Дома Семејство и дом Внатрешни работи Како да направите полица за цвеќе со свои раце

Дали имате многу домашни цвеќиња, но немате каде да ги ставите? Време е да започнете сами да правите полици за цвеќе. Не е толку тешко како што звучи, само треба да започнете.

Поставени Wallидни полици за цвеќе

537_4

Полици за цвеќе на wallидот може да се градат од кој било материјал што е при рака - тие можат да бидат дрво, стакло, метал, пластика или гипс картон. Само два услови се важни - полиците да се комбинираат со внатрешноста на просторијата и да бидат безбедни.

Вреди да се разгледаат главните материјали:

 1. Сувиот allид е погоден ако планирате да направите штандови за цвеќе во форма на лажат, тогаш тие ќе продолжат со целокупниот дизајн на собата.
 2. Дрвени полици за цвеќе се класика на жанрот, тие ќе служат долго време ако влажноста на воздухот не се зголеми во просторијата.
 3. Парчила - таа е отпорна на влажност и други температурни флуктуации. Покрај тоа, неговата цена е во разумни граници.
 4. Металните полици бараат посебна обука и можност за употреба на машина за заварување. Покрај тоа, тие ќе мора постојано да бидат насликани.
 5. Пластиката е погодна за изградба на полици на балкон или чардак, таа е отпорна на мувла и е прифатлива.
 6. Стаклените полици се неопходни за цвеќиња за кои е важна сончевата светлина.
 7. Иверица е отпорна на влага, ако имате одредени вештини во работата, тогаш ако имате имагинација, можете да изградите разни полици за цвеќе.

Подолу ќе ви бидат претставени идеи за изработка на wallидни полици за цвеќе.

Полица за иверица

За да го направите, ќе ви треба лист иверица и следниве тела:

 • никел или галванизирана цевка - 2 парчиња;
 • држачи и завртки за полици;
 • состав или лак за боење;
 • пила;
 • шкурка;
 • вежба;
 • лента за мерење и инструмент за пишување.

Редослед на работа:

 1. Прво, се мери wallидот каде што ќе се обеси полицата и се прават белешки.
 2. После тоа, овие мерења се пренесуваат на иверица. Ако сакате, аглите на готовиот производ може да се направат кадрави.
 3. Со помош на сложувалка, се отсекуваат празни места за полиците.
 4. Рабовите на работните парчиња се изшкуркани со шкурка.
 5. После тоа, на празнините се прави дупка со големина на подготвената цевка.
 6. Резултирачките делови се обложени со лак или боја.
 7. После тоа, цевките се навојни и фиксирани.

Следно, се прави дупка на идот и се закачува полица со завртки за самопреслушување. polki-iz-dereva-i-metalla

Аголни полици

Тие заземаат малку простор, но изгледаат многу импресивно. За работа ќе ви требаат:

 • иверица;
 • завртки и прирабници.

Редоследот на работата е како што следува:

 1. Деловите на полиците се сечат од иверица. Тие треба да личат на триаголник. Димензиите се пресметуваат однапред.
 2. Сега направете ознака каде ќе биде дупката за објавите. Нивниот вкупен број е 3 парчиња.
 3. Направете дупки така што тие ќе се совпаѓаат на секој дел.
 4. Прицврстете ги дупките заедно со прирабници и завртки.
 5. Поправете ја готовата решетка на theидот користејќи ги заградите. Тие се ставаат на цевките од горе.

Пожелно е да ја насликате решетката во боја што одговара на внатрешноста на собата.

Подни полици за цвеќе етажерка-длја-цветов

Подните полици доаѓаат во различни опции. Еве неколку опции за такви полици:

 1. Скалило на полица. Дури и ако не сте столар, но имате некои алатки, нема да биде тешко да се направи полица за скали. Земете дрво, иверица или МДФ како материјал. Ако немате вештини за работа, тогаш можете да нарачате рез во специјални работилници, а потоа само да ги соберете деловите. Со добра фантазија, полица за цвеќе може да се изгради од преклопна скала.
 2. Полици за метални цевки. Таквите полици можат да бидат и подни и wallидни. Суштината на механизмот е дека две цевки, свиткани под агол од 90 степени, се прицврстени на идот. На цевките се прицврстени потпори, на кои се поставени дрвени полици. Празнините за производот може да се купат во продавницата за градежни работи, а сè што останува дома е да се соберат. Препорачливо е да се постават такви полици во близина на прозорецот, во спротивно вреди да се подигнат такви видови растенија кои не сакаат дневна светлина.

Употребата на иверица. Иверица се истакнува по својата ниска цена и леснотијата на производство. За да направите свои полици за подови од иверица, можеби ќе ви требаат следниве материјали за работа:

 • за секоја полица ќе ви требаат 2 цевки (изработени од никел или цинк);
 • електрична сложувалка;
 • ви треба вежба за да направите дупки за прицврстувачи;
 • рулет;
 • шкурка;
 • боја или лак за покривање.

Кога ќе се исечат празни места од иверица, тогаш можете да продолжите со главните чекори за производство на полици:

 1. На празни места, направете ознаки каде ќе се прицврстат цевките.
 2. Листовите од иверица се наредени една врз друга и внимателно се прават дупки за цевки со потребниот дијаметар.
 3. Изберете ги рабовите на дупките со шкурка за да бидат мазни и да не се чистат.
 4. Нанесете лак или боја на деловите.
 5. Сега можете да започнете да инсталирате готови структури.
 6. Ако полиците се на подот, тогаш потпорите за мебел се прицврстени на основата на цевките.

Така, со одредено знаење и добра имагинација, ќе биде апсолутно лесно да се направи полица за цвеќе, и ќе го заземе своето вистинско место во вашиот стан.

Слични написи
0 412

Остави одговор