Дома Јас самиот Како да се шие костим за капење за прекумерна тежина

За дамите со прекумерна тежина, изборот на костим за капење обично се покажува како скоро невозможна задача. Не само што понекогаш е тешко за некои да одлучат за ова - на крајот на краиштата, дури и најмногу затворен костим за капењему ги открива на светот сите несовршености на телото, па затоа не е секогаш можно да се избере големината. Да, сега во многу продавницимасовен пазар постои можност да се купат посебни елечиња и стебла за пливање со различна големина. Но, не секоја XXL дама одлучува да оди на плажа во посебен костим за капење. Има само еден излез - сами да го шиете.

Облека за пливање за целосно направете го тоа сами: опции

Еден од најлесните начини да направите голем костим за капење е да го користите вашиот стар костим за капење или градник што добро ги поддржува вашите гради. Поддршката за градите е најважната работа што треба да ја внимавате. Идеална е најудобната чаша во вашата големина и широки ремени, како што е врзана околу вратот.

mgid-uma-image-mtv

Сфатете ја ткаенината за костими за капење сериозно, од која било големина. Во исто време, многу жени се водат според правилото „колку потешки се истегнувањата, толку подобро“ и веднаш се запалат на ова - костимот за капење излегува дека е истегнат и неупотреблив по првото навлажнување. Добро е ако успеете да излезете од водата во облеката. Затоа, најсоодветната ткаенина за таков производ е еластан, ликра, такел или микрофибер.

За стебла за пливање, раб и прерамки, препорачуваме да користите латекс ластик, достапен од занаетчиски продавници. За разлика од редовната долна облека, латексот еластичен ќе трае многу подолго, особено во хлорирана и солена морска вода.

14

За да шиете костим за капење базиран на готов градник, треба да ја обележите двојната ширина на чашите со додатоци на споеви на ткаенината. Измерете ги додатоците за бистата + шевовите за вашата должина на боди. Тука треба веднаш да одлучите како ќе се прицврсти костимот за капење: вратоврските се шијат одделно, но за прицврстувачот треба веднаш да додадете на моделот. Отсекувањето стебла за пливање е лесно - заокружете ги гаќичките што одговараат во вашата големина и направете образец во природна големина. Подигање на стеблата со висок струк изгледаат многу добро, и покрај тоа, тоа е исто така многу модерно: само додадете 10-15 см на делот на вашите стебла за пливање на половината.

Купалники-дlyaа-пишних-краоток

Патем, костимот за капење од вашите соништа не само што може да се шие, туку и да се врзуваат!

Модели на костими за капење за дебели жени

Ние ви нудиме неколку модели за костими за капење од различни стилови. Треба само да ги измерите вашите волумени, да ги направите овие обрасци во целосна големина и внимателно да ги пренесете на ткаенината.

kak_sshit_kupalnik_svoimi_rukami_2

1

2

Неименуван-1

Костим за капење за дебеличка: чекор по чекор инструкции

  1. Преклопете ги исечените парчиња и соберете го елечето малку преку средината, создавајќи мали набори помеѓу чашите.
  2. Обезбедете ги наборите со зашивање со машина за шиење. Можете да ги декорирате со украсни елементи, на пример, мал лак за да одговара на костимот за капење.
  3. Зашијте широки ремени и закачете тока или врвки за влечење. Осигурете се дека ремените на вратоврските се исто така доволно широки, во спротивно тие ќе се исечат на кожата и ќе создадат непријатност, а да не спомнувам колку изгледа грдо. Патем, можете да го исечете прицврстувачот од стар костим за капење од која било големина.
  4. При сечење стебла за пливање, не е важно дали сте го користеле нашиот образец или сте ги зеле стеблата за пливање - оставете 3 см одозгора за да ја вметнете еластиката и да ги земете предвид додатоците за шевовите на страните и на мувата.
  5. Најдобро е да не ги преклопувате слотовите за нозе - влажните набори ќе ја разгорат кожата, затоа само уредно завесете ги рабовите на ткаенината.
  6. Украсете гаќички со мало здолниште, за да го направите ова, исечете лента од истата ткаенина, должина еднаква на двојно поголема од волуменот на колковите + додатоци за цвест и ширина од 30 см.
  7. Соберете го нагоре и зашијте го со машина за шиење преку еластиката на лентата од струкот од предната страна.

429397-пливање51

Во овој написразговаравме за тоа како визуелно да скриеме некои недостатоци на фигурите при изборот на костим за капење. Што да барате кога купувате костим за капење со плус големина. Овие совети ќе ви помогнат да избегнете грешки и да бидете кралица на плажата, барем за вашите најблиски: не бидете комплексни во однос на вашата фигура ако поради некоја причина не одговара на параметрите на шаблонот.

Слични написи

Остави одговор