставете да отстои некое време. Извадете го мелемот од оган и промешајте малку пчелен мед, измесете добро. Додадете буквално неколку капки масло од лимон, промешајте повторно и истурете во контејнери за складирање.

Можете по избор да го подготвите мелемот според рецептите презентирани погоре, можете сами да ги направите. Користете природен пчелин восок како основа, а потоа додадете што сакате. Патем, восокот не е само одлична основа, туку и природен конзерванс. Благодарение на него готовиот производ може да се чува долго време.

Како да направите обоен мелем за усни

За да направите домашен мелем за усни во боја, можете да користите природни бои - на пример, светли бобинки: јагоди или брусница, масло од морето од ајдучка трева. Ако не сакате да се мачите премногу, тогаш најидеална опција ќе биде да користите бои за храна што се продаваат во супермаркетите.

Ако сакате да користите масло од морско леќа како боја, тогаш само неколку капки ќе бидат доволни за да дадете пријатна нијанса. Ако додадете повеќе масло, може да завршите со богата морковска нијанса и да уништите сè.

cc52c41c32ee4d2c2fb7ec3303dda690913f555c

За да добиете боја од бобинки, можете да го направите следново. Исечете ја избраната Бери и варете ја некое време во течно масло, кое потоа ќе се користи при подготовка на мелем. Веднаш штом маслото ќе ја добие посакуваната нијанса, само фатете ги бобинки и продолжете да го подготвувате мелемот според предвидениот рецепт.

За да додадете боја користејќи прехранбени бои, запомнете дека тие треба да се внесат во готовиот производ во фаза кога тој веќе ќе се згусне. Ова е потребно за бојата да биде рамномерно распоредена и да не лежи во ленти и да не се сместува на дното. Боите на храната се многу јаки и треба да се додаваат во мали количини.

Слични написи

Остави одговор