Дома Семејство и дом Деца Како да изберете мебел за расадник

Изборот на добар мебел за детска соба може да биде уште потежок од опремувањето соба за возрасни. Децата растат и се менуваат брзо, а при изборот на мебел мора да се земат предвид нивните потреби. На едно дете тешко му треба голема гардероба, но тинејџер може да ви се најде, како голема компјутерска маса. Ви го пренесуваме вашето внимание на неколку препораки кои ќе ви помогнат да ја опремите просторијата на вашето дете со максимална удобност.

Правила за избор на детски мебел L-класа21

Детскиот мебел треба да биде функционален, естетски и еколошки. Во процесот на избор, треба да обрнете внимание на следниве параметри:

  • Боја Тоа е еден од најважните критериуми, бидејќи во детството, бојата има многу силно влијание врз потсвеста. Ова треба да го земе предвид мислењето на самото дете, неговиот пол, возраст и темперамент.
  • Димензиите на просторијата. Важно е да изберете мебел, така што просторијата не е преполна. Сепак, орманите и шкафовите треба да можат да соберат се што ви треба.
  • Материјал Мебелот за дете треба да биде силен и сигурен, и, згора на тоа, изработен од еколошки материјали. Точно, гардероби направени од природно дрво за расадник ретко се купуваат: високата цена влијае. Затоа, креветите од иверка и гардеробите се многу популарни, но треба да ги купите во доверливи продавници и задолжително да побарате сертификати. МДФ е исто така погоден: овој материјал се смета за издржлив и безбеден.
  • Ергономија. Не треба да правите вообичаена грешка при купување мебел за одгледување. Се разбира, ова е корисно за буџетот, но ќе му донесе многу проблеми на детето. Unе му биде непријатно да посегне по горните полици, а освен тоа, тој лесно може да се повреди.

Покрај тоа, важно е правилно да се испланира просторот на собата. Пожелно е зоните наменети за игра, спиење и студирање да бидат разграничени. Воопшто не е потребно да се одделат со екрани, доволно е едноставно да се посочи визуелно.

mebel-v-detskoj-komnate-1

Мебел за мала расадник

Мала детска соба е чест проблем, но може да се реши. Посветени области за игри и рекреација мора да бидат присутни. До правилно опремување на расадникот, можете да користите модерен компактен мебел. Тоа е, функционалните работи ќе помогнат да се справат со недостатокот на простор, на пример, кревет со фиоки, работи за трансформатор. Потребно е да се организира мебел по должината на идовите, така што ќе има простор за игри во центарот на собата.

Најдобро е да се стави работна маса и да се опреми место за учење покрај прозорецот. Детето ќе има повеќе дневна светлина, а погодна полица може да се стави за чување играчки и книги. Шведскиот wallид е погоден за развој, како и прстени што можат да се отстранат, заземаат многу малку простор.

3717-53e1c63fa350d

Детски мебел за момче

Момчињата се многу активни, па сакаат сè што е невообичаено, поттикнувајќи на акција. Модуларниот или обичен мебел во нивната соба треба да биде особено сигурен, издржлив и да нема остри агли, така што малите непослушни се заштитени од повреди. Најдобро е ако има мазни, заоблени линии.

Покрај тоа, детето мора да се развива физички. Сега децата се движат и играат многу помалку на улица отколку порано, бидејќи целото време го поминуваат на компјутер. Но, слабиот вид и расипаното држење на телото се целосно бескорисни за момчето, па затоа вреди да се опреми спортски агол кај децата: инсталирајте скали, поставете мал climbид за качување.

shvedkaya-stenka-01

Детски мебел за девојчиња

Девојките се најпогодни за деликатни пастелни нијанси и убави детали кои го красат ентериерот. Поради некоја причина, вообичаено е да се опремени соби за девојчиња во розова боја, но оваа боја не ја сакаат сите. Покрај тоа, мора да се има на ум дека кога ќерката ќе го напушти детството, таквиот мебел ќе изгледа смешно и ќе мора да се смени. Затоа, подобро е да останете на неутрални нијанси: сива, крем или бела.

Посебно внимание треба да се посвети на опремата на креветот. Често е украсен во романтичен стил: за ова се користат возбудувања, важничене и настрешници. За да заштедите простор во собата, можете да изберете таква опција за победа како гардероба во комбинација со кревет. Целокупната гардероба на бебето ќе се вклопи во плакарот, а мебелот направен во ист стил изгледа многу хармонично.

Kak-podobrat-mebel-belogo-tsveta-dlya-detskoj

Детски мебел за двајца

Прилично е тешко да се разликува просторот за две деца, згора на тоа, ако тие се деца од различен пол. Во таква просторија ќе мора да поставите два кревети и две маси, а просторот за игра може да се сподели. Доволна е и една гардероба, доволно е да се издвојат одделни оддели за секое дете. Ако детската соба е многу мала, креветот на легло ќе помогне во решавањето на проблемот.

Детскаја-комната-фото-дизајн-2-1

Мебел за новороденчиња

Мебелот за бебиња е огромен сегмент на производи, па затоа изборот може да биде тежок. Секоја соба за новороденче треба да ги има следниве предмети:

  • гардероба за чување на детски работи;
  • удобен кревет;
  • менување на маса.

Остатокот зависи од финансиските можности и големината на детската соба. Ако има многу простор, можете да купите друга игралиште, прекрасна фиока или кабинет за играчки. Постојат и специјални комплети кои изгледаат многу убаво, но пред сè, треба да обрнете внимание на нивниот квалитет.

komnata-dlya-novorozhdennyh-1200x755

Најважната ставка во расадник е креветчето за новороденче. Пожелно е мебелот да биде изработен од природни материјали. Не треба да има остри агли и какви било предмети што можат да го повредат бебето.

Важно е да има специјални пластични влошки на страните. Кога забите на детето ќе почнат да сечат, тој може да проголта парче боја или да ја повреди устата, а влошките ќе штитат од вакви проблеми.

Главните барања за мебел за деца се безбедност, функционалност и практичност. Ако бебето веќе пораснало малку, треба да се консултирате со него при изборот на мебел. На крајот на краиштата, околината е избрана за детето, а внатрешноста дефинитивно мора да му угоди.

Слични написи
0 412

Остави одговор