Дома Здравје Како да се отстранат маснотиите на лицето

Често на кожата на лицето, можете да видите пломби во форма на вен, кои се формираат како резултат на поткожното масно ткиво. Современата козметологија нуди многу методи за справување со оваа неоплазма. Да се ​​ослободиме од болест не е секогаш лесно, потребен е интегриран пристап. Да ги разгледаме средствата и опциите за отстранување на вен (липоми).

Како да се отстрани вен од лицето дома: избор на лекови

Пред да започнете со третман, потребно е да се консултирате со специјалист. Стискање самостојно Вен, инфекција може да влезе во раната, што последователно ќе доведе до формирање на лузна.

Третманот и лековите се избираат во зависност од причината за неоплазмата. Неправилна исхрана, несоодветна нега на кожата, некои болести може да предизвикаат појава на липоми.

Меѓу лековите кои покажуваат добри резултати во борбата против масното ткиво, може да се разликуваат првите пет.

 1. Хидроген пероксид. Избришете ја проблематичната област со овој препарат секој ден. По некое време, тоа ќе се пробие.
 2. Вишневски маст. Поправете го производот со гипс во областа на образованието. Извлекувајќи ја содржината на липомот, мастата ќе доведе до пробив на Вен.
 3. Маст Гледаме. Лекот содржи ретинол, кој ги распаѓа маснотиите и ги намалува неоплазмите.
 4. Гистан крем. Овој лек има антиинфламаторно дејство. Неговата употреба е дозволена како профилактичко средство кое спречува формирање на нови липоми.
 5. Балсам Караваева Витаон. Маслата вклучени во неговиот состав помагаат да се отстрани Вен за само 14 дена, со големина не повеќе од 20 мм.

При изборот на вистинскиот лек, подобро е да се консултирате со лекар.

  значи 3

Како да се отстрани поткожното масно ткиво на лицето

И покрај големиот избор на козметички производи, може да биде многу тешко да се отстрани Вен со нивна помош. Современата козметологија нуди широк спектар на методи за борба против поткожното вен. Покрај механичкото отстранување, електрокаутеризацијата и ласерската терапија се многу популарни.

 • Механичкиот метод најчесто се користи во козметологијата. Пред да го истисне Вен, специјалистот ја третира областа на кожата со антисептик, сите инструменти се за еднократна употреба, што спречува инфекција да влезе во раната.
 • Ласерот ви овозможува да го отстраните Вен безболно, за разлика од првата опција. Зракот насочен кон липомата го суши, а по некое време тој исчезнува сам по себе.
 • Можете да го отстраните Вен користејќи струја. Методот на електрокоагулација е практично безболен.

средства2

Како да се отстрани Вен на лицето со народни лекови

Многу е тешко да се отстрани Вен со употреба на народни методи. Како пример, разгледајте ги најефикасните средства.

 1. Лосиони со црн пипер. Навлажнете салфетка со триење на алкохол и ставете малку пиперка на неа. Нанесете лосион на липом 18-20 минути. Постапката направете ја двапати на ден во тек на 21 ден. Забележете дека алкохолот во овој производ може да и наштети на сувата кожа.
 2. Компресирајте од вотка и растително масло. Комбинирајте водка и растително масло во сооднос 1: 1. Во добиениот раствор, навлажнете салфетка и направете компрес, кој мора да остане преку ноќ. Направете ја оваа постапка сè додека Вен не исчезне целосно.
 3. Маст од лук и сланина. Исецкајте маст и лук во сооднос 2: 1. Нанесете маст за липом двапати на ден.
 4. Алое компресира. Исечете свеж лист од цветот и прицврстете го на липом со малтер на страната на исечениот дел. Оставете го компресот преку ноќ.
 5. Алкохолна тинктура од корења на бордо. Измелете 250 гр корени од бордо и истурете 350 гр вотка. Оставете го производот на темно место 30 дена. Земете орално пред јадење два пати на ден за една лажица.

значи 1

Дадовме неколку методи на справување со Вен, изборот е ваш.

Видео за тоа како да се отстрани вен од лицето

Слични написи

Остави одговор