Дома Јас самиот Како да шиете здолниште од тул: мастер класа со фотографија

Меки здолниште од тул е сон на скоро секоја девојка. И не е изненадувачки, бидејќи работите направени од тул изгледаат многу женствено, воздушно и елегантно. Шиењето од овој материјал е задоволство. Ткаенината е скромен и ја задржува својата форма.

Како да шиеме меко здолниште од тул

0b5hoj-l

Здолниште со возбудувања. За да го шиеме, земаме:

 • 4 m тул;
 • метар сатенска истегнување или која било друга ткаенина што се протега;
 • еластична лента ширина од два до три см;
 • ножици;
 • додатоци за шиење.

Чекор по чекор инструкции за шиење.

 1. Ние ја шиеме основата. Исечете правоаголник од ткаенина што се протега. Од кои едната страна е малку пократка од вашиот иден производ. Другата страна е еднаква на обемот на бутовите, плус неколку сантиметри за додатоци.
 2. Зашијте ги краевите. Основата на идното здолниште е подготвена.
 3. Сега да ги направиме возбудувањата. Исечете го тул на ленти од 12-15 см. Исечете го косо. Зиг-цак рабовите, лесно влечете на ткаенината. Ако направивте сè како што треба, тогаш ќе добиете прекрасни бранови од тул.
 4. Сега ги шиеме наборите на основата. Ние се повлекуваме од горните 10 сантиметри и шиеме на првата возбуда. За да го направиме здолништето повесело, правиме набори при шиење возбудувања. Растојанието помеѓу редовите е 7 см, во зависност од саканата должина на производот. Оставете 5-7 см помеѓу последното превиткување и дното на здолништето.
 5. Свиткајте ја ткаенината што останува на врвот и шијте. Кокетата е подготвена. Ние правиме 2 дупки во средината. Вметнуваме чипка во нив.
 6. Парите на наборите. Здолништето е подготвено.

IMG_7522

Внимание! За здолништа од тул, најдобро е да користите средно-мека ткаенина. Фината мрежа не ја држи својата форма. И големиот тул е непријатен на допир.

Како да шиете туту здолниште од тул

За да го направите наједноставното туту здолниште, ќе ви требаат:

 • ножици;
 • тул 11 м;
 • еластична лента 1,5 м.
 1. Ние ја исекуваме ткаенината во ленти. Должината на лентите е 2 должини на идниот производ. Ширината на лентите е 18 см. За погодност, ние ќе ја навиваме ткаенината на картонски правоаголник. Должината на идното здолниште е еднаква на најдолгата страна на правоаголникот. Ткаенината можете едноставно да ја поставите во ленти користејќи линијар и молив. Потоа исечете по обележаните ленти.
 2. јубка-из-фатина33За такви случаи, тие продаваат тул во ролни. Американскиот најлон се нарекува. Материјалот е веќе исечен на правилна ширина. Ние ја навиваме лентата за тул на празно картон. Бројот на вртења зависи од обемот на вашата половина. Ако волуменот е 65 см, тогаш ние ветер 65 вртења. Потоа ја пресекуваме ткаенината по едната страна. Ги добиваме лентите со саканата ширина и должина. јубка-из-фатина35
 3. Ние ги земаме за возврат лентите од тул и, преклопувајќи се на половина, ги врзуваме на еластична лента. Така, врзете ги сите ленти. Имајте на ум дека здолништето ќе биде пополно ако панделките се врзани една до друга. Туту здолништето е подготвено. јубка-из-фатина36
 4. Можете да го оставите на овој начин, или можете да шиете појас што ќе ги скрие јазлите. За да го направите ова, наместо еластична лента, ние користиме тесна сатенска лента по должината на половината плус вратоврски. За ременот земете парче ткаенина еднаква на должината на обемот на вашата половина плус вратоврските. Преклопете го идниот ремен на половина и означете ја средината. Направете го истото со здолништето. Прицврстете го ременот на здолништето со спојување на обележаните средни шевови. Игла со игла. Продолжете да ја поврзувате ткаенината со игли, движејќи се кон рабовите на облеката. После тоа, закачете го ременот на производот, правејќи цвест под јазлите.

93336906_tutu__5_

Како да се пресмета тул за здолниште од туту

0_70bda_4d8ce64d_XL

За да направите кратко или детско здолниште, потребни ви се околу 60 ленти од ткаенина. Под услов должината на производот да биде 25 см, плус маргина за јазли / рабови од 5 см. Ако ширината на исечокот на ткаенината е 150 см, тогаш од таквото парче ќе излезат 10 ленти.

Затоа, во овој случај, ви требаат 3 метри ткаенина. Ако должината на идното здолниште е 50 сантиметри, на ткаенината ќе требаат 6 метри. Итн

Здолниште од тул од Кери Бредшо

Потрошувачката на ткаенина е означена за големината на артиклот 44-46.

Задолжително

 • Еластичен сатен 1,5 м.
 • Тул 4,5 м. Еден и пол метар по ред, ова здолниште има 3 реда. Ако сакате полуксузен модел, тогаш потрошувачката на ткаенина ќе биде поголема.
 • Сатенска лента 2 м.
 • Центиметар, додатоци за шиење.

туту здолниште, купи туту здолниште, меки туту здолниште, долго туту здолниште, кратко туту здолниште, туту здолниште со воз, црно туту здолниште, бело туту здолниште, розово туту здолниште, фустани со туту здолниште, балетско туту здолниште, со што да носат туту здолниште

 1. Исековме сатенско подкошула. Отсекуваме парче ткаенина според вашите параметри и ги шиеме краевите на ткаенината заедно.
 2. Исечете важничене. Исечете го тул на ленти. Ширина 15-20 см. Зашијте ја ткаенината од едниот раб, малку закопчувајќи. Бод е исправен, долг. 13
 3. Зашијте ги возбудувањата на основата. Започнуваме од врвот, повлекувајќи се назад 2 см. Ние ги прицврстуваме возбудувањата со цик-цак. Растојанието помеѓу редовите е 10-13 см. Зашијте неколку важничене заедно во еден ред. Колку повеќе важничене, толку пополнето е здолништето. 14
 4. Откако ќе завршите со шиење на важничене, зашијте лента на ременот. Оставете ги краевите слободни. Лентата делува како ремен. Ние ги врзуваме краевите на лак. 15

Нејасните точки можете да ги разјасните на видеото.

Како да шиете слоевито здолниште од тул

1c2b9c61000a80b4509bf2fa

И повторно се враќаме на ликот на Кери. Willе шиеме слоевито здолниште во стилот на најмодерниот Newујоркер.

 • 1,5 м ткаенина за обложување.
 • Тул 1,5 м по слој. Запомнете дека раскошот на здолништето зависи од бројот на слоеви.
 • Центиметар, додатоци за шиење.

8126d7b6713a795cee169a7854fcd20c-swm-500x500

 1. Ние исекуваме ткаенини според вашите параметри. Ставете ги сите слоеви заедно, наредени на дното. Ние ја закачуваме ткаенината со игли, собирајќи во хармоника. Така формираме набори, што исто така ќе додаде волумен.
 2. Поврзете ги краевите на ткаенината. Постава со постава, тул со тул. Шие Сега ги шиеме ткаенините одозгора, над иглите. Исечете ги краевите на производот.
 3. Завршна фаза. Зашијте еластична лента или лента на ременот. Запомнете дека еластиката треба да биде малку помала во дијаметар од половината / колковите.

Како да носите миди здолниште можете да прочитате тука.

Како да шиете здолниште за свадба од тул

ñèíèé,ïëàòüå,Íàðÿäíûå,Ê Íîâîìó Ãîäó,óòðåííèê,òàôòà,ôàòèí

Задолжително

 • Сатен, сатен или која било друга ткаенина за обложување 2 м.
 • Фатин 5 м.
 • Центиметар.
 • Теми, игла.

Опис на работата.

 1. Од ткаенината за обложување шиеме здолниште со потребната должина. Како да го направите тоа прочитајте тука... Како да шиете здолниште сонцето што ќе го најдете тука.
 2. Ние правиме ознаки на облогата. За да го направите ова, со молив, ставете поени во шаховска шема на растојание од 5 см едни од други. Го оставивме настрана.
 3. Сега да го исечеме тул. Ние ја исекуваме ткаенината на квадрати 16 на 16 см. Ако ви треба помалку меки здолниште, зголемете ја големината на плоштадите. 11
 4. Ние земаме плоштади за 1 од аглите и шиеме до основата, по обележаните точки. Како да го направите ова, ќе кажете детална видео мастер класа

Како да шиеме здолниште од американски тул

79635867b2e9

Потрошувачката на ткаенина е означена за здолниште со должина од 30 сантиметри, со обем на струкот од 60 сантиметри.

Ни треба:

 • сатен или друга ткаенина за обложување 20 см;
 • најлон тул 2 м;
 • потежок тул за возбудувања 44 м;
 • еластична лента со ширина од најмалку 3 см и должина од 55 см;
 • сатенска лента 3 м;
 • неткаен материјал 1 м;
 • ножици, машина за шиење, конец.

Исечете ја ткаенината: исечете 3 правоаголници. Првиот од атласот, долг 2 ОТ = 120 см.

Вториот е изработен од најлон тул, долг 9 OT = 540 cm, висок 11 cm.

Третиот е изработен од најлон тул, висина 11 см, должина 12 ОД = 720 см.

ОТ - обем на половината.

Поцврстиот тул го пресекуваме во ленти широки 7 см. Исечете ленти долги 120 см и ширина 2 см од неткаен материјал.

Шиење.

 1. Ние ги обработуваме рабовите на шифон со цик-цак, така што ткаенината не се распаѓа.
 2. Преклопете го атласот на половина, ставете неткаен материјал на долгите страни. Пеглање од внатре кон надвор. Зашијте го работ со цик-цак.
 3. Ние земаме 2 шифон ленти за возбудувања. Зашијте ги по средината со едноставен бод и повлечете ги заедно за да создадете возбудувања. Треба да создадете должина од 720 см еднаква на должината на најдолгиот правоаголник. 1
 4. Зашијте ги добиените 2 ленти од руфта на предната страна од 3 долги правоаголници.
  Ние го правиме истото со ниво долг 540 см. Панделките од тул, соодветно, исто така се 540 см. 2
 5. Преклопете го јаремот на половина и шијте ги краевите, затворајќи го кругот. После тоа, зашијте 2 паралелни споеви, оставајќи растојание од 3,5 см помеѓу нив за еластиката. 5
 6. Ние шиеме нивоа на јаремот. Прво, го земаме првото ниво и го собираме горниот спој. Должината на 1-то ниво според нашето здолниште е 540 см. Откако ќе се отстранат наборите, должината на првото ниво треба да биде 120 см, еднаква на должината на јаремот.
  Повторете го истото со 2 чистачи од 1 ниво. Во исто време, возбудувањата изгледаат нанадвор во двата слоја. Шие на јаремот, повлекувајќи се назад 1 сантиметар. 3
 7. Ајде да го собереме 2-риот степен. Неговата должина од 720 см треба да стане 540 см. Повторете со задниот слој. Резултатот е двојно здолниште со сите возбудувања свртени нанадвор.
 8. Вметнуваме еластична лента или лента. Шиење на цвест на јаремот.
 9. Останува да ги исправиме наборите и да го испариме здолништето.

Како да се шие тул на здолниште

Прашање што може да го збуни почетник шифер е како да шие тул на ткаенина. Но, нема ништо комплицирано во тоа. Ако барате убава цвест, одберете тенок валјак на оверлок. Или користете цик-цак. Ткаенината е мрежеста, а овој тип на бод ќе ви овозможи цврсто да ја прицврстите ткаенината. Работ исечен со лента за пристрасност за да одговара на ткаенината изгледа добро.

Видео како да направите здолниште од тутул

Слични написи

Остави одговор