Дома Семејство и дом Градина Како да растат рози во затворен простор

Розата е украсно растение кое припаѓа на семејството на розови колкови или розацеа. Не сите сорти рози се погодни за одгледување дома, но само џуџести сорти. Ова се должи на фактот дека обичните сорти имаат прилично голем и долг корен систем, и ова не може да го одржи ниту еден контејнер за одгледување цвеќе дома.

Засадување на роза во собата

posadka-sazhenca-rozy

Кога садите домашна роза во собата, препорачливо е да користите само мешавина од земја, а не тресет. Пред садењето, дното се поставува на дното на садот, чија висина не треба да надминува еден сантиметар. Над дренажата, се поставува почва, потоа ѓубриво и на врвот на почвата без никакви нечистотии. Фабриката во контејнерот треба да се напои изобилно со вода и да се остави некое време.

Засадувањето на растението во земјата треба да се направи многу внимателно, обидувајќи се да не ги оштети корените. Пожелно е да го ставите садот со растението на светло место. Наводнете ја розата додека се суши, но проверете дали почвата не е премногу влажна.

Како да се грижиме за розова соба?

maxresdefault

Основата на грижатаза розова соба - ова се редовни преливи, кои мора да се вршат најмалку еднаш на секои две недели. Како врвен облекување, Agricola-7 е многу ефикасно ѓубриво за рози во затворен простор. Ова ѓубриво го фаворизира растот на растението и формирањето лисја. Во средината на летото, а особено на крајот на јули, хранењето треба да се прекине, во спротивно розата нема да престане да расте и нема да може правилно да се одмори во зима.

Розата мора да се чува во многу светла и добро проветрена област, бидејќи од пролетта наваму, на растението треба да му се обезбеди постојан свеж воздух. Во лето, препорачливо е да се однесе фабриката на балконот.

Точното наводнување во грижата за собната роза не игра помалку важна улога од оплодувањето со ѓубрива, бидејќи неправилното наводнување може да предизвика проблеми со растот и цветањето на растението. Наводнувањето треба да се зголемува постепено, не веднаш. Дали вреди да се зголеми количината на вода, може да се процени според појавата на нови лисја, додека важно е да се придржувате кон принципот - подобро е да не се надополнува отколку да се истура.

Трансплантација на роза во соба

komnatnaya-roza-peresadka-posle-pokupki

За да пресадите розова просторија, треба да земете контејнер малку поголем од претходниот. Сепак, вреди да се запамети дека во премногу голем контејнер, растението нема да може да расте како што треба, и со текот на времето ова ќе почне да влијае на неговото цветање.

Пред да ја отстраните розата од стариот сад, прво мора да го наводнете цветот обилно и да го оставите така 20-25 минути. Во меѓувреме, дното на новиот сад е исполнето со дренажа. На крајот од определеното време, стариот сад е малку навален и растението внимателно се отстранува од него, а потоа се ставаат во нов сад и се покриваат со земја од сите страни.

Фабриката не може да се напои веднаш по пресадувањето, но најдобро е да се стави во засенчена површина; може да посипете малку вода од шише со прскање на лисјата на цвеќето. За да не се прегрее растението во жешките периоди од денот, препорачливо е да ставите тенџере со роза во плех со вода.

Затворен роза во зима

обреска-1

Со почетокот на студеното време за рози во затворен простор, започнува период на одмор, во тоа време фабриката, која цветаше активно во текот на летото, престанува да цвета и ги пролева лисјата. Овој период трае од крајот на ноември до крајот на март. Многу луѓе погрешно веруваат дека цветот починал и се обидуваат да се ослободат од него што е можно поскоро.

Не треба да има нацрти во просторијата во која се наоѓа растението, но вреди да се земе предвид фактот дека растението ќе умре без свеж воздух, па затоа мора да се изнесе на балкон или застаклена чардак.

Ако температурата на воздухот падне на 0 степени Целзиусови и подолу, тогаш треба да преземете некои мерки за да спречите растение од смрзнатини. За да го направите ова, мора, пред сè, да ја затворите почвата во саксијата, можете да го направите со лисја или борови гранки. Садот во кој е засаден цветот, исто така, треба да се изолира со завиткување со ќебе или нешто топло. Препорачливо е да се напои растението не повеќе од три пати неделно.

Откако внатрешната роза ги пролеа сите лисја, препорачливо е да ја исечете. Оваа постапка го фаворизира нејзиниот раст и цветни во пролет.

На крајот на февруари, фабриката може да се пренесе на потопло и полесно место. По отстранувањето на прекривката, препорачливо е да се третира почвата на растението со некакво средство за дезинфекција, бидејќи габичните микроорганизми можат да бидат содржани во лисјата и иглите. Можете да купите таква алатка во специјализирани продавници за цвеќе.

Зошто листовите на розовата соба се претвораат во жолто?

1

Лисјата може да пожолтат од следниве причини:

  1. Многу често, природното стареење на розите се меша со која било болест. Ова се должи на фактот дека стареењето на растението и појавата на која било болест се слични едни на други. Розата почнува да пожолтува од долните лисја, постепено на нив почнуваат да се појавуваат мали дамки од црна боја, кои по некое време растат, како резултат на што лисјата почнуваат да се исушат и да паѓаат. Одблизу, лесно можете да утврдите дали розата е болна или лисјата почнаа да паѓаат како резултат на природното стареење на растението - ако има многу лисја, тогаш растението треба итно да се излечи, ако има малку лисја, тогаш ништо не му се заканува.
  2. Друга причина зошто лисјата на розата може да пожолтат и сушат се штетници кои го напаѓаат коренскиот систем на растението.
  3. Во премногу влажна фабрика, лисјата почнуваат да посакуваат и постепено да се сушат. Затворената роза сака влага, но во умерени количини, па затоа е важно да не се поплавува. Покрај тоа, не треба да се дозволи растението да се исуши - потребно е да се најде средина.
  4. Листовите од роза често се сушат поради недостаток на минерални ѓубрива, како што се железо, манган, азот и калиум.

Зошто затворена роза се суши?

0_e888c_871dda01_XL

Постојат неколку причини поради кои внатрешната роза започна да се суши, еве неколку од нив:

  1. Почвата е премногу густа. Многу често неискусните лозари, кога садат или пресадуваат цвет, ја прават почвата премногу густа. Како резултат, кислородот не може да го достигне коренскиот систем на растението во доволна количина, и тој почнува да венее и да се исуши.
  2. Корен систем на гнили. Ова се случува доста често како резултат на претерано напојување на растението.
  3. Паразити. Различни видови штетници се честа причина што розата почнува да се суши. Во повеќето случаи, штетниците се населуваат во коренскиот систем на растението.

Затворената роза е растение кое бара постојана грижа. Меѓутоа, ако сите потребни процедури се спроведуваат правилно, тогаш цветот ќе може да ги задоволи своите сопственици со здрав раст и цветни повеќе од една година.

Слични написи

Остави одговор