Дома убавина Кои маски се добри за лицето

Ако одлучите да се грижите за вашата кожа, обрнете посебно внимание на маските, од кои многу може да се подготват дома. Главната работа е редовно да се спроведуваат процедурите, тогаш ефектот ќе трае долго време. Во нашата публикација, ќе ги разгледаме корисни својства на некои маски познати кај жените.

Корисни маски за лице дома

За да го задржите лицето младо, фит, свеж, треба да се грижите секојдневно. Специјалните продавници имаат многу козметика за оваа намена.

Во прилог на лекови што се продаваат во трговски центри, можете да се подготвите маскирај секои им овозможуваат на жените да изгледаат негувано и убаво.

Ајде внимателно да ја разгледаме ефективноста на секој од нив маскиодделно, во кои случаи е потребно да се работи со кефир, и во кои мед. Пред да го користите производот, утврдете го видот на кожата и одлучете која маска е соодветна за вас.

Глина маска за лице

Популарен козметички производ е глината. Неговите придобивки се докажани во бројни студии. Постојат седум главни типа на производи. Ајде да погледнеме во секој од видовите одделно.

Бела глина

Оваа опција работи добро со мешани типови кожа. Маската создава ефект на затегнување, сушење, совршено чисти, ги отстранува вишокот маснотии. Производот ги намалува порите и малку го обелува лицето.

Сина глина

Го олеснува воспалението што е можно повеќе, а со тоа ја запира појавата акни, промовира брза лузни на мали рани. Редовната употреба на таква маска може да го подобри тенот, да ја исчисти кожата и да се бори против дамките. За зрелата кожа, глината се смета за најдобар помошник, бидејќи и дава цврстина и цврстина.

Зелена глина

Оваа сорта е слична по важност на белата. Добро ја отстранува нечистотијата, има затегнувачко дејство, го отстранува вишокот сјај, малку се суши. Покрај наведените својства, зелената глина помага во подмладување на лицето, бидејќи ја обновува клеточната циркулација и ја регулира количината на вода во клетките.

Црвена глина

Овој производ е погоден за лица со чувствителна кожа. Глината помага да се ослободи црвенилото и иритацијата. Маската покажува добри резултати кога работите со стареење на кожата, бидејќи го контролира снабдувањето со крв во клетките и го подобрува снабдувањето со кислород на лицето.

Розова глина

Овој тип е формиран како резултат на комбинирање на два вида глина: бело и црвено, затоа ги вклучува сите најдобри квалитети својствени на овие сорти. Маската е уникатна за сите типови на кожа. Розовата глина ги отстранува брчките, создава ефект на омекнување, има ефект на кревање, го прави лицето кадифено и еластично.

Yellowолта глина

Yellowолтата глина е погодна за нега на мешана, мрсна или стареечка кожа. Овој производ добро го отстранува воспалението и ја подобрува рамнотежата на кислородот, создава тоничен ефект и значително ја подобрува неговата боја.

Црна глина

Бројните супстанции содржани во глината овозможуваат не само квалитативно чистење на кожата, туку и отстранување на токсични материи. Маската ги минимизира порите и се смета за идеален производ за нега на лице.

глина

Медна маска за лице

Медот се смета за еден од најкорисните природни производи. Елементите во трагови во составот на медот совршено ја чистат кожата, имаат затегнувачки ефект, го олеснуваат воспалението, лупењето и мазните брчки.

Медот има уникатно својство кое помага хранливите материи да навлезат внатре и не дозволува испарување на влагата, со што се зачувува младоста на кожата.

Медните маски имаат адстрингентно дејство, и даваат цврстина на кожата, еластичност, отстрануваат мрсен сјај.

Единствениот недостаток на маската е високото ниво на алергени. Изведете соодветен тест пред употреба.

душо

Маска за филм за лице

Многу жени претпочитаат филмска маска од други средства и тоа со добра причина. Токму оваа маска има идеално дејство за чистење и дополнително ја измазнува кожата. По сушењето, на лицето останува филм, кој се отстранува.

Во зависност од влезните компоненти, маската може да има и антиинфламаторни и затегнувачки, подмладувачки, регенерирачки ефекти.

Филмската маска добро ги чисти порите на лицето, и го зголемува нивото на лојните жлезди, ги отстранува брчките, ја ублажува иритацијата и ја подобрува еластичноста на кожата.

филм

Маска за лице од желатин

Latелатин е природна состојка која се користи не само при готвење, туку и во козметологијата. Latелатинот добиен од животински ткива по својства е сличен на колагенот, кој е одговорен за еластичноста на кожата. Недостатокот на оваа супстанца во организмот доведува до стареење на кожата.

Повеќето креми за колаген не се ефикасни затоа што молекулата на колаген е премала за да навлезе во кожата. Latелатинот содржи колаген во сплит форма, па затоа е во состојба да навлезе во длабоките слоеви на кожата.

Маските кои содржат желатин се многу ефикасни за зрела кожа. Тие добро ја отстрануваат летаргијата, брчките, ја зголемуваат еластичноста на кожата, имаат белење и ги обновуваат контурите на лицето.

helел

Павлака маска за лице

Павлаката е природен производ кој помага во борбата против првите знаци на стареење и има својства против стареење. Производот содржи голема количина на витамин Е, кој ги враќа метаболните процеси во клетките. Природниот антиоксиданс содржан во павлаката има корисен ефект врз циркулацијата на крвта, витамин А и ја промовира регенерацијата на клетките.

Покрај наведените својства, павлаката добро ја избелува кожата, а со тоа се овозможува борба против пеги. Производот помага да се отстранат круговите под очите, добро се храни и има навлажнувачки ефект.

цм

Маска за јајца

Маските за јајца се погодни за сите типови на кожа. Микроелементите содржани во жолчката добро се борат против лушпеста, сува кожа, ја хранат, омекнуваат, навлажнуваат.

Протеинските компоненти имаат ефект на затегнување. Маската за јајца покажува добри резултати кога работите со мрсна кожа, бидејќи ја суши и матира. Маската совршено ја чисти кожата.

Витаминот Б, кој е дел од јајцето, позитивно влијае на кожата, подобрувајќи го рамнотежата на кислородот.

јајца

Маска од краставица

Најпопуларната маска кај жените е краставицата. Има лековито, заштитно дејство, помага во зачувување на убавината и младоста.

Поради содржината на витамин Б, маската им овозможува на клетките слободно да дишат, му дава здрава боја на лицето, го олеснува воспалението и го подмладува лицето.

Витамини Е, Х, К, А помагаат да се отстрани сувоста, иритацијата, да има ефект на белење, да го ублажува отокот.

Витамин Ц, кој е дел од краставица, помага да се одржи младоста и да се врати еластичноста на кожата.

Краставицата не содржи разни надразнувачи, па затоа оваа маска може да се нанесува околу очите.

ogure

Маска на кефир

Кефир има многу корисни материи кои позитивно влијаат на состојбата на кожата:

 1. тиамин ќе го олесни воспалението;
 2. ретинолот го забавува стареењето на кожата;
 3. рибофлавин помага да се намали бројот на брчки;
 4. пиридоксин ги отстранува акните;
 5. витамин ПП совршено ја храни кожата;
 6. ниацин ја избелува кожата малку;
 7. биотин го олеснува воспалението;
 8. фолна киселина ја штити кожата од надворешни влијанија;
 9. витамин Е и дава на кожата младост;
 10. витамин Б12 ја враќа рамнотежата на кислородот;
 11. аскорбинска киселина го чисти лицето.

Маската на кефир нема контраиндикации.

кефир

Чоколадна маска

Чоколадото е антиоксиданс, затоа и помага на кожата малку полесно да се справи со стресот. Сепак, ова не е единствениот позитивен квалитет на чоколадните маски. Тие овозможуваат да се ослободат од акните, имаат изразен ефект против стареење, го прават лицето кадифено и мазно.

Елементите во трагови кои ја сочинуваат маската ги обновуваат метаболичките процеси во клетките, ја прават кожата поеластична, свиленкаста и убава и го намалуваат бројот на брчки.

Единствениот недостаток е големиот број алергени, затоа мора да се направи соодветен тест пред употреба.

Чоколадна маска Спа-Спроведување на лице

Маска од овесна каша

Овесните снегулки позитивно влијаат на кожата. Елементите што го сочинуваат составот ја штитат кожата, го забавуваат стареењето, ја хранат, ја прават еластична. Маската од овесна каша создава идеален навлажнувачки ефект и го тонизира, ги отстранува лушпите, акните и му дава свеж изглед на лицето.

овес

Дали маските за сперма за лице се добри за вас?

Сега, некои се прашуваат дали спермата е корисна како лице. Научниците докажаа дека спермата содржи многу корисни материи кои овозможуваат одржување на младешка кожа.

Полиамин, кој е составен дел на спермата, помага да се намали бројот на брчки, да се ослободи од акните и да се подобри еластичноста на лицето.

Резултатот од примена на маска за сперма е сличен на пилинг. Сепак, квалитетот на производот игра голема улога во постапката.

Испитавме многу опции за маски, ги покажавме позитивните квалитети на секоја од нив. Изборот е твој.

Слични написи

Остави одговор