Дома убавина Коса Како да се врати природната боја на косата

Како сакате понекогаш да ја вратите вистинската боја на коса и да заборавите да ја насликате главата. На крајот на краиштата, израснатите корени не изгледаат естетски пријатни. И, понекогаш има неуспешни експерименти со изгледот, кои треба итно да се решат. Во оваа статија, ќе ви кажеме како да ја вратите бојата на косата на хумани начини и да не ја расипете нивната структура.

Како да изберете боја што одговара на вашата природна боја на коса

Убедливо најлесната опција е да одите во салон за убавина. Каде што господарот ќе избере боја што одговара на вашата природна боја.

Но, што ако немате доволно пари за салон, но навистина сакате да бидете убави?

За да ја одредите бојата, треба да пораснете најмалку 1-2 см од вашата коса. Во спротивно, нема да можете да разберете кое шише да го изберете.

Сега се сеќаваме дека сакаме да ја вратиме природната боја. И за ова избираме полутрајни или затемнети бои. Користејќи ги овие алатки, ќе можете да ја поправите бојата на косата во посоодветна.

Полу-трајни или трајни бои не содржат хидроген пероксиди амонијак... Благодарение на ова, природната боја не се мие од косата. Тоа е, бојата ја обвива кутикулата без да навлезе длабоко во структурата.

Производи за нијанса - шампони, пени, мелеми. Останува на косата 6 недели. Овие средства помагаат добро да се постигне посакуваната нијанса.

Обично, пакувањата со бои означуваат три нијанси што може да се добијат. Но, ова правило важи само за природна коса. Ако веќе сте имале боење искуство,тогаш крајната боја може да се разликува од декларираната. Постојани бои и средства за нијансирање ја заситуваат косата со боја при првата употреба. Излегува дека е подлабоко, посветло. Потоа, при миење на косата, сенката се мие и станува поприродна.

Како брзо да ја вратите природната боја на косата

Побрзаме да се вознемириме дека дури и радикалните методи нема да можат да ја вратат природната боја за прв пат. Минималното време за кое можете да го направите ова е 5 месеци. И под претпоставка дека имате кратка коса.

Долгата коса е посложена. Како што совети при боење умираатт.Едноставно немаат доволно сила да се опорават.

Дома, можете да користите народни рецепти кои ја мијат бојата:

  • Маска на кефир. Загрејте го млечниот производ на 40 степени. Нанесете ја на косата и покријте ја со крпа. Потопете најмалку 15 минути. Фреквенцијата на постапката е 2 пати неделно. Таквата маска го отстранува само хемискиот состав на бојата. Природната коса останува иста боја.
  • Исплакнете со сол или оцет. Ако користите сол, тогаш 2 лажици се додаваат на 1 литар вода. л сол Се користи само трпезен оцет - 9%. За 1 литар вода, се додава 1 лажица. киселина
  • Лушпа од камилица, потоци, исто така, помагаат да се справат со задачата за враќање на претходната боја. Пијте 2 вреќи билка и разредете со 1 литар вода.

Во салони за убавина, може да ви понудат миење. Тоа е, сите пигменти се мијат од косата, а потоа бојата е избрана за да одговара на вашите природни. Постапката е тешко да се толерира со коса. Стануваат безживотни и досадни. Потребно е трајна нега и маскишто ќе помогне да се врати нивната виталност.

Сопствениците на црна боја не можат да сторат со една постапка. Затоа, експертите не препорачуваат да го сторат тоа. За овие цели, соодветни се само производи за нијансирање. Како што се користат, пигментот за боење се акумулира во структурата на косата, со што се заменува црнилото.

Успешната примена на домашни лекови и трајни бои ќе вроди со плод веќе 4 месеци. Вашето трпеливост и напорна работа ќе бидат наградени со убава и природна боја на коса.

Слични написи

Остави одговор