Дома Здравје Како да се отстранат алергиите на лицето

Многу проблеми се појавуваат кога се јавува алергиска реакција на лицето. Со цел брзо и безбедно отстранување на сите симптоми, неопходна е специјалистичка консултација. Во овој пост, ќе се обидеме да дадеме неколку практични совети кои ќе ви помогнат да се ослободите од алергии дома.

Како да се отстранат алергиите на лицето

Речиси е невозможно целосно да се ослободите од алергии. Потребен е комплексен третман, кој трае многу години. За борба против оваа болест, постои метод на хипосензибилизација, по чија примена се намалува чувствителноста на телото на одреден алерген.

Ако вашето тело претерано реагира на одредена храна, тие треба да се отстранат од исхраната. Во случај на осип на кожата, кремите што не содржат хормони покажуваат добри резултати:

 • Актовигин;
 • Ние гледаме;
 • Фенистил.

Овие препарати се погодни за луѓе со чувствителна кожа. Процесот на третман со лекови кои не содржат хормони е многу подолг, но не постои ризик од навлегување во организмот во големи количини.

Комплексна терапија се користи за лекување на оваа болест. Покрај мастите и кремите, потребно е да се пијат апчиња кои имаат антихистаминско дејство.

Одредени лекови не можат да се користат за време на бременост и доење, затоа е потребен совет од специјалист.

Еве неколку лекови кои се ефикасни против алергии:

 • Дифенхидрамин;
 • Терфенадин;
 • Кларитин;
 • Тавегил;
 • Алертек;
 • Супрастин.

алергија3

Како брзо да ги ослободите алергиите на лицето

Ако е потребно брзо да се отстрани реакцијата и не е можно да се заврши целосниот тек на третманот, може да се прибегнете кон локални лекови.

Во моментов, брз резултат може да се постигне со употреба на интравенски инјекции, креми, таблети, масти кои имаат антихистаминско дејство. Овие лекови вклучуваат:

 • Зертек;
 • Кестин;
 • Телфаст.

Еве неколку корисни совети кои ќе ви помогнат да го забрзате процесот:

 • измијте се, отстранувајќи ги остатоците од алергенот;
 • направете ладни облоги со јаболков оцет;
 • користете крем или маст што ја намалува реакцијата;
 • пијте соодветни таблети.

Обидете се да идентификувате што ја предизвикало вашата реакција и обидете се да избегнете интеракции во иднина со оваа состојка.

алергија2

Како да се ослободат отоците од алергија на лицето

Разговаравме за лековите што се користат во третманот, но постојат многу алтернативни методи за ублажување на отокот на лицето.

 • Направете чај од мече за да помогнете во исфрлањето на вишокот течности од вашето тело. За да го направите ова, пијте лажица билки со чаша врела вода, оставете да стојат околу три часа. Консумирајте една лажица пред јадење до 5 пати на ден.
 • Инфузија на корени од гребло и глуварче. Истурете 750 ml топла вода над две лажици од смесата, оставете да отстои 24 часа. Процедете и земете 250 ml пред јадење неколку пати на ден.

За да се подобри ефектот, неопходно е да се земе лек со антихистамински ефект, ова значително ќе го забрза процесот на лекување.

Како да го ослободите чешањето на лицето од алергии

Сега да ги разгледаме народните рецепти кои помагаат во олеснување на чешањето што ги придружува алергиите.

 • Растворете лажичка борна киселина во 250 ml вода, навлажнете салфетка и нанесете ја на болното место.
 • Сличен ефект има и лушпа од камилица или жалфија. Подгответе ја инфузијата во согласност со упатствата и ставете неколку лосиони.
 • Кул бањи од целандин, кантарион и камилица совршено ја отстрануваат иритацијата.
 • Компресирајте од супа од магдонос (собна температура).
 • Триење на кожата со свежа краставица.

алергија1

Сите горенаведени методи ќе ви помогнат да се ослободите од непријатноста од алергии на лицето.

Слични написи

Остави одговор